2018 Spring Saturday Handicap 2

Bartley Sailing Club

Results are provisional as 14:16 on 16-06-2018

Overall

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 48, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2018-04-07
Race 2
2018-04-14
Race 3
2018-04-21
Race 4
2018-04-28
Race 5
2018-05-05
Race 6
2018-05-05
Race 7
2018-05-19
Race 8
2018-05-26
Race 9
2018-06-02
Race 10
2018-06-09
Total Nett
1st GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow (3.0) 1.0 2.0 (6.5) 1.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 3.0 1.0 164.5 8.0
2nd LING John   Laser 1084 Slow (5.0) (11.0) (49.0 DNC) 5.0 (49.0 DNC) 1.0 3.0 4.0 1.0 (7.0) 135.0 14.0
3rd HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow 2.0 4.0 3.0 (49.0 DNC) 4.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (7.0) (6.0) 2.0 175.0 15.0
4th WALKER Mark   K1 1070 Slow 1.0 (12.0) (7.0) 4.0 (49.0 DNC) 3.0 (6.0) (6.0) 5.0 5.0 98.0 18.0
5th BONEHAM Neil   Phantom 1010 Fast 7.0 (9.0) 8.0 3.0 (49.0 DNC) 5.0 1.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 229.0 24.0
6th WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 9.5 (13.0) 6.0 (49.0 DNC) 10.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 1.5 4.0 (49.0 DNC) 240.0 31.0
7th CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 9.5 8.0 (49.0 DNC) (10.0) 8.0 2.0 (13.0 DNF) 8.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 205.5 35.5
8th BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow (49.0 DNC) 14.0 5.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 7.0 15.0 DNS (49.0 DNC) 3.0 289.0 44.0
9th BAKER Richard   Laser 1084 Slow (49.0 DNC) 15.0 (49.0 DNC) 11.0 12.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 15.0 DNS (49.0 DNC) 9.0 307.0 62.0
10th DEGGE Debbie   Streaker 1125 Slow (49.0 DNC) 10.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 4.0 49.0 DNC 2.0 4.0 314.0 69.0
11th SAUNDERS Ken   Supernova 1065 Slow 8.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 12.0 13.0 (49.0 DNC) 13.0 DNF (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 340.0 95.0
12th SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1132 Slow 4.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 2.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 1.5 49.0 DNC 49.0 DNC 350.5 105.5
13th SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow (49.0 DNC) 6.0 (49.0 DNC) 2.0 5.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 356.0 111.0
14th HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) 4.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 3.0 49.0 DNC 6.0 356.0 111.0
15th KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 1.0 3.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 10.0 DNF 49.0 DNC 357.0 112.0
16th BADGER Dave   Solo 1154 Slow 6.0 7.0 1.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 357.0 112.0
17th RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 11.0 (49.0 DNC) 9.0 (49.0 DNC) 11.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 374.0 129.0
18th HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast (49.0 DNC) (49.0 DNC) 16.0 DNF (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 10.0 10.0 DNF 49.0 DNC 379.0 134.0
19th STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 16.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 13.0 DNF 15.0 DNF 49.0 DNC 49.0 DNC 387.0 142.0
20th BIRCH Alan   Supernova 1065 Slow 14.0 16.0 (49.0 DNC) 15.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 388.0 143.0
21st HOPPER Roger   Phantom 1010 Fast (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 7.0 (49.0 DNC) 5.0 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 404.0 159.0
22nd ROSE Elliot   K1 1070 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 9.0 (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 7.0 49.0 DNC 408.0 163.0
23rd BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 13.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 8.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 413.0 168.0
24th LEES R   Laser 1084 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) 11.0 14.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 417.0 172.0
25th EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 12.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 14.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 418.0 173.0
26th EELES Howard   Solo 1154 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) 16.0 DNF (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 12.0 DNF 420.0 175.0
27th KNIGHT Sam   Supernova 1065 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 2.0 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 443.0 198.0
28th CAPENER Ian   Solo 1154 Slow (49.0 DNC) 2.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 443.0 198.0
29th KEELING Paul KEELING Michelle RS 400 940 Fast (49.0 DNC) 3.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 444.0 199.0
30th KNIGHT J KNIGHT J RS 400 940 Fast (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 4.0 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 445.0 200.0
31st HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 5.0 49.0 DNC 49.0 DNC 446.0 201.0
32nd BOWNES Chris BOWNES Claire RS 400 940 Fast (49.0 DNC) 5.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 446.0 201.0
33rd THORNTON Nick   Solo 1154 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 6.0 (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 447.0 202.0
34th SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 6.5 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 447.5 202.5
35th PAYNE Kevin   RS AERO 7 1068 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 8.0 449.0 204.0
36th FISHER Peter   Laser Pico 1330 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 8.0 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 449.0 204.0
37th ROLFE Mark   RS AERO 7 1068 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 9.0 49.0 DNC 49.0 DNC 450.0 205.0
38th PITT Robin   Laser 1084 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 9.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 450.0 205.0
39th COLLES Tim   Windsurfer 933 Fast (49.0 DNC) (49.0 DNC) 10.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 451.0 206.0
40th MASON Guy   Phantom 1010 Fast (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 12.0 DNF 453.0 208.0
41st PETE John   Windsurfer 933 Fast (49.0 DNC) (49.0 DNC) 12.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 453.0 208.0
42nd VOADEN Richard COLEY S RS 400 940 Fast (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 13.0 DNF 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 454.0 209.0
43rd ENGLAND Roger   Laser 1084 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 13.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 454.0 209.0
44th VOADEN Richard COLEY Steve RS 400 940 Fast (49.0 DNC) (49.0 DNC) 13.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 454.0 209.0
45th HIGSON Ed   Laser 1084 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 15.0 DNS 49.0 DNC 49.0 DNC 456.0 211.0
46th RICKETTS Colin   RS Vareo 1090 Slow (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 15.0 (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 456.0 211.0
47th CAHILL WEBB FIREBALL 953 Fast (49.0 DNC) 17.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 458.0 213.0
48th STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1036 Fast (49.0 DNC) 18.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 459.0 214.0

Race 1 - 2018-04-07 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WALKER Mark   K1 1070 Slow 49.43 0.46.28 1.0
2 HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow 50.20 0.47.16 2.0
3 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 50.29 0.47.24 3.0
4 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1132 Slow 53.40 0.47.25 4.0
5 LING John   Laser 1084 Slow 51.38 0.47.38 5.0
6 BADGER Dave   Solo 1154 Slow 55.26 0.48.02 6.0
7 BONEHAM Neil   Phantom 1010 Fast 48.46 0.48.17 7.0
8 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 Slow 51.42 0.48.33 8.0
9 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 55.16 0.48.49 9.5
9 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 51.18 0.48.49 9.5
11 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 54.28 0.50.15 11.0
12 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 47.43 0.50.46 12.0
13 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 54.37 0.51.00 13.0
14 BIRCH Alan   Supernova 1065 Slow 56.16 0.52.50 14.0

Race 2 - 2018-04-14 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 47.42 0.44.47 1.0
2 CAPENER Ian   Solo 1154 Slow 52.14 0.45.16 2.0
3 KEELING Paul KEELING Michelle RS 400 940 Fast 46.0 0.48.56 3.0
4 HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow 52.29 0.49.17 4.0
5 BOWNES Chris BOWNES Claire RS 400 940 Fast 46.22 0.49.20 5.0
6 SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow 57.46 0.50.03 6.0
7 BADGER Dave   Solo 1154 Slow 57.47 0.50.04 7.0
8 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 52.47 0.50.13 8.0
9 BONEHAM Neil   Phantom 1010 Fast 51.09 0.50.39 9.0
10 DEGGE Debbie   Streaker 1125 Slow 57.18 0.50.56 10.0
11 LING John   Laser 1084 Slow 55.28 0.51.10 11.0
12 WALKER Mark   K1 1070 Slow 54.51 0.51.16 12.0
13 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 58.17 0.51.29 13.0
14 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 56.20 0.52.54 14.0
15 BAKER Richard   Laser 1084 Slow 59.27 0.54.51 15.0
16 BIRCH Alan   Supernova 1065 Slow 62.17 0.58.29 16.0
17 CAHILL WEBB FIREBALL 953 Fast 57.25 1.00.15 17.0
18 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1036 Fast 67.04 1.04.44 18.0

Race 3 - 2018-04-21 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1154 Slow 63.27 0.54.59 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 60.23 0.56.42 2.0
3 HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow 60.27 0.56.46 3.0
4 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 61.23 0.57.38 4.0
5 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 61.34 0.57.49 5.0
6 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 66.19 0.58.35 6.0
7 WALKER Mark   K1 1070 Slow 62.57 0.58.50 7.0
8 BONEHAM Neil   Phantom 1010 Fast 59.31 0.58.56 8.0
9 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 64.55 0.59.53 9.0
10 COLLES Tim   Windsurfer 933 Fast 61.33 1.05.58 10.0
11 LEES R   Laser 1084 Slow 71.38 1.06.05 11.0
12 PETE John   Windsurfer 933 Fast 63.14 1.07.46 12.0
13 VOADEN Richard COLEY Steve RS 400 940 Fast 64.49 1.08.57 13.0
14 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast DNF   16.0
14 EELES Howard   Solo 1154 Slow DNF   16.0

Race 4 - 2018-04-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 44.02 0.46.51 1.0
2 SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow 55.24 0.48.00 2.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 1010 Fast 49.32 0.49.03 3.0
4 WALKER Mark   K1 1070 Slow 52.48 0.49.21 4.0
5 LING John   Laser 1084 Slow 54.08 0.49.56 5.0
6 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 53.16 0.50.01 6.5
6 SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast 52.34 0.50.01 6.5
8 BLACKWELL Graham   K1 1071 Slow 54.00 0.50.25 8.0
9 PITT Robin   Laser 1084 Slow 54.44 0.50.30 9.0
10 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 53.18 0.50.43 10.0
11 BAKER Richard   Laser 1084 Slow 57.54 0.53.25 11.0
12 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 Slow 58.20 0.54.46 12.0
13 ENGLAND Roger   Laser 1084 Slow 60.46 0.56.03 13.0
14 LEES R   Laser 1084 Slow 61.45 0.56.58 14.0
15 BIRCH Alan   Supernova 1065 Slow 62.40 0.58.51 15.0
16 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 58.29 1.02.13 16.0

Race 5 - 2018-05-05 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 55.48 0.52.24 1.0
2 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1132 Slow 59.52 0.52.53 2.0
3 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 50.05 0.53.17 3.0
4 HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow 57.17 0.53.47 4.0
5 SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow 62.20 0.54.01 5.0
6 THORNTON Nick   Solo 1154 Slow 62.38 0.54.16 6.0
7 HOPPER Roger   Phantom 1010 Fast 55.30 0.54.57 7.0
8 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 57.48 0.55.00 8.0
9 ROSE Elliot   K1 1070 Slow 58.58 0.55.07 9.0
10 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 65.38 0.57.59 10.0
11 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 63.00 0.58.07 11.0
12 BAKER Richard   Laser 1084 Slow 63.11 0.58.17 12.0
13 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 Slow 62.34 0.58.45 13.0
14 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 55.17 0.58.49 14.0
15 RICKETTS Colin   RS Vareo 1139 Slow 71.44 1.02.59 15.0

Race 6 - 2018-05-05 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 72.33 1.06.56 1.0
2 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 71.29 1.08.01 2.0
3 WALKER Mark   K1 1070 Slow 73.26 1.08.38 3.0
4 KNIGHT J KNIGHT J RS 400 940 Fast 64.41 1.08.49 4.0
5 BONEHAM Neil   Phantom 1010 Fast 70.54 1.10.12 5.0

Race 7 - 2018-05-19 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BONEHAM Neil   Phantom 1010 Fast 61.10 1.00.34 1.0
2 KNIGHT Sam   Supernova 1065 Slow 67.08 1.03.02 2.0
3 LING John   Laser 1084 Slow 68.27 1.03.09 3.0
4 DEGGE Debbie   Streaker 1125 Slow 72.0 1.04.00 4.0
5 HOPPER Roger   Phantom 1010 Fast 68.03 1.07.23 5.0
6 WALKER Mark   K1 1070 Slow 75.16 1.10.21 6.0
7 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 74.59 1.10.24 7.0
8 FISHER Peter   Laser Pico 1330 Slow 49.06 1.13.50 8.0
9 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast DNF   13.0
9 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 Slow DNF   13.0
9 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast DNF   13.0
9 VOADEN Richard COLEY S RS 400 940 Fast DNF   13.0

Race 8 - 2018-05-26 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 53.24 0.47.10 1.5
1 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1132 Slow 53.23 0.47.10 1.5
3 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 50.20 0.47.16 3.0
4 LING John   Laser 1084 Slow 51.45 0.47.44 4.0
5 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 53.15 0.49.07 5.0
6 WALKER Mark   K1 1070 Slow 55.3 0.51.27 6.0
7 HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow 54.50 0.51.29 7.0
8 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 54.30 0.51.51 8.0
9 ROLFE Mark   RS AERO 7 1068 Slow 61.34 0.57.39 9.0
10 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast 62.04 0.58.20 10.0
11 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow DNS   15.0
11 BAKER Richard   Laser 1084 Slow DNS   15.0
11 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast DNF   15.0
11 HIGSON Ed   Laser 1084 Slow DNS   15.0

Race 9 - 2018-06-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 42.47 0.39.28 1.0
2 DEGGE Debbie   Streaker 1125 Slow 48.30 0.43.07 2.0
3 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 46.28 0.43.38 3.0
4 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 50.11 0.44.20 4.0
5 WALKER Mark   K1 1070 Slow 47.58 0.44.50 5.0
6 HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow 48.19 0.45.22 6.0
7 ROSE Elliot   K1 1070 Slow 49.50 0.46.34 7.0
8 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast DNF   10.0
8 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast DNF   10.0

Race 10 - 2018-06-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 66.55 1.02.50 1.0
2 HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow 70.40 1.06.21 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 70.49 1.06.30 3.0
4 DEGGE Debbie   Streaker 1125 Slow 75.85 1.07.56 4.0
5 WALKER Mark   K1 1070 Slow 72.55 1.08.09 5.0
6 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 72.49 1.08.22 6.0
7 LING John   Laser 1084 Slow 75.37 1.09.45 7.0
8 PAYNE Kevin   RS AERO 7 1068 Slow 76.36 1.11.43 8.0
9 BAKER Richard   Laser 1084 Slow 78.11 1.12.07 9.0
10 EELES Howard   Solo 1154 Slow DNF   12.0
10 MASON Guy   Phantom 1010 Fast DNF   12.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com