2018 Autumn Saturday Handicap 2

Bartley Sailing Club

Results are final as at 13:59 on12-12-2018

Asymmetric Fleet

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2018-09-22
Race 2
2018-09-29
Race 4
2018-10-20
Race 5
2018-10-27
Race 6
2018-11-10
Race 7
2018-11-24
Race 8
2018-11-24
Race 9
2018-12-01
Race 10
2018-12-08
Total Nett
1st KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) 1.0 (DNC (10.0)) 1.0 (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) 1.0 1.0 54.0 4.0
2nd EAVES Nick Kouros RS 400 940 Fast 1.0 (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) 2.0 (DNC (10.0)) 1.0 (DNC (10.0)) 2.0 56.0 6.0
3rd EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast (DNC (10.0)) 1.0 2.0 1.0 (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) DNF (3.0) (DNC (10.0)) 57.0 7.0
4th STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 2.0 4.0 4.0 (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) 2.0 (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) 62.0 12.0
5th PACE Greg Various RS 400 940 Fast (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) 1.0 DNC (10.0) DNC (10.0) DNC (10.0) 81.0 31.0
6th GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) 2.0 (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) DNC (10.0) DNC (10.0) DNC (10.0) 82.0 32.0
7th KNIGHT Sam HAWLEY Chris RS 200 1049 Fast (DNC (10.0)) 2.0 (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) DNC (10.0) DNC (10.0) DNC (10.0) 82.0 32.0
8th BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 940 Fast (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) 3.0 (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) DNC (10.0) DNC (10.0) DNC (10.0) 83.0 33.0
9th GILL Andy PERRY Ciara RS 400 940 Fast (DNC (10.0)) 3.0 (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) (DNC (10.0)) DNC (10.0) DNC (10.0) DNC (10.0) 83.0 33.0

Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2018-09-22
Race 2
2018-09-29
Race 3
2018-10-06
Race 4
2018-10-20
Race 5
2018-10-27
Race 6
2018-11-10
Race 7
2018-11-24
Race 8
2018-11-24
Race 9
2018-12-01
Race 10
2018-12-08
Total Nett
1st CLARKE Ian   FINN 1051 Fast (DNC (11.0)) (1.0) 1.0 (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 41.0 5.0
2nd WALKER Mark   K1 1070 Slow 1.0 (3.0) 3.0 1.0 (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) 3.0 2.0 (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) 57.0 10.0
3rd WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) 2.0 (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) 1.0 DNC (11.0) 2.0 DNF (4.0) 75.0 20.0
4th WARD Steve   Phantom 1010 Fast (DNC (11.0)) 2.0 (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) 1.0 2.0 (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) DNC (11.0) DNC (11.0) 82.0 27.0
5th HOLLAND Jan   Phantom 1010 Fast (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) 2.0 (DNC (11.0)) DNC (11.0) DNC (11.0) 3.0 DNF (4.0) 86.0 31.0
6th ROLFE Mark   RS AERO 7 1068 Slow (DNC (11.0)) 5.0 4.0 (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) 3.0 (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) DNC (11.0) DNC (11.0) 89.0 34.0
7th BENTLEY Graham FOORT Jennifer ENTERPRISE 1116 Slow 2.0 (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) 2.0 (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) DNC (11.0) DNC (11.0) DNC (11.0) 92.0 37.0
8th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1015 Fast (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) DNC (11.0) 4.0 DNC (11.0) DNC (11.0) DNC (11.0) 103.0 48.0
9th SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast (DNC (11.0)) 4.0 (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) DNC (11.0) DNC (11.0) DNC (11.0) DNC (11.0) 103.0 48.0
10th SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1132 Slow (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) (DNC (11.0)) DNC (11.0) DNF (6.0) DNC (11.0) DNC (11.0) DNC (11.0) 105.0 50.0

Laser Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2018-09-22
Race 2
2018-09-29
Race 3
2018-10-06
Race 4
2018-10-20
Race 5
2018-10-27
Race 6
2018-11-10
Race 7
2018-11-24
Race 8
2018-11-24
Race 9
2018-12-01
Race 10
2018-12-08
Total Nett
1st JACKS Tony   Laser 1084 Slow 1.0 1.0 (DNC (9.0)) 2.0 (DNF (3.0)) 1.0 (4.0) (3.0) (5.0) DNF (3.0) 32.0 8.0
2nd LING John   Laser 1084 Slow (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) 1.0 (DNC (9.0)) 1.0 (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) 1.0 1.0 DNC (9.0) 58.0 13.0
3rd RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) 2.0 (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) 5.0 2.0 4.0 1.0 59.0 14.0
4th HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) 3.0 1.0 (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) 3.0 (DNC (9.0)) 2.0 DNC (9.0) 63.0 18.0
5th HIGSON Jeremy   Laser 1084 Slow (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) DNC (9.0) 1.0 DNC (9.0) DNF (7.0) DNC (9.0) 80.0 35.0
6th PITT Robin   Laser 1084 Slow (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) DNC (9.0) 2.0 DNC (9.0) DNC (9.0) DNC (9.0) 83.0 38.0
7th OAKES Josh   Laser 4.7 1195 Slow (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) 2.0 DNC (9.0) DNC (9.0) DNC (9.0) DNC (9.0) 83.0 38.0
8th BAKER Richard   Laser 1084 Slow (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) (DNC (9.0)) DNC (9.0) DNC (9.0) DNC (9.0) 3.0 DNC (9.0) 84.0 39.0

Solo Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 2
2018-09-29
Race 4
2018-10-20
Race 6
2018-11-10
Race 7
2018-11-24
Race 8
2018-11-24
Race 9
2018-12-01
Total Nett
1st SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow (2.0) (DNC (8.0)) 2.0 (DNS (4.0)) 1.0 1.0 18.0 4.0
2nd WOOD John   Solo 1154 Slow (DNC (8.0)) 3.0 1.0 1.0 (DNC (8.0)) (DNC (8.0)) 29.0 5.0
3rd BLUNT Richard   Solo 1154 Slow (DNC (8.0)) (DNC (8.0)) (DNC (8.0)) 2.0 2.0 2.0 30.0 6.0
4th PACE Greg   Solo 1154 Slow 4.0 2.0 (DNC (8.0)) (DNC (8.0)) (DNC (8.0)) DNC (8.0) 38.0 14.0
5th THORNTON Nick   Solo 1154 Slow 3.0 4.0 (DNC (8.0)) (DNC (8.0)) (DNC (8.0)) DNC (8.0) 39.0 15.0
6th BADGER Dave   Solo 1154 Slow (DNC (8.0)) 1.0 (DNC (8.0)) (DNC (8.0)) DNC (8.0) DNC (8.0) 41.0 17.0
7th CAPENER Ian   Solo 1154 Slow 1.0 (DNC (8.0)) (DNC (8.0)) (DNC (8.0)) DNC (8.0) DNC (8.0) 41.0 17.0

Supernova Fleet

Sailed: 7, Discards: 4, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 2
2018-09-29
Race 4
2018-10-20
Race 5
2018-10-27
Race 6
2018-11-10
Race 7
2018-11-24
Race 8
2018-11-24
Race 9
2018-12-01
Total Nett
1st GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow (1.0) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) 1.0 1.0 (DNC (13.0)) 1.0 43.0 3.0
2nd HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) 1.0 (DNC (13.0)) (3.0) 2.0 2.0 47.0 5.0
3rd TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow (4.0) 1.0 2.0 2.0 (5.0) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) 40.0 5.0
4th BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow (DNC (13.0)) 2.0 (DNC (13.0)) 3.0 (6.0) (DNC (13.0)) 3.0 53.0 8.0
5th BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) 4.0 1.0 DNC (13.0) 70.0 18.0
6th BOWNES Andy   Supernova 1065 Slow (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) 2.0 DNC (13.0) DNC (13.0) 80.0 28.0
7th BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 2.0 (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) DNC (13.0) DNC (13.0) 80.0 28.0
8th STEPHEN David   Supernova 1065 Slow (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) DNC (13.0) 3.0 DNC (13.0) 81.0 29.0
9th SAUNDERS Ken   Supernova 1065 Slow (DNC (13.0)) 3.0 (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) DNC (13.0) DNC (13.0) 81.0 29.0
10th KNIGHT John   Supernova 1065 Slow 3.0 (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) DNC (13.0) DNC (13.0) 81.0 29.0
11th PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) DNC (13.0) 4.0 DNC (13.0) 82.0 30.0
12th BOCKING Adrian   Supernova 1065 Slow 5.0 (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) (DNC (13.0)) DNC (13.0) DNC (13.0) 83.0 31.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2018-09-22 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EAVES Nick Kouros RS 400 940 Fast 52.16 0.55.36 1.0
2 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 55.11 0.58.42 2.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2018-09-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 63.59 1.08.04 1.0
2 KNIGHT Sam HAWLEY Chris RS 200 1049 Fast 72.32 1.09.09 2.0
3 GILL Andy PERRY Ciara RS 400 940 Fast 66.47 1.11.03 3.0
4 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 76.10 1.21.02 4.0

Race 4 - Asymmetric Fleet - 2018-10-20 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 56.58 1.00.36 1.0
2 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 57.59 1.01.41 2.0
3 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 940 Fast 64.11 1.08.17 3.0
4 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 67.04 1.11.21 4.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2018-10-27 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast 70.59 1.15.31 1.0
2 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 62.51 1.19.53 2.0

Race 6 - Asymmetric Fleet - 2018-11-10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 53.03 0.56.26 1.0
2 EAVES Nick Kouros RS 400 940 Fast 56.06 0.59.41 2.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2018-11-24 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 PACE Greg Various RS 400 940 Fast 54.01 0.57.28 1.0
2 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 940 Fast 62.27 1.06.26 2.0

Race 8 - Asymmetric Fleet - 2018-11-24 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EAVES Nick Kouros RS 400 940 Fast 49.15 0.52.24 1.0

Race 9 - Asymmetric Fleet - 2018-12-01 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 56.06 0.59.41 1.0
2 EELES Howard RICKETTS Sean RS 400 940 Fast DNF   3.0

Race 10 - Asymmetric Fleet - 2018-12-08 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 940 Fast 47.39 0.50.41 1.0
2 EAVES Nick Kouros RS 400 940 Fast 51.38 0.54.56 2.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2018-09-22 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WALKER Mark   K1 1070 Slow 52.18 0.48.53 1.0
2 BENTLEY Graham FOORT Jennifer ENTERPRISE 1116 Slow 56.08 0.50.18 2.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2018-09-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 70.47 1.07.21 1.0
2 WARD Steve   Phantom 1010 Fast 68.03 1.07.23 2.0
3 WALKER Mark   K1 1070 Slow 59.36 1.09.38 3.0
4 SHINTON Jeremy   FINN 1051 Fast 73.21 1.09.47 4.0
5 ROLFE Mark   RS AERO 7 1068 Slow 66.56 1.18.20 5.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2018-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 58.42 0.55.51 1.0
2 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 63.39 0.56.14 2.0
3 WALKER Mark   K1 1070 Slow 63.55 0.59.44 3.0
4 ROLFE Mark   RS AERO 7 1068 Slow 68.28 1.04.06 4.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2018-10-20 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WALKER Mark   K1 1070 Slow 62.59 0.58.52 1.0
2 BENTLEY Graham FOORT Jennifer ENTERPRISE 1116 Slow 69.38 1.02.24 2.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2018-10-27 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve   Phantom 1010 Fast 60.42 1.00.06 1.0
2 HOLLAND Jan   Phantom 1010 Fast 62.49 1.02.12 2.0

Race 6 - Handicap Fleet - 2018-11-10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 47.55 0.45.35 1.0
2 WARD Steve   Phantom 1010 Fast 46.10 0.45.43 2.0
3 ROLFE Mark   RS AERO 7 1068 Slow 55.59 0.52.25 3.0

Race 7 - Handicap Fleet - 2018-11-24 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 61.51 0.54.38 1.0
2 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 58.46 0.55.55 2.0
3 WALKER Mark   K1 1070 Slow 60.45 0.56.47 3.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1015 Fast 63.08 1.02.12 4.0
5 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1132 Slow DNF   6.0

Race 8 - Handicap Fleet - 2018-11-24 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 57.52 0.55.04 1.0
2 WALKER Mark   K1 1070 Slow 60.34 0.56.36 2.0

Race 9 - Handicap Fleet - 2018-12-01 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 47.26 0.45.08 1.0
2 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow 52.22 0.46.16 2.0
3 HOLLAND Jan   Phantom 1010 Fast 47.20 0.46.52 3.0

Race 10 - Handicap Fleet - 2018-12-08 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CLARKE Ian   FINN 1051 Fast 60.26 0.57.30 1.0
2 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1132 Slow DNF   4.0
2 HOLLAND Jan   Phantom 1010 Fast DNF   4.0

Race 1 - Laser Fleet - 2018-09-22 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 JACKS Tony   Laser 1084 Slow 58.02 0.53.32 1.0

Race 2 - Laser Fleet - 2018-09-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 JACKS Tony   Laser 1084 Slow 67.52 1.02.36 1.0

Race 3 - Laser Fleet - 2018-10-06 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 60.42 0.56.00 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 61.22 0.56.37 2.0
3 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 62.55 0.58.02 3.0

Race 4 - Laser Fleet - 2018-10-20 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 65.45 1.00.39 1.0
2 JACKS Tony   Laser 1084 Slow 68.54 1.03.34 2.0

Race 5 - Laser Fleet - 2018-10-27 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 61.54 0.57.06 1.0
2 JACKS Tony   Laser 1084 Slow DNF   3.0

Race 6 - Laser Fleet - 2018-11-10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 JACKS Tony   Laser 1084 Slow 49.36 0.45.45 1.0
2 OAKES Josh   Laser 4.7 1195 Slow 56.21 0.47.09 2.0

Race 7 - Laser Fleet - 2018-11-24 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HIGSON Jeremy   Laser 1084 Slow 60.0 0.55.21 1.0
2 PITT Robin   Laser 1084 Slow 60.38 0.55.56 2.0
3 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 61.08 0.56.24 3.0
4 JACKS Tony   Laser 1084 Slow 62.01 0.57.13 4.0
5 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 62.46 0.57.54 5.0

Race 8 - Laser Fleet - 2018-11-24 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 57.45 0.53.16 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 59.16 0.54.40 2.0
3 JACKS Tony   Laser 1084 Slow 59.30 0.54.53 3.0

Race 9 - Laser Fleet - 2018-12-01 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1084 Slow 47.35 0.43.54 1.0
2 HARDIMAN Simon   Laser 1084 Slow 49.24 0.45.34 2.0
3 BAKER Richard   Laser 1084 Slow 51.57 0.47.55 3.0
4 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 52.34 0.48.30 4.0
5 JACKS Tony   Laser 1084 Slow 52.52 0.48.46 5.0
6 HIGSON Jeremy   Laser 1084 Slow DNF   7.0

Race 10 - Laser Fleet - 2018-12-08 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 1084 Slow 64.41 0.59.40 1.0
2 JACKS Tony   Laser 1084 Slow DNF   3.0

Race 2 - Solo Fleet - 2018-09-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CAPENER Ian   Solo 1154 Slow 64.55 0.56.15 1.0
2 SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow 64.59 0.56.19 2.0
3 THORNTON Nick   Solo 1154 Slow 67.0 0.58.04 3.0
4 PACE Greg   Solo 1154 Slow 67.06 0.58.09 4.0

Race 4 - Solo Fleet - 2018-10-20 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1154 Slow 68.11 0.59.05 1.0
2 PACE Greg   Solo 1154 Slow 68.38 0.59.28 2.0
3 WOOD John   Solo 1154 Slow 70.39 1.01.13 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 1154 Slow 70.45 1.01.19 4.0

Race 6 - Solo Fleet - 2018-11-10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WOOD John   Solo 1154 Slow 49.12 0.42.38 1.0
2 SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow 49.56 0.43.16 2.0

Race 7 - Solo Fleet - 2018-11-24 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WOOD John   Solo 1154 Slow 63.33 0.55.04 1.0
2 BLUNT Richard   Solo 1154 Slow 64.49 0.56.10 2.0
3 SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow DNS   4.0

Race 8 - Solo Fleet - 2018-11-24 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow 60.59 0.52.51 1.0
2 BLUNT Richard   Solo 1154 Slow 64.53 0.56.13 2.0

Race 9 - Solo Fleet - 2018-12-01 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 SUGGITT Bob   Solo 1154 Slow 54.46 0.47.27 1.0
2 BLUNT Richard   Solo 1154 Slow 56.09 0.48.39 2.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2018-09-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 61.35 0.57.49 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 62.18 0.58.30 2.0
3 KNIGHT John   Supernova 1065 Slow 65.16 1.01.17 3.0
4 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 65.55 1.01.54 4.0
5 BOCKING Adrian   Supernova 1065 Slow 67.50 1.03.42 5.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2018-10-20 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 64.32 1.00.36 1.0
2 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 66.36 1.02.32 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 Slow 69.31 1.05.16 3.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2018-10-27 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 62.07 0.58.20 1.0
2 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 63.43 0.59.50 2.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2018-11-10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 46.27 0.43.37 1.0
2 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 48.09 0.45.13 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 49.44 0.46.42 3.0

Race 7 - Supernova Fleet - 2018-11-24 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 58.03 0.54.30 1.0
2 BOWNES Andy   Supernova 1065 Slow 58.12 0.54.39 2.0
3 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 59.03 0.55.27 3.0
4 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 59.36 0.55.58 4.0
5 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 60.06 0.56.26 5.0
6 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 62.55 0.59.05 6.0

Race 8 - Supernova Fleet - 2018-11-24 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BOWNES Chris   Supernova 1065 Slow 54.24 0.51.05 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 57.59 0.54.27 2.0
3 STEPHEN David   Supernova 1065 Slow 65.06 1.01.08 3.0
4 PATERSON Jim   Supernova 1065 Slow 65.33 1.01.33 4.0

Race 9 - Supernova Fleet - 2018-12-01 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 46.27 0.43.37 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 48.58 0.45.59 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1065 Slow 52.33 0.49.21 3.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com