2020 Winter Saturday Pursuit

Bartley Sailing Club

Results are provisional as 09:20 on 22-02-2020

Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2019-12-21
Race 2
2019-12-28
Race 3
2020-01-04
Race 5
2020-01-18
Race 6
2020-01-26
Race 7
2019-11-02
Total Nett
1st RICKETTS Colin   RS Vareo 325 1093 Slow 1.0 1.0 (2.0) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 23.0 3.0
2nd KNIGHT Sam BOWNES Chris RS 400 1235 939 Fast (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 38.0 11.0
3rd KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 1202 939 Fast (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 46.0 19.0
4th GILL Andy PERRY Ciara RS 200 834 1049 Fast (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 47.0 20.0
5th HUDSON Nigel HUDSON Freya RS 200 657 1049 Fast (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 47.0 20.0
6th EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 DNF 48.0 21.0
7th ALLEN Harrison HARDIMAN Millie RS Feva XL 2755 1240 J/N (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 48.0 21.0
8th VOADEN Richard COLEY S RS 400 526 939 Fast (9.0 DNC) 4.0 DNS (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 49.0 22.0

Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2019-12-21
Race 2
2019-12-28
Race 3
2020-01-04
Race 5
2020-01-18
Race 6
2020-01-26
Race 7
2019-11-02
Total Nett
1st CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) 1.0 1.0 (12.0 DNC) 40.0 4.0
2nd BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow 1.0 3.0 (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 42.0 6.0
3rd EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast (12.0 DNC) 5.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 44.0 8.0
4th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1020 Fast (4.0) (12.0 DNC) 4.0 3.0 2.0 (12.0 DNC) 37.0 9.0
5th BIRCH Alan   K1 14 1071 Slow 2.0 (4.0) (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) 4.0 38.0 10.0
6th WARD Steve   Phantom 1356 1012 Fast (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 51.0 15.0
7th WARD Steve ACASTER Mike GP14 13146 1130 Slow (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 61.0 25.0
8th PAYNE Kevin   RS AERO 7 2902 1065 Slow (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 63.0 27.0
9th ROLFE Mark   RS AERO 7 1582 1065 Slow (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 63.0 27.0
10th HARDIMAN Millie   Topper 48667 1363 Slow 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 63.0 27.0
11th PETE John   Windsurfer 882 933 Fast 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 65.0 29.0

Laser Fleet

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2019-12-21
Race 2
2019-12-28
Race 3
2020-01-04
Race 4
2020-01-11
Race 5
2020-01-18
Race 6
2020-01-26
Race 7
2019-11-02
Total Nett
1st RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow (1.0) (1.0) 1.0 (18.0 DNC) 1.0 1.0 (3.0) 26.0 3.0
2nd JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow (18.0 DNC) 3.0 4.0 (18.0 DNC) (6.0) 3.0 (18.0 DNC) 70.0 10.0
3rd WILLIAMS Tom   Laser 186251 1085 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) 6.0 (18.0 DNC) 3.0 4.0 (18.0 DNC) 85.0 13.0
4th HARDIMAN Simon   Laser 212061 1085 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0 94.0 22.0
5th OAKES Josh   Laser 4.7 180713 1207 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 2.0 94.0 22.0
6th BAKER Richard   Laser 213530 1085 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 (18.0 DNC) 2.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 94.0 22.0
7th OATES Josh   Laser 180713 1085 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 18.0 DNC 99.0 27.0
8th McMANNUS S   Laser 198902 1085 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 (18.0 DNC) 5.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 100.0 28.0
9th HARDIMAN Simon   Laser Radial 212881 1142 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 109.0 37.0
10th OATES Josh   Laser Radial 180713 1142 Slow (18.0 DNC) 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 110.0 38.0
11th HARDIMAN Megan   Laser 4.7 141464 1207 Slow 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 110.0 38.0
12th ALLEN Harrison   Laser 4.7 213555 1207 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 111.0 39.0
13th JACKS Tony   Laser 204853 1085 Slow 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 111.0 39.0
14th JACKS Tony   Laser Radial 154591 1142 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 4.0 112.0 40.0
15th ELLIS-ROSE John   Laser 151297 1085 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 18.0 DNC 18.0 DNC 112.0 40.0
16th FOORT Jennifer   Laser Radial 162786 1142 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 116.0 44.0
17th SMITH Tiarnan   Laser Radial 125835 1142 Slow (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 117.0 45.0

Solo Fleet

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2019-12-21
Race 2
2019-12-28
Race 3
2020-01-04
Race 5
2020-01-18
Race 6
2020-01-26
Race 8
2020-02-15
Race 9
2020-02-22
Total Nett
1st CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow (2.0) 1.0 (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 32.0 3.0
2nd BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 1.0 (9.0 DNC) 1.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 41.0 5.0
3rd SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow (5.0 DNF) 2.0 2.0 (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 38.0 6.0
4th HOPPER Roger   Solo 4608 1153 Slow (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 52.0 16.0
5th EAVES Nick   Solo 5787 1153 Slow 3.0 (9.0 DNC) 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 52.0 16.0
6th THORNTON Nick   Solo 5823 1153 Slow (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 53.0 17.0
7th PACE Greg   Solo 4456 1153 Slow (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 56.0 20.0
8th ASTON Bob   Solo 3350 1153 Slow (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 6.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 56.0 20.0

Supernova Fleet

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2019-12-21
Race 2
2019-12-28
Race 3
2020-01-04
Race 4
2020-01-11
Race 5
2020-01-18
Race 6
2020-01-26
Race 7
2019-11-02
Total Nett
1st GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow (2.0) 1.0 (2.0) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 35.0 3.0
2nd HAWLEY Steve   Supernova 1263 1065 Slow 1.0 (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) 60.0 4.0
3rd BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow (4.0) (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) 1.0 3.0 (14.0 DNC) 53.0 7.0
4th BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow (14.0 DNC) 3.0 (5.0) (14.0 DNC) 2.0 4.0 (14.0 DNC) 56.0 9.0
5th TAYLOR Phil   Supernova 1231 1065 Slow 3.0 (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 66.0 10.0
6th RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 5.0 (14.0 DNC) 8.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 70.0 14.0
7th STEPHEN D   Supernova 1180 1065 Slow 6.0 2.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 70.0 14.0
8th STEPHEN Stuart   Supernova 1167 1065 Slow (7.0) 4.0 7.0 (14.0 DNC) 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 66.0 17.0
9th SAUNDERS Ken   Supernova 1225 1065 Slow (14.0 DNC) (14.0 DNC) 10.0 (14.0 DNC) 4.0 5.0 (14.0 DNC) 75.0 19.0
10th MCDONNELL Jason   Supernova 1127 1065 Slow (14.0 DNC) (14.0 DNC) 9.0 (14.0 DNC) 5.0 6.0 (14.0 DNC) 76.0 20.0
11th BOCKING Adrian   Supernova 1207 1065 Slow (14.0 DNC) (14.0 DNC) 11.0 (14.0 DNC) 8.0 8.0 (14.0 DNC) 83.0 27.0
12th WILLIAMS Richard   Supernova 1074 1065 Slow (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 7.0 14.0 DNC 84.0 28.0
13th LOVERING Tony   Supernova 444 1065 Slow (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 9.0 14.0 DNC 93.0 37.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2019-12-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 325 1093 Slow 15 1.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2019-12-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 325 1093 Slow 13 1.0
2 HUDSON Nigel HUDSON Freya RS 200 657 1049 Fast 16 2.0
3 VOADEN Richard COLEY S RS 400 526 939 Fast DNS 4.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2020-01-04 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 KNIGHT Sam BOWNES Chris RS 400 1235 939 Fast 4 1.0
2 RICKETTS Colin   RS Vareo 325 1093 Slow 18 2.0
3 ALLEN Harrison HARDIMAN Millie RS Feva XL 2755 1240 J/N 28 3.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2020-01-18 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 KNIGHT Sam BOWNES Chris RS 400 1235 939 Fast 6 1.0
2 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 834 1049 Fast 11 2.0

Race 6 - Asymmetric Fleet - 2020-01-26 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 325 1093 Slow 17 1.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 1202 939 Fast 3 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast DNF 3.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2019-12-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow 7 1.0
2 BIRCH Alan   K1 14 1071 Slow 12 2.0
3 HARDIMAN Millie   Topper 48667 1363 Slow 17 3.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1020 Fast 18 4.0
5 PETE John   Windsurfer 882 933 Fast 19 5.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2019-12-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 WARD Steve   Phantom 1356 1012 Fast 4 1.0
2 CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast 6 2.0
3 BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow 8 3.0
4 BIRCH Alan   K1 14 1071 Slow 12 4.0
5 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 14 5.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2020-01-04 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 13146 1130 Slow 6 1.0
2 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 21 2.0
3 ROLFE Mark   RS AERO 7 1582 1065 Slow 26 3.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1020 Fast 29 4.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2020-01-18 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast 13 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 52 1071 Slow 18 2.0
3 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1020 Fast 20 3.0
4 BIRCH Alan   K1 14 1071 Slow 23 4.0

Race 6 - Handicap Fleet - 2020-01-26 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 CLARKE Ian   FINN 90 1051 Fast 8 1.0
2 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1020 Fast 16 2.0

Race 7 - Handicap Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 EELES Howard RICKETTS Sean Merlin Rocket 3742 980 Fast 6 1.0
2 WARD Steve   Phantom 1356 1012 Fast 7 2.0
3 PAYNE Kevin   RS AERO 7 2902 1065 Slow 8 3.0
4 BIRCH Alan   K1 14 1071 Slow 9 4.0

Race 1 - Laser Fleet - 2019-12-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 6 1.0
2 HARDIMAN Megan   Laser 4.7 141464 1207 Slow 9 2.0
3 JACKS Tony   Laser 204853 1085 Slow 11 3.0

Race 2 - Laser Fleet - 2019-12-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 5 1.0
2 OATES Josh   Laser Radial 180713 1142 Slow 7 2.0
3 JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow 9 3.0

Race 3 - Laser Fleet - 2020-01-04 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 8 1.0
2 BAKER Richard   Laser 213530 1085 Slow 12 2.0
3 HARDIMAN Simon   Laser 212061 1085 Slow 13 3.0
4 JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow 14 4.0
5 McMANNUS S   Laser 198902 1085 Slow 15 5.0
6 WILLIAMS Tom   Laser 186251 1085 Slow 17 6.0
7 OATES Josh   Laser 180713 1085 Slow 20 7.0
8 FOORT Jennifer   Laser Radial 162786 1142 Slow 31 8.0
9 SMITH Tiarnan   Laser Radial 125835 1142 Slow 32 9.0

Race 4 - Laser Fleet - 2020-01-11 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 HARDIMAN Simon   Laser Radial 212881 1142 Slow 1 1.0
2 OAKES Josh   Laser 4.7 180713 1207 Slow 2 2.0
3 ALLEN Harrison   Laser 4.7 213555 1207 Slow 3 3.0

Race 5 - Laser Fleet - 2020-01-18 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 4 1.0
2 BAKER Richard   Laser 213530 1085 Slow 7 2.0
3 WILLIAMS Tom   Laser 186251 1085 Slow 8 3.0
4 ELLIS-ROSE John   Laser 151297 1085 Slow 12 4.0
5 McMANNUS S   Laser 198902 1085 Slow 14 5.0
6 JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow 16 6.0

Race 6 - Laser Fleet - 2020-01-26 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 7 1.0
2 OATES Josh   Laser 180713 1085 Slow 10 2.0
3 JACKS Tony   Laser 209835 1085 Slow 12 3.0
4 WILLIAMS Tom   Laser 186251 1085 Slow 13 4.0

Race 7 - Laser Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 212061 1085 Slow 1 1.0
2 OAKES Josh   Laser 4.7 180713 1207 Slow 2 2.0
3 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1085 Slow 5 3.0
4 JACKS Tony   Laser Radial 154591 1142 Slow 10 4.0

Race 1 - Solo Fleet - 2019-12-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 1 1.0
2 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 4 2.0
3 EAVES Nick   Solo 5787 1153 Slow 5 3.0
4 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow DNF 5.0

Race 2 - Solo Fleet - 2019-12-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 2 1.0
2 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 3 2.0

Race 3 - Solo Fleet - 2020-01-04 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 1 1.0
2 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 3 2.0
3 HOPPER Roger   Solo 4608 1153 Slow 7 3.0
4 EAVES Nick   Solo 5787 1153 Slow 9 4.0
5 ASTON Bob   Solo 3350 1153 Slow 25 5.0

Race 5 - Solo Fleet - 2020-01-18 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 1 1.0
2 PACE Greg   Solo 4456 1153 Slow 2 2.0
3 BADGER Dave   Solo 5636 1153 Slow 3 3.0
4 HOPPER Roger   Solo 4608 1153 Slow 9 4.0
5 THORNTON Nick   Solo 5823 1153 Slow 10 5.0
6 ASTON Bob   Solo 3350 1153 Slow 21 6.0

Race 6 - Solo Fleet - 2020-01-26 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 5322 1153 Slow 1 1.0
2 SHINTON Jeremy   Solo 5401 1153 Slow 2 2.0
3 THORNTON Nick   Solo 5823 1153 Slow 5 3.0

Race 1 - Supernova Fleet - 2019-12-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1263 1065 Slow 2 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow 3 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 1231 1065 Slow 8 3.0
4 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 10 4.0
5 RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 13 5.0
6 STEPHEN D   Supernova 1180 1065 Slow 14 6.0
7 STEPHEN Stuart   Supernova 1167 1065 Slow 16 7.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2019-12-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow 1 1.0
2 STEPHEN D   Supernova 1180 1065 Slow 10 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 11 3.0
4 STEPHEN Stuart   Supernova 1167 1065 Slow 15 4.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2020-01-04 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1263 1065 Slow 2 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow 5 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 10 3.0
4 TAYLOR Phil   Supernova 1231 1065 Slow 11 4.0
5 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 16 5.0
6 STEPHEN D   Supernova 1180 1065 Slow 19 6.0
7 STEPHEN Stuart   Supernova 1167 1065 Slow 22 7.0
8 RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 23 8.0
9 MCDONNELL Jason   Supernova 1127 1065 Slow 24 9.0
10 SAUNDERS Ken   Supernova 1225 1065 Slow 27 10.0
11 BOCKING Adrian   Supernova 1207 1065 Slow 30 11.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2020-01-11 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Slow 4 1.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2020-01-18 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 5 1.0
2 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 15 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 1231 1065 Slow 17 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova 1225 1065 Slow 19 4.0
5 MCDONNELL Jason   Supernova 1127 1065 Slow 22 5.0
6 STEPHEN Stuart   Supernova 1167 1065 Slow 24 6.0
7 WILLIAMS Richard   Supernova 1074 1065 Slow 25 7.0
8 BOCKING Adrian   Supernova 1207 1065 Slow 26 8.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2020-01-26 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow 3 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1263 1065 Slow 4 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1184 1065 Slow 6 3.0
4 BONEHAM Neil   Supernova 1054 1065 Slow 9 4.0
5 SAUNDERS Ken   Supernova 1225 1065 Slow 11 5.0
6 MCDONNELL Jason   Supernova 1127 1065 Slow 14 6.0
7 WILLIAMS Richard   Supernova 1074 1065 Slow 15 7.0
8 BOCKING Adrian   Supernova 1207 1065 Slow 18 8.0
9 LOVERING Tony   Supernova 444 1065 Slow 19 9.0

Race 7 - Supernova Fleet - 2019-11-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Slow 4 1.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com