2020 Winter Saturday Handicap 1

Bartley Sailing Club

Results are provisional as 09:13 on 23-02-2020

Asymmetric Fleet

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-12-21
Race 2
2019-12-29
Race 3
2020-01-04
Race 4
2020-01-11
Race 5
2020-01-18
Race 6
2020-01-25
Race 7
2020-02-01
Race 8
2020-02-15
Race 9
2020-02-22
Total Nett
1st RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 1.0 1.0 (2.0) (4.0 DNC) (4.0 DNC) 1.0 (3.0 DNF) (2.0) 2.0 DNF 20.0 5.0
2nd KNIGHT Sam BOWNES Chris RS 400 939 Fast (4.0 DNC) (4.0 DNC) 1.0 (4.0 DNC) 1.0 (4.0 DNC) 3.0 DNF 1.0 (4.0 DNC) 26.0 6.0
3rd EAVES Nick PACE Greg RS 400 939 Fast (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 4.0 DNC 35.0 15.0

Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 3, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-12-21
Race 2
2019-12-29
Race 3
2020-01-04
Race 5
2020-01-18
Race 8
2020-02-15
Total Nett
1st WARD Steve   Phantom 1012 Fast (7.0 DNC) (2.0) 1.0 (7.0 DNC) 1.0 18.0 2.0
2nd BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 1.0 (3.0) (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 19.0 2.0
3rd BIRCH Alan   K1 1071 Slow 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) 25.0 4.0
4th DEGGE Debbie   Streaker 1123 Slow (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 29.0 8.0
5th PAYNE Kevin   RS AERO 7 1065 Slow (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 30.0 9.0
6th CROSS Simon   RS 300   Fast (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 4.0 DNF 32.0 11.0

Junior/Novice Fleet

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-12-21
Race 2
2019-12-29
Race 3
2020-01-04
Race 6
2020-01-25
Race 7
2020-02-01
Race 8
2020-02-15
Race 9
2020-02-22
Total Nett
1st ALLEN Harrison   Laser 4.7 1207 J/N (2.0) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 (5.0 DNC) 1.0 12.0 3.0
2nd RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N (3.0) 2.0 (4.0) (5.0 DNC) (3.0 DNF) 1.0 3.0 DNF 21.0 6.0
3rd HARDIMAN Millie   Topper 1363 Slow 1.0 (5.0 DNC) 3.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 29.0 9.0
4th OATES Josh   Laser 1085 Slow (5.0 DNC) 3.0 2.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 30.0 10.0

Laser Fleet

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-12-21
Race 3
2020-01-04
Race 5
2020-01-18
Race 6
2020-01-25
Race 7
2020-02-01
Race 8
2020-02-15
Race 9
2020-02-22
Total Nett
1st HARDIMAN Simon   Laser 1085 Slow (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 47.0 3.0
2nd JACKS Tony   Laser 1085 Slow 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 50.0 6.0
3rd WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow (11.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 51.0 7.0
4th DEGGE Debbie   Laser Radial 1145 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 67.0 23.0
5th BAKER Richard   Laser 1085 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 67.0 23.0
6th HARDIMAN Megan   Laser 4.7 1207 Slow 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 67.0 23.0
7th JACKS Tony   Laser Radial 1145 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 68.0 24.0
8th McMANNUS S   Laser 1085 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 68.0 24.0
9th OATES Josh   Laser Radial 1145 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 11.0 DNC 69.0 25.0
10th ELLIS-ROSE John   Laser 1085 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 70.0 26.0

Solo Fleet

Sailed: 3, Discards: 2, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 3
2020-01-04
Race 5
2020-01-18
Race 9
2020-02-22
Total Nett
1st EAVES Nick   Solo 1153 Slow (5.0 DNC) (5.0 DNC) 1.0 11.0 1.0
2nd CAPENER Ian   Solo 1153 Slow (5.0 DNC) 1.0 (5.0 DNC) 11.0 1.0
3rd HOPPER Roger   Solo 1153 Slow 1.0 (3.0) (5.0 DNC) 9.0 1.0
4th PACE Greg   Solo 1153 Slow (5.0 DNC) 2.0 (5.0 DNC) 12.0 2.0

Supernova Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-12-21
Race 2
2019-12-29
Race 3
2020-01-04
Race 5
2020-01-18
Race 6
2020-01-25
Race 8
2020-02-15
Total Nett
1st GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 1.0 1.0 (2.0) (11.0 DNC) (2.0) 1.0 18.0 3.0
2nd HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 2.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 37.0 4.0
3rd TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 3.0 (11.0 DNC) 3.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 40.0 7.0
4th BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow (5.0) (11.0 DNC) (4.0) 2.0 4.0 2.0 28.0 8.0
5th BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow (11.0 DNC) 2.0 (5.0) 3.0 3.0 (4.0 DNF) 28.0 8.0
6th STEPHEN D   Supernova 1065 Slow 4.0 3.0 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 46.0 13.0
7th STEPHEN Stuart   Supernova 1065 Slow 6.0 4.0 (7.0) 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 43.0 14.0
8th MCDONNELL Jason   Supernova 1065 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 6.0 5.0 (11.0 DNC) 52.0 19.0
9th BOCKING Adrian   Supernova 1065 Slow (11.0 DNC) 5.0 (10.0) 7.0 7.0 (11.0 DNC) 51.0 19.0
10th WILLIAMS Richard   Supernova 1065 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) 9.0 5.0 6.0 (11.0 DNC) 53.0 20.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2019-12-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 46.39 0.42.41 1093 1.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2019-12-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 42.56 0.39.17 1093 1.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2020-01-04 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 KNIGHT Sam BOWNES Chris RS 400 939 Fast 33.22 0.35.32 939 1.0
2 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 43.39 0.39.56 1228.392 2.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2020-01-18 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 KNIGHT Sam BOWNES Chris RS 400 939 Fast 40.41 0.43.20 939 1.0

Race 6 - Asymmetric Fleet - 2020-01-25 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 52.05 0.47.39 1093 1.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2020-02-01 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow DNF 3.0
1 KNIGHT Sam BOWNES Chris RS 400 939 Fast DNF 3.0

Race 8 - Asymmetric Fleet - 2020-02-15 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 KNIGHT Sam BOWNES Chris RS 400 939 Fast 52.32 0.55.57 939 1.0
2 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 45.27 1.02.22 1218.585 2.0
3 EAVES Nick PACE Greg RS 400 939 Fast 59.01 1.02.51 1054.885 3.0

Race 9 - Asymmetric Fleet - 2020-02-22 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow DNF 2.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2019-12-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 42.12 0.39.24 1071 1.0
2 BIRCH Alan   K1 1071 Slow 42.27 0.39.38 1077.345 2.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2019-12-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1123 Slow 43.51 0.39.03 1123 1.0
2 WARD Steve   Phantom 1012 Fast 39.40 0.39.12 1015.865 2.0
3 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 43.13 0.40.21 1106.78 3.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2020-01-04 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WARD Steve   Phantom 1012 Fast 38.25 0.37.58 1012 1.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2020-01-18 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 51.43 0.48.17 1071 1.0
2 BIRCH Alan   K1 1071 Slow 52.08 0.48.41 1079.629 2.0

Race 8 - Handicap Fleet - 2020-02-15 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 WARD Steve   Phantom 1012 Fast 59.03 0.58.21 1012 1.0
2 PAYNE Kevin   RS AERO 7 1065 Slow 43.36 1.01.25 1120.826 2.0
3 CROSS Simon   RS 300   Fast DNF     4.0

Race 1 - Junior/Novice Fleet - 2019-12-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HARDIMAN Millie   Topper 1363 Slow 50.12 0.36.50 1363 1.0
2 ALLEN Harrison   Laser 4.7 1207 J/N 44.34 0.36.55 1210.047 2.0
3 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 39.27 0.37.03 1071.123 3.0

Race 2 - Junior/Novice Fleet - 2019-12-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 ALLEN Harrison   Laser 4.7 1207 J/N 45.56 0.38.03 1207 1.0
2 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 42.38 0.40.02 1120.285 2.0
3 OATES Josh   Laser 1085 Slow 43.58 0.40.31 1155.321 3.0

Race 3 - Junior/Novice Fleet - 2020-01-04 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 ALLEN Harrison   Laser 4.7 1207 J/N 43.34 0.36.06 1133.116 1.0
2 OATES Josh   Laser 1085 Slow 41.43 0.38.27 1085 2.0
3 HARDIMAN Millie   Topper 1363 Slow 40.29 0.39.36 1403.897 3.0
4 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 42.41 0.40.05 1110.142 4.0

Race 6 - Junior/Novice Fleet - 2020-01-25 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 ALLEN Harrison   Laser 4.7 1207 J/N 55.50 0.46.15 1207 1.0

Race 7 - Junior/Novice Fleet - 2020-02-01 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 ALLEN Harrison   Laser 4.7 1207 J/N 36.23 0.30.09 1207 1.0
2 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N DNF     3.0

Race 8 - Junior/Novice Fleet - 2020-02-15 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 66.34 1.02.30 1065 1.0

Race 9 - Junior/Novice Fleet - 2020-02-22 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 ALLEN Harrison   Laser 4.7 1207 J/N 44.48 0.37.07 1207 1.0
2 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N DNF     3.0

Race 1 - Laser Fleet - 2019-12-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HARDIMAN Megan   Laser 4.7 1207 Slow 43.37 0.36.08 1207 1.0
2 JACKS Tony   Laser 1085 Slow 45.52 0.42.16 1269.264 2.0

Race 3 - Laser Fleet - 2020-01-04 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 1085 Slow 41.31 0.38.16 1085 1.0
2 WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 43.15 0.39.52 1130.299 2.0

Race 5 - Laser Fleet - 2020-01-18 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BAKER Richard   Laser 1085 Slow 51.30 0.47.28 1085 1.0
2 WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 52.02 0.47.57 1096.236 2.0

Race 6 - Laser Fleet - 2020-01-25 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 DEGGE Debbie   Laser Radial 1145 Slow 52.03 0.45.28 1145 1.0
2 JACKS Tony   Laser 1085 Slow 51.48 0.47.45 1139.5 2.0
3 WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 51.53 0.47.49 1141.334 3.0

Race 7 - Laser Fleet - 2020-02-01 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 McMANNUS S   Laser 1085 Slow DNF 2.0

Race 8 - Laser Fleet - 2020-02-15 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 1085 Slow 62.13 0.57.21 1076.511 1.0
2 JACKS Tony   Laser Radial 1145 Slow 44.07 0.57.48 1145 2.0
3 OATES Josh   Laser Radial 1145 Slow 46.29 1.00.54 1206.424 3.0
4 ELLIS-ROSE John   Laser 1085 Slow 49.27 1.08.22 1283.421 4.0

Race 9 - Laser Fleet - 2020-02-22 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 1085 Slow 36.45 0.33.52 1085 1.0
2 JACKS Tony   Laser 1085 Slow 45.24 0.41.51 1340.381 2.0

Race 3 - Solo Fleet - 2020-01-04 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HOPPER Roger   Solo 1153 Slow 44.17 0.38.24 1153 1.0

Race 5 - Solo Fleet - 2020-01-18 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 CAPENER Ian   Solo 1153 Slow 51.16 0.44.28 1153 1.0
2 PACE Greg   Solo 1153 Slow 51.23 0.44.34 1155.624 2.0
3 HOPPER Roger   Solo 1153 Slow 53.10 0.46.07 1195.731 3.0

Race 9 - Solo Fleet - 2020-02-22 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 EAVES Nick   Solo 1153 Slow 44.44 0.38.48 1153 1.0

Race 1 - Supernova Fleet - 2019-12-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 37.34 0.35.16 996.89 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 38.47 0.36.25 1029.176 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 40.08 0.37.41 1065 3.0
4 STEPHEN D   Supernova 1065 Slow 41.24 0.38.52 1098.613 4.0
5 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 41.36 0.39.04 1103.92 5.0
6 STEPHEN Stuart   Supernova 1065 Slow 45.11 0.42.26 1199.01 6.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2019-12-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 40.16 0.37.49 1000.793 1.0
2 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 42.51 0.40.14 1065 2.0
3 STEPHEN D   Supernova 1065 Slow 43.27 0.40.48 1079.912 3.0
4 STEPHEN Stuart   Supernova 1065 Slow 46.26 0.43.36 1154.061 4.0
5 BOCKING Adrian   Supernova 1065 Slow 53.25 0.50.09 1327.625 5.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2020-01-04 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 37.12 0.34.56 964.333 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 39.51 0.37.25 1033.028 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 40.0 0.37.34 1036.917 3.0
4 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 40.05 0.37.38 1039.077 4.0
5 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 41.5 0.38.35 1065 5.0
6 STEPHEN D   Supernova 1065 Slow 43.07 0.40.29 1117.71 6.0
7 STEPHEN Stuart   Supernova 1065 Slow 43.28 0.40.49 1126.783 7.0
8 MCDONNELL Jason   Supernova 1065 Slow 43.32 0.40.53 1128.511 8.0
9 WILLIAMS Richard   Supernova 1065 Slow 43.46 0.41.06 1134.56 9.0
10 BOCKING Adrian   Supernova 1065 Slow 45.20 0.42.34 1175.172 10.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2020-01-18 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 47.21 0.44.28 1000.22 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 50.12 0.47.08 1060.423 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 50.25 0.47.20 1065 3.0
4 STEPHEN Stuart   Supernova 1065 Slow 52.16 0.49.05 1104.079 4.0
5 WILLIAMS Richard   Supernova 1065 Slow 52.26 0.49.14 1107.6 5.0
6 MCDONNELL Jason   Supernova 1065 Slow 52.27 0.49.15 1107.952 6.0
7 BOCKING Adrian   Supernova 1065 Slow 53.15 0.50.00 1124.851 7.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2020-01-25 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 45.42 0.42.55 1018.211 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 45.59 0.43.11 1024.524 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 47.48 0.44.53 1065 3.0
4 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 48.12 0.45.15 1073.912 4.0
5 MCDONNELL Jason   Supernova 1065 Slow 50.30 0.47.25 1125.157 5.0
6 WILLIAMS Richard   Supernova 1065 Slow 51.52 0.48.42 1155.607 6.0
7 BOCKING Adrian   Supernova 1065 Slow 51.53 0.48.43 1155.978 7.0

Race 8 - Supernova Fleet - 2020-02-15 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 58.13 0.54.40 1065 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 62.47 0.58.57 1148.541 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow DNF     4.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com