2019 Autumn Saturday Handicap 1

Bartley Sailing Club

Results are provisional as 16:29 on 06-10-2019

Asymmetric Fleet

Sailed: 3, Discards: 2, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 2
2019-09-28
Race 3
2019-10-06
Total Nett
1st RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow (5.0 DNC) (3.0 DNS) 1.0 9.0 1.0
2nd STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 939 Fast 1.0 (5.0 DNC) (5.0 DNC) 11.0 1.0
3rd EAVES Nick PACE Greg RS 400 939 Fast (5.0 DNC) (5.0 DNC) 2.0 12.0 2.0
4th VOADEN Richard COLEY S RS 400 939 Fast (5.0 DNC) 3.0 DNS (5.0 DNC) 13.0 3.0

Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 2, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 2
2019-09-28
Race 3
2019-10-06
Total Nett
1st WARD Steve   Phantom 1012 Fast (9.0 DNC) (1.0) 1.0 11.0 1.0
2nd BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 1.0 (2.0) (2.0) 5.0 1.0
3rd ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1020 Fast 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 20.0 2.0
4th HOPPER Roger   Phantom 1012 Fast (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 21.0 3.0
5th WILLIAMS Nigel   International Moth 984 Fast 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 21.0 3.0
6th TURNBULL Luke TURNBULL Hannah Osprey 928 Fast (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 22.0 4.0
7th CLARKE Ian   FINN 1051 Fast (9.0 DNC) 5.0 DNS (9.0 DNC) 23.0 5.0
7th ANSTEY Pete   Phantom 1012 Fast (9.0 DNC) 5.0 DNS (9.0 DNC) 23.0 5.0

Junior/Novice Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 3
2019-10-06
Total Nett
1st ALLEN Harrison   Laser Radial 1145 J/N (7.0 DNC) 1.0 8.0 1.0
2nd ALLEN Harrison HARDIMAN Megan RS FEVA XL 1240 J/N 1.0 (7.0 DNC) 8.0 1.0
3rd RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N (7.0 DNC) 2.0 9.0 2.0
4th RICKETTS Sean OATES Josh RS FEVA XL 1240 J/N 2.0 (7.0 DNC) 9.0 2.0
5th HARDIMAN Megan   Laser Radial 1145 J/N (7.0 DNC) 3.0 10.0 3.0
6th SMITH Tiarnon   Laser Radial 1145 J/N (7.0 DNC) 4.0 11.0 4.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 2, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 2
2019-09-28
Race 3
2019-10-06
Total Nett
1st HARDIMAN Simon   Laser 1085 Slow (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 15.0 1.0
2nd LING John   Laser 1085 Slow 1.0 (7.0 DNC) (2.0) 10.0 1.0
3rd WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow (4.0) 1.0 (4.0) 9.0 1.0
4th JACKS Tony   Laser 1085 Slow (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) 16.0 2.0
5th HIGSON Jeremy   Laser 1085 Slow 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 16.0 2.0
6th BAKER Richard   Laser 1085 Slow (3.0) (7.0 DNC) 3.0 13.0 3.0

Solo Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Total Nett
1st HOPPER Roger   Solo 1153 Slow 1.0 1.0 1.0

Supernova Fleet

Sailed: 3, Discards: 2, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2019-09-21
Race 2
2019-09-28
Race 3
2019-10-06
Total Nett
1st BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow (4.0 DNF) (3.0) 1.0 8.0 1.0
2nd TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 15.0 1.0
3rd PATTERSON Jim   Supernova 1065 Slow 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 15.0 1.0
4th WILLIAMS Richard   Supernova 1065 Slow (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 16.0 2.0
5th BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) 16.0 2.0
6th SAUNDERS Ken   Supernova 1065 Slow 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 16.0 2.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 939 Fast 56.13 0.59.52 1.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2019-09-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow DNS 3.0
1 VOADEN Richard COLEY S RS 400 939 Fast DNS 3.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 RICKETTS Colin   RS Vareo 1093 Slow 52.38 0.48.09 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 939 Fast 47.25 0.50.30 2.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 53.23 0.49.51 1.0
2 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1020 Fast 52.54 0.51.52 2.0
3 WILLIAMS Nigel   International Moth 984 Fast 51.25 0.52.15 3.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2019-09-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve   Phantom 1012 Fast 36.20 0.35.54 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 42.45 0.39.55 2.0
3 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast DNS   5.0
3 ANSTEY Pete   Phantom 1012 Fast DNS   5.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve   Phantom 1012 Fast 47.56 0.47.22 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 50.47 0.47.25 2.0
3 HOPPER Roger   Phantom 1012 Fast 49.1 0.48.26 3.0
4 TURNBULL Luke TURNBULL Hannah Osprey 928 Fast 46.18 0.49.54 4.0

Race 1 - Junior/Novice Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 ALLEN Harrison HARDIMAN Megan RS FEVA XL 1240 J/N 42.44 0.34.28 1.0
2 RICKETTS Sean OATES Josh RS FEVA XL 1240 J/N 43.35 0.35.09 2.0

Race 3 - Junior/Novice Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 ALLEN Harrison   Laser Radial 1145 J/N 54.49 0.47.52 1.0
2 RICKETTS Sean   Supernova 1065 J/N 51.30 0.48.21 2.0
3 HARDIMAN Megan   Laser Radial 1145 J/N 56.08 0.49.01 3.0
4 SMITH Tiarnon   Laser Radial 1145 J/N 56.40 0.49.29 4.0

Race 1 - Laser Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1085 Slow 48.25 0.44.37 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1085 Slow 48.35 0.44.47 2.0
3 BAKER Richard   Laser 1085 Slow 49.08 0.45.17 3.0
4 WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 49.40 0.45.47 4.0

Race 2 - Laser Fleet - 2019-09-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 40.41 0.37.30 1.0
2 JACKS Tony   Laser 1085 Slow 42.40 0.39.19 2.0

Race 3 - Laser Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 1085 Slow 49.41 0.45.47 1.0
2 LING John   Laser 1085 Slow 50.09 0.46.13 2.0
3 BAKER Richard   Laser 1085 Slow 51.44 0.47.41 3.0
4 WILLIAMS Tom   Laser 1085 Slow 52.47 0.48.39 4.0

Race 1 - Solo Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HOPPER Roger   Solo 1153 Slow 53.46 0.46.38 1.0

Race 1 - Supernova Fleet - 2019-09-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 PATTERSON Jim   Supernova 1065 Slow 52.57 0.49.43 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 Slow 53.35 0.50.19 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow DNF   4.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2019-09-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 41.21 0.38.50 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 41.33 0.39.01 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 53.30 0.50.14 3.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2019-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 50.37 0.47.32 1.0
2 WILLIAMS Richard   Supernova 1065 Slow 51.11 0.48.04 2.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com