2017 Winter Saturday Handicap

Bartley Sailing Club

Results are provisional as 16:50 0n 29-03-2017

Overall

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 57, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2017-01-07
Race 2
2017-01-14
Race 3
2017-01-21
Race 4
2017-01-28
Race 5
2017-02-04
Race 6
2017-02-11
Race 7
2017-02-18
Race 8
2017-02-25
Race 10
2017-03-11
Race 11
2017-03-18
Race 12
2017-03-25
Total Nett
1st SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow (58.0 DNC) 2.0 1.0 (8.0) (4.0) 2.0 (9.0) (58.0 DNC) 1.0 1.0 (6.0) 150.0 7.0
2nd GIBSON Mike   Supernova 1067 Slow (58.0 DNC) 1.0 2.0 (58.0 DNC) 5.0 1.0 (58.0 DNC) 1.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (16.0) 316.0 10.0
3rd EELES Howard MASON Guy RS 400 942 Fast (58.0 DNC) (13.0) (58.0 DNC) 1.0 1.0 6.0 (58.0 DNC) (10.0) 6.0 (58.0 DNC) 1.0 270.0 15.0
4th HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow (58.0 DNC) (9.0) (8.0) 3.0 (11.0) 3.0 (19.0) 4.0 (12.0) 2.0 4.0 133.0 16.0
5th KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 942 Fast (58.0 DNC) (16.0) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 5.0 2.0 11.5 5.0 (58.0 DNC) 2.0 331.5 25.5
6th LING John   Laser 1081 Slow 1.0 5.0 9.0 8.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (15.0) 3.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 331.0 26.0
7th BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 Slow 3.0 7.0 5.0 (11.0) (10.0) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 9.0 2.0 (58.0 DNC) (18.0) 239.0 26.0
8th WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 942 Fast (58.0 DNC) (15.0) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 4.0 1.0 5.0 13.0 4.0 (58.0 DNC) 332.0 27.0
9th EAVES Nick PACE Greg RS 400 942 Fast 5.0 (58.0 DNC) (11.0) (58.0 DNC) 2.0 8.0 5.0 (58.0 DNF) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 7.0 328.0 27.0
10th WALKER Mark   K1 1067 Slow (58.0 DNC) 6.0 3.0 12.0 7.0 (58.0 DNC) 3.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 379.0 31.0
11th HOPPER Roger   Solo 1156 Slow 2.0 (58.0 DNC) 6.0 (58.0 DNC) 9.0 (58.0 DNC) 12.0 (58.0 DNC) 3.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 380.0 32.0
12th ASHWELL Richard CLIFF Tony RS 400 942 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 5.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 11.5 11.0 3.0 9.0 387.5 39.5
13th HAWLEY Steve   Supernova 1067 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 4.0 13.0 (58.0 DNC) 17.0 2.0 4.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 388.0 40.0
14th BONEHAM Neil   Phantom 1008 Fast 4.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 4.0 (58.0 DNF) 15.0 8.0 13.0 392.0 44.0
15th CLARKE Ian   FINN 1042 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) 13.0 8.0 (58.0 DNF) 7.0 11.0 (17.0) (16.0) 10.0 (15.0) 271.0 49.0
16th PITT Robin   Laser 1081 Slow (58.0 DNC) 14.0 (58.0 DNC) 13.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 13.0 6.0 (58.0 DNC) 7.0 (58.0 DNC) 401.0 53.0
17th BADGER Dave   Solo 1156 Slow (58.0 DNC) 3.0 (58.0 DNC) 6.0 6.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 11.0 432.0 84.0
18th SAUNDERS Ken   Supernova 1067 Slow (58.0 DNC) 19.0 (58.0 DNC) 19.0 18.0 (58.0 DNC) (21.0) (58.0 DNC) 10.0 (58.0 DNC) 21.0 398.0 87.0
19th BLACKWELL Graham   K1 1067 Slow (58.0 DNC) 17.0 10.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 22.0 14.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 25.0 436.0 88.0
20th HANCOX Wayne CLIFF Tony RS 400 942 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 3.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 20.0 6.0 12.0 447.0 99.0
21st TAYLOR Phil   Supernova 1067 Slow (58.0 DNC) 11.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 16.0 (58.0 DNC) 9.0 58.0 DNC 5.0 447.0 99.0
22nd RIDGWAY Oliver   Laser 1081 Slow (58.0 DNC) 10.0 12.0 14.0 17.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNF) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 459.0 111.0
23rd HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow (58.0 DNC) 18.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 18.0 7.0 17.0 (58.0 DNC) 58.0 DNC 466.0 118.0
24th PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 Fast (58.0 DNC) 20.0 (58.0 DNC) 10.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 14.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 24.0 474.0 126.0
25th DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow (58.0 DNC) 4.0 4.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNF) 8.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 480.0 132.0
26th GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast (58.0 DNC) 8.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 5.0 8.0 485.0 137.0
27th HAWLEY Chris   Supernova 1067 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 8.0 8.0 58.0 DNC 17.0 497.0 149.0
28th THORNTON Nick   Solo 1156 Slow (58.0 DNC) 12.0 (58.0 DNC) 17.0 8.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 501.0 153.0
29th WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 Slow (58.0 DNC) 21.0 7.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 13.0 (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 505.0 157.0
30th PILCHER Robin   RS AERO 7 1066 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 16.0 (58.0 DNC) 24.0 15.0 (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 519.0 171.0
31st ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 18.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 22.0 58.0 DNC 20.0 524.0 176.0
32nd BOWNES Chris MASON Guy RS 400 942 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 9.0 6.0 (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 537.0 189.0
33rd CAPENER Ian   Solo 1156 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 10.0 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 10.0 542.0 194.0
34th TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 7.0 58.0 DNC 19.0 58.0 DNC 58.0 DNC 548.0 200.0
35th WILLIAMS Tom   Laser 1081 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 14.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 14.0 550.0 202.0
36th LANGMAN Izzy   Laser 1081 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 10.0 20.0 (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNF 552.0 204.0
37th RANDLE Mat RANDLE Jane RS 400 942 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 20.0 19.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 561.0 213.0
38th WILLIAMS Richard   Supernova 1067 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 20.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 22.0 564.0 216.0
39th STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 21.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 23.0 566.0 218.0
40th BIRCH Alan   Supernova 1067 Slow (58.0 DNC) 22.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 23.0 58.0 DNC 58.0 DNC 567.0 219.0
41st BOWNES Chris   Supernova 1067 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 2.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 582.0 234.0
42nd SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1131 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 3.0 583.0 235.0
43rd SHINTON Jeremy   FINN 1042 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 7.0 58.0 DNC 58.0 DNC 587.0 239.0
44th KNIGHT John PACE Greg RS 400 942 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 9.0 58.0 DNC 589.0 241.0
45th RUSSAM Gary   Solo 1156 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 12.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 592.0 244.0
46th CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 14.0 58.0 DNC 58.0 DNC 594.0 246.0
47th LANGMAN Izzy   Laser Radial 1136 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) 14.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 594.0 246.0
48th ACASTER Mike   Laser 1081 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 15.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 595.0 247.0
49th RUSSAM Gary WALKER Ruth GP14 1131 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 15.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 595.0 247.0
50th WARNKEN Nils   Laser 1081 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) 15.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 595.0 247.0
51st WEBB K ??????? SCORPION 1040 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 16.0 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 596.0 248.0
52nd THORNTON Neil   Solo 1156 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 16.0 (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 596.0 248.0
53rd CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 942 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 18.0 58.0 DNC 58.0 DNC 598.0 250.0
54th HODGSON Alistair Joanna RS 200 1049 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 19.0 599.0 251.0
55th BLACKWELL Graham   Phantom 1008 Fast (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 58.0 DNC 58.0 DNC 21.0 58.0 DNC 58.0 DNC 601.0 253.0
56th LOVERING Tony   Supernova 1067 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 23.0 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNF 603.0 255.0
57th BIGLIN Chris   Solo 1156 Slow (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) (58.0 DNC) 25.0 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 58.0 DNC 605.0 257.0

Race 1 - 2017-01-07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 LING John   Laser 1081 Slow 51.06 1.0
2 HOPPER Roger   Solo 1156 Slow 56.50 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 Slow 54.11 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1008 Fast 52.04 4.0
5 EAVES Nick PACE Greg RS 400 942 Fast 50.58 5.0

Race 2 - 2017-01-14 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 Slow 59.26 1.0
2 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 65.30 2.0
3 BADGER Dave   Solo 1156 Slow 66.41 3.0
4 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow 65.39 4.0
5 LING John   Laser 1081 Slow 63.33 5.0
6 WALKER Mark   K1 1067 Slow 63.09 6.0
7 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 Slow 63.11 7.0
8 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 62.40 8.0
9 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 64.53 9.0
10 RIDGWAY Oliver   Laser 1081 Slow 65.23 10.0
11 TAYLOR Phil   Supernova 1067 Slow 64.33 11.0
12 THORNTON Nick   Solo 1156 Slow 70.01 12.0
13 EELES Howard MASON Guy RS 400 942 Fast 57.05 13.0
14 PITT Robin   Laser 1081 Slow 65.38 14.0
15 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 942 Fast 57.13 15.0
16 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 942 Fast 57.43 16.0
17 BLACKWELL Graham   K1 1067 Slow 65.27 17.0
18 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 67.10 18.0
19 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 Slow 68.48 19.0
20 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 Fast 67.59 20.0
21 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 Slow 55.10 21.0
22 BIRCH Alan   Supernova 1067 Slow 67.54 22.0

Race 3 - 2017-01-21 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 55.08 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1067 Slow 51.33 2.0
3 WALKER Mark   K1 1067 Slow 52.00 3.0
4 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow 55.22 4.0
5 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 Slow 52.26 5.0
6 HOPPER Roger   Solo 1156 Slow 57.14 6.0
7 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 Slow 56.17 7.0
8 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 54.54 8.0
9 LING John   Laser 1081 Slow 55.28 9.0
10 BLACKWELL Graham   K1 1067 Slow 55.22 10.0
11 EAVES Nick PACE Greg RS 400 942 Fast 48.59 11.0
12 RIDGWAY Oliver   Laser 1081 Slow 56.49 12.0
13 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 55.12 13.0
14 LANGMAN Izzy   Laser Radial 1136 Slow 61.10 14.0
15 WARNKEN Nils   Laser 1081 Slow 59.21 15.0

Race 4 - 2017-01-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 EELES Howard MASON Guy RS 400 942 Fast 48.55 1.0
2 BOWNES Chris   Supernova 1067 Slow 55.26 2.0
3 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 56.33 3.0
4 HAWLEY Steve   Supernova 1067 Slow 55.50 4.0
5 ASHWELL Richard CLIFF Tony RS 400 942 Fast 50.13 5.0
6 BADGER Dave   Solo 1156 Slow 46.53 6.0
7 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 46.56 8.0
7 LING John   Laser 1081 Slow 58.31 8.0
7 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 56.24 8.0
10 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 Fast 57.11 10.0
11 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 Slow 58.13 11.0
12 WALKER Mark   K1 1067 Slow 58.26 12.0
13 PITT Robin   Laser 1081 Slow 59.29 13.0
14 RIDGWAY Oliver   Laser 1081 Slow 59.50 14.0
15 RUSSAM Gary WALKER Ruth GP14 1131 Slow 47.18 15.0
16 THORNTON Neil   Solo 1156 Slow 48.22 16.0
17 THORNTON Nick   Solo 1156 Slow 49.06 17.0
18 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast 58.58 18.0
19 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 Slow 61.50 19.0
20 RANDLE Mat RANDLE Jane RS 400 942 Fast 56.07 20.0

Race 5 - 2017-02-04 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 EELES Howard MASON Guy RS 400 942 Fast 51.18 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 942 Fast 52.29 2.0
3 HANCOX Wayne CLIFF Tony RS 400 942 Fast 52.44 3.0
4 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 66.0 4.0
5 GIBSON Mike   Supernova 1067 Slow 61.30 5.0
6 BADGER Dave   Solo 1156 Slow 67.17 6.0
7 WALKER Mark   K1 1067 Slow 62.55 7.0
8 THORNTON Nick   Solo 1156 Slow 68.21 8.0
9 HOPPER Roger   Solo 1156 Slow 69.03 9.0
10 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 Slow 63.45 10.0
11 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 65.09 11.0
12 RUSSAM Gary   Solo 1156 Slow 70.18 12.0
13 HAWLEY Steve   Supernova 1067 Slow 65.42 13.0
14 WILLIAMS Tom   Laser 1081 Slow 67.22 14.0
15 ACASTER Mike   Laser 1081 Slow 69.10 15.0
16 PILCHER Robin   RS AERO 7 1066 Fast 67.73 16.0
17 RIDGWAY Oliver   Laser 1081 Slow 69.23 17.0
18 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 Slow 69.5 18.0
19 RANDLE Mat RANDLE Jane RS 400 942 Fast 61.10 19.0
20 WILLIAMS Richard   Supernova 1067 Slow 71.05 20.0
21 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 Fast 74.0 21.0
22 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast DNF 58.0

Race 6 - 2017-02-11 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 Slow 61.49 1.0
2 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 69.13 2.0
3 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 66.26 3.0
4 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 942 Fast 58.06 4.0
5 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 942 Fast 59.51 5.0
6 EELES Howard MASON Guy RS 400 942 Fast 60.02 6.0
7 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 66.43 7.0
8 EAVES Nick PACE Greg RS 400 942 Fast 60.45 8.0
9 BOWNES Chris MASON Guy RS 400 942 Fast 61.05 9.0
10 LANGMAN Izzy   Laser 1081 Slow 70.45 10.0
11 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow DNF 58.0

Race 7 - 2017-02-18 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 942 Fast 58.48 1.0
2 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 942 Fast 58.58 2.0
3 WALKER Mark   K1 1067 Slow 67.36 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1008 Fast 64.54 4.0
5 EAVES Nick PACE Greg RS 400 942 Fast 60.43 5.0
6 BOWNES Chris MASON Guy RS 400 942 Fast 60.54 6.0
7 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 Slow 59.41 7.0
8 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow 49.28 8.0
9 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 50.35 9.0
10 CAPENER Ian   Solo 1156 Slow 50.38 10.0
11 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 68.51 11.0
12 HOPPER Roger   Solo 1156 Slow 50.59 12.0
13 PITT Robin   Laser 1081 Slow 48.27 13.0
14 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 Fast 72.46 14.0
15 LING John   Laser 1081 Slow 50.15 15.0
16 TAYLOR Phil   Supernova 1067 Slow 49.48 16.0
17 HAWLEY Steve   Supernova 1067 Slow 49.52 17.0
18 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 50.42 18.0
19 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 50.54 19.0
20 LANGMAN Izzy   Laser 1081 Slow 51.0 20.0
21 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 Slow 50.48 21.0
22 BLACKWELL Graham   K1 1067 Slow 50.56 22.0
23 LOVERING Tony   Supernova 1067 Slow 54.12 23.0
24 PILCHER Robin   RS AERO 7 1066 Fast 58. 24.0
25 BIGLIN Chris   Solo 1156 Slow 52,36 25.0

Race 8 - 2017-02-25 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 Slow 58.10 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1067 Slow 60.14 2.0
3 LING John   Laser 1081 Slow 62.05 3.0
4 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 62.46 4.0
5 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 942 Fast 54.56 5.0
6 PITT Robin   Laser 1081 Slow 64.00 6.0
7 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 64.05 7.0
8 HAWLEY Chris   Supernova 1067 Slow 63.18 8.0
9 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 Slow 63.54 9.0
10 EELES Howard MASON Guy RS 400 942 Fast 57.16 10.0
11 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 942 Fast 58.20 11.5
11 ASHWELL Richard CLIFF Tony RS 400 942 Fast 58.20 11.5
13 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 Slow 70.36 13.0
14 BLACKWELL Graham   K1 1067 Slow 66.44 14.0
15 PILCHER Robin   RS AERO 7 1066 Fast 68.38 15.0
16 WEBB K ??????? SCORPION 1040 Fast 67.43 16.0
17 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 68.19 17.0
18 EAVES Nick PACE Greg RS 400 942 Fast DNF 58.0
18 BONEHAM Neil   Phantom 1008 Fast DNF 58.0
18 RIDGWAY Oliver   Laser 1081 Slow DNF 58.0

Race 10 - 2017-03-11 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 56.32 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 Slow 54.12 2.0
3 HOPPER Roger   Solo 1156 Slow 59.12 3.0
4 HAWLEY Steve   Supernova 1067 Slow 55.09 4.0
5 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 942 Fast 48.44 5.0
6 EELES Howard MASON Guy RS 400 942 Fast 49.18 6.0
7 SHINTON Jeremy   FINN 1042 Fast 54.35 7.0
8 HAWLEY Chris   Supernova 1067 Slow 56.05 8.0
9 TAYLOR Phil   Supernova 1067 Slow 56.10 9.0
10 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 Slow 56.31 10.0
11 ASHWELL Richard CLIFF Tony RS 400 942 Fast 49.55 11.0
12 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 57.18 12.0
13 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 942 Fast 50.18 13.0
14 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 Slow 73.31 14.0
15 BONEHAM Neil   Phantom 1008 Fast 54.30 15.0
16 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 56.41 16.0
17 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 59.34 17.0
18 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 942 Fast 52.03 18.0
19 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 Slow 75.54 19.0
20 HANCOX Wayne CLIFF Tony RS 400 942 Fast 52.22 20.0
21 BLACKWELL Graham   Phantom 1008 Fast 57.01 21.0
22 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast 58.12 22.0
23 BIRCH Alan   Supernova 1067 Slow 63.44 23.0

Race 11 - 2017-03-18 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 58.26 1.0
2 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 55.53 2.0
3 ASHWELL Richard CLIFF Tony RS 400 942 Fast 49.02 3.0
4 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 942 Fast 49.57 4.0
5 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 55.48 5.0
6 HANCOX Wayne CLIFF Tony RS 400 942 Fast 51.09 6.0
7 PITT Robin   Laser 1081 Slow 58.47 7.0
8 BONEHAM Neil   Phantom 1008 Fast 56.40 8.0
9 KNIGHT John PACE Greg RS 400 942 Fast 56.25 9.0
10 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 65.06 10.0

Race 12 - 2017-03-25 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 EELES Howard MASON Guy RS 400 942 Fast 51.59 1.0
2 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 942 Fast 52.08 2.0
3 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1131 Slow 63.07 3.0
4 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 60.42 4.0
5 TAYLOR Phil   Supernova 1067 Slow 60.34 5.0
6 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 66.10 6.0
7 EAVES Nick PACE Greg RS 400 942 Fast 54.09 7.0
8 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 60.23 8.0
9 ASHWELL Richard CLIFF Tony RS 400 942 Fast 54.52 9.0
10 CAPENER Ian   Solo 1156 Slow 67.31 10.0
11 BADGER Dave   Solo 1156 Slow 68.04 11.0
12 HANCOX Wayne CLIFF Tony RS 400 942 Fast 55.34 12.0
13 BONEHAM Neil   Phantom 1008 Fast 59.29 13.0
14 WILLIAMS Tom   Laser 1081 Slow 63.49 14.0
15 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 62.22 15.0
16 GIBSON Mike   Supernova 1067 Slow 64.14 16.0
17 HAWLEY Chris   Supernova 1067 Slow 64.53 17.0
18 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 Slow 65.26 18.0
19 HODGSON Alistair Joanna RS 200 1049 Fast 64.40 19.0
20 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast 65.51 20.0
21 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 Slow 68.42 21.0
22 WILLIAMS Richard   Supernova 1067 Slow 69.54 22.0
23 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 Fast 68.19 23.0
24 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 Fast 74.01 24.0
25 BLACKWELL Graham   K1 1067 Slow 76.39 25.0
26 LANGMAN Izzy   Laser 1081 Slow DNF 58.0
26 LOVERING Tony   Supernova 1067 Slow DNF 58.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com