2017 Autumn Saturday Handicap 2

Bartley Sailing Club

Results are provisional as 12:08 on 20-01-2018

Overall

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 47, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2017-10-07
Race 2
2017-10-14
Race 3
2017-10-28
Race 4
2017-11-04
Race 5
2017-11-11
Race 6
2017-11-18
Race 7
2017-12-16
Race 8
2017-08-19
Race 9
2017-12-30
Race 10
2017-11-25
Total Nett
1st HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 2.0 3.0 1.0 (10.0) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 2.0 (48.0 DNC) 1.0 211.0 9.0
2nd CAPENER Ian   Solo 1156 Slow 1.0 (4.5) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (10.0) 1.0 2.0 4.0 (48.0 DNC) 3.0 169.5 11.0
3rd SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 3.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 4.0 4.0 2.0 4.0 (5.0) (48.0 DNF) (5.0) 171.0 17.0
4th LING John   Laser 1081 Slow (7.0) (10.0) (48.0 DNC) 1.0 5.0 6.0 7.0 (48.0 DNC) 2.0 (48.0 DNC) 182.0 21.0
5th BADGER Dave   Solo 1156 Slow (48.0 DNC) 8.0 (48.0 DNC) 5.0 12.0 3.0 3.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 271.0 31.0
6th BLUNT Richard   Solo 1156 Slow 6.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 8.0 (48.0 DNC) 4.0 (48.0 DNC) 8.0 (48.0 DNC) 8.0 274.0 34.0
7th CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 9.0 (17.0) 3.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 8.0 7.0 (48.0 DNC) 9.0 245.0 36.0
8th BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow (48.0 DNC) 15.0 5.0 7.0 13.0 (48.0 DNC) 6.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 286.0 46.0
9th KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 941 Fast (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 2.0 1.0 (48.0 DNC) 1.0 1.0 (48.0 DNC) 48.0 DNC 293.0 53.0
10th WALKER Mark   K1 1067 Slow 10.5 18.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 11.0 7.0 (48.0 DNC) 9.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 295.5 55.5
11th GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow (48.0 DNC) 2.0 (48.0 DNC) 3.0 6.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 1.0 48.0 DNC 300.0 60.0
12th BOWNES Chris MASON Guy RS 400 941 Fast (48.0 DNC) 4.5 (48.0 DNC) 6.0 3.0 (48.0 DNC) 10.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 311.5 71.5
13th TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow (48.0 DNC) (48.0 DNC) 4.0 9.0 14.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 4.0 319.0 79.0
14th HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 4.0 7.0 (48.0 DNC) 13.0 7.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 319.0 79.0
15th SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1132 Slow 5.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 3.0 48.0 DNC 6.0 350.0 110.0
16th HOPPER Roger   Solo 1156 Slow (48.0 DNC) 12.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 8.0 5.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 361.0 121.0
17th ROLFE Mark   RS AERO 7 1066 Slow (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 12.0 12.0 4.0 48.0 DNC 364.0 124.0
18th BONEHAM Neil   Phantom 1009 Fast (48.0 DNF) 16.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 5.0 10.0 48.0 DNC 48.0 DNC 367.0 127.0
19th BLACKWELL Graham   K1 1067 Slow 10.5 20.0 (48.0 DNC) 15.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 381.5 141.5
20th WHITEHOUSE Caroline Various RS 400 941 Fast (48.0 DNC) 1.0 (48.0 DNC) (48.0 DNF) 2.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 387.0 147.0
21st STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 Fast 14.0 23.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 16.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 389.0 149.0
22nd EELES Howard MASON Guy RS 400 941 Fast (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 6.0 3.0 48.0 DNC 393.0 153.0
23rd HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow (48.0 DNC) 9.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 2.0 395.0 155.0
24th GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast (48.0 DNC) (48.0 DNC) 6.0 14.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 404.0 164.0
25th HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1067 Fast (48.0 DNC) 21.0 7.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 412.0 172.0
26th WEBB K ????? FIREBALL 964 Fast (48.0 DNC) 22.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 10.0 416.0 176.0
27th VOADEN Richard COLEY S FIREBALL 964 Fast (48.0 DNC) 24.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 11.0 48.0 DNC 48.0 DNC 419.0 179.0
28th REDDINGTON Mark STAITE Colin RS 400 942 Fast (48.0 DNC) (48.0 DNC) 2.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 434.0 194.0
29th HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow (48.0 DNC) 6.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 438.0 198.0
30th THORNTON Nick   Solo 1156 Slow (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 7.0 439.0 199.0
31st LEES R   Laser 1081 Slow (48.0 DNC) (48.0 DNC) 8.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 440.0 200.0
32nd PITT Robin   Laser 1081 Slow 8.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 440.0 200.0
33rd RIDGWAY Oliver   Laser 1081 Slow (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 9.0 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 441.0 201.0
34th EAVES Nick   Solo 1156 Slow (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 9.0 (48.0 DNC) 48.0 DNF 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 441.0 201.0
35th LANGMAN Izzy   Laser 1081 Slow (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 11.0 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 443.0 203.0
36th BIRCH Alan   Supernova 1065 Slow (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 11.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 443.0 203.0
37th HANCOX Wayne PACE Greg RS 400 941 Fast (48.0 DNC) 11.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 443.0 203.0
38th EAVES Nick PACE Greg RS 400 941 Fast (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 12.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNF 48.0 DNC 444.0 204.0
39th LEEDING J PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 12.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 444.0 204.0
40th SHERLOCK Mat   Solo 1156 Slow (48.0 DNC) 13.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 445.0 205.0
41st ENGLAND Roger   Laser 1081 Slow 13.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 445.0 205.0
42nd ASHWELL Richard CLIFF Tony RS 400 941 Fast (48.0 DNC) 14.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 446.0 206.0
43rd BAKER Richard   Laser 1081 Slow (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 15.0 (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 447.0 207.0
44th LANGMAN Izzy   Laser 1081 Slow (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 16.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 448.0 208.0
45th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast (48.0 DNC) 19.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 451.0 211.0
46th TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 Slow (48.0 DNC) 25.0 (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 457.0 217.0
47th PITT Robin DENTON L RS VAREO 1128 Slow (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNC) (48.0 DNF) 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 48.0 DNC 480.0 240.0

Race 1 - 2017-10-07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 CAPENER Ian   Solo 1156 Slow 60.25 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 55.47 2.0
3 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 60.38 3.0
4 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 58.13 4.0
5 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1132 Slow 61.09 5.0
6 BLUNT Richard   Solo 1156 Slow 62.35 6.0
7 LING John   Laser 1081 Slow 58.43 7.0
8 PITT Robin   Laser 1081 Slow 58.47 8.0
9 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 57.16 9.0
10 WALKER Mark   K1 1067 Slow 59.40 10.5
10 BLACKWELL Graham   K1 1067 Slow 59.40 10.5
12 LEEDING J PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 61.12 12.0
13 ENGLAND Roger   Laser 1081 Slow 63.12 13.0
14 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 Fast 65.29 14.0
15 BONEHAM Neil   Phantom 1009 Fast DNF 48.0

Race 2 - 2017-10-14 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 WHITEHOUSE Caroline Various RS 400 941 Fast 66.18 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 56.31 2.0
3 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 56.55 3.0
4 CAPENER Ian   Solo 1156 Slow 61.57 4.5
4 BOWNES Chris MASON Guy RS 400 941 Fast 67.14 4.5
6 HAWLEY Chris   Supernova 1065 Slow 57.25 6.0
7 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 58.34 7.0
8 BADGER Dave   Solo 1156 Slow 62.48 8.0
9 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 58.51 9.0
10 LING John   Laser 1081 Slow 59.01 10.0
11 HANCOX Wayne PACE Greg RS 400 941 Fast 68.32 11.0
12 HOPPER Roger   Solo 1156 Slow 63.19 12.0
13 SHERLOCK Mat   Solo 1156 Slow 63.23 13.0
14 ASHWELL Richard CLIFF Tony RS 400 941 Fast 69.08 14.0
15 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 58.54 15.0
16 BONEHAM Neil   Phantom 1009 Fast 56.35 16.0
17 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 59.05 17.0
18 WALKER Mark   K1 1067 Slow 60.39 18.0
19 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast 59.10 19.0
20 BLACKWELL Graham   K1 1067 Slow 62.25 20.0
21 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1067 Fast 63.15 21.0
22 WEBB K ????? FIREBALL 964 Fast 58.03 22.0
23 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 Fast 65.40 23.0
24 VOADEN Richard COLEY S FIREBALL 964 Fast 62.06 24.0
25 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 Slow 63.25 25.0

Race 3 - 2017-10-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 49.56 1.0
2 REDDINGTON Mark STAITE Colin RS 400 942 Fast 48.08 2.0
3 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 54.18 3.0
4 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 55.39 4.0
5 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 56.21 5.0
6 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 57.25 6.0
7 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1067 Fast 61.04 7.0
8 LEES R   Laser 1081 Slow 64.46 8.0

Race 4 - 2017-11-04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 LING John   Laser 1081 Slow 50.06 1.0
2 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 941 Fast 44.35 2.0
3 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 50.32 3.0
4 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 55.18 4.0
5 BADGER Dave   Solo 1156 Slow 55.22 5.0
6 BOWNES Chris MASON Guy RS 400 941 Fast 45.23 6.0
7 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 55.18 7.0
8 BLUNT Richard   Solo 1156 Slow 60.09 8.0
9 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 55.59 9.0
10 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 56.22 10.0
11 BIRCH Alan   Supernova 1065 Slow 56.24 11.0
12 EAVES Nick PACE Greg RS 400 941 Fast 50.10 12.0
13 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 57.48 13.0
14 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 56.12 14.0
15 BLACKWELL Graham   K1 1067 Slow 60.08 15.0
16 LANGMAN Izzy   Laser 1081 Slow 64.02 16.0
17 WHITEHOUSE Caroline Various RS 400 941 Fast DNF 48.0

Race 5 - 2017-11-11 at 15):00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 941 Fast 46.45 1.0
2 WHITEHOUSE Caroline Various RS 400 941 Fast 49.53 2.0
3 BOWNES Chris MASON Guy RS 400 941 Fast 50.25 3.0
4 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 63.31 4.0
5 LING John   Laser 1081 Slow 59.47 5.0
6 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 59.31 6.0
7 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 62.02 7.0
8 HOPPER Roger   Solo 1156 Slow 67.09 8.0
9 EAVES Nick   Solo 1156 Slow 67.20 9.0
10 CAPENER Ian   Solo 1156 Slow 67.23 10.0
11 WALKER Mark   K1 1067 Slow 62.12 11.0
12 BADGER Dave   Solo 1156 Slow 67.36 12.0
13 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 62.40 13.0
14 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 63.02 14.0
15 BAKER Richard   Laser 1081 Slow 66.13 15.0
16 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 Fast 77.57 16.0
17 PITT Robin DENTON L RS VAREO 1128 Slow DNF 48.0

Race 6 - 2017-11-18 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 CAPENER Ian   Solo 1156 Slow 63.36 1.0
2 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 64.29 2.0
3 BADGER Dave   Solo 1156 Slow 65.08 3.0
4 BLUNT Richard   Solo 1156 Slow 66.07 4.0
5 HOPPER Roger   Solo 1156 Slow 66.20 5.0
6 LING John   Laser 1081 Slow 62.47 6.0
7 WALKER Mark   K1 1067 Slow 63.59 7.0

Race 7 - 2017-12-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 941 Fast 55.36 1.0
2 CAPENER Ian   Solo 1156 Slow 69.02 2.0
3 BADGER Dave   Solo 1156 Slow 69.25 3.0
4 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 69.41 4.0
5 BONEHAM Neil   Phantom 1009 Fast 61.55 5.0
6 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 Slow 65.42 6.0
7 LING John   Laser 1081 Slow 67.19 7.0
8 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 65.27 8.0
9 RIDGWAY Oliver   Laser 1081 Slow 69.11 9.0
10 BOWNES Chris MASON Guy RS 400 941 Fast 60.25 10.0
11 LANGMAN Izzy   Laser 1081 Slow 70.20 11.0
12 ROLFE Mark   RS AERO 7 1066 Slow 50.41 12.0
13 EAVES Nick   Solo 1156 Slow DNF 48.0

Race 8 - 2017-08-19 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 941 Fast 58.05 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 45.32 2.0
3 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1132 Slow 49.04 3.0
4 CAPENER Ian   Solo 1156 Slow 50.38 4.0
5 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 50.39 5.0
6 EELES Howard MASON Guy RS 400 941 Fast 62.0 6.0
7 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 46.39 7.0
8 BLUNT Richard   Solo 1156 Slow 52.07 8.0
9 WALKER Mark   K1 1067 Slow 48.43 9.0
10 BONEHAM Neil   Phantom 1009 Fast 47.42 10.0
11 VOADEN Richard COLEY S FIREBALL 964 Fast 48.10 11.0
12 ROLFE Mark   RS AERO 7 1066 Slow 55.25 12.0

Race 9 - 2017-12-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 Slow 52.45 1.0
2 LING John   Laser 1081 Slow 55.12 2.0
3 EELES Howard MASON Guy RS 400 941 Fast 48.36 3.0
4 ROLFE Mark   RS AERO 7 1066 Slow 47.15 4.0
5 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow DNF 48.0
5 EAVES Nick PACE Greg RS 400 941 Fast DNF 48.0

Race 10 - 2017-11-25 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1065 Slow 45.13 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 46.13 2.0
3 CAPENER Ian   Solo 1156 Slow 49.37 3.0
4 TAYLOR Phil   Supernova 1065 Slow 45.43 4.0
5 SUGGITT Bob   Solo 1156 Slow 49.41 5.0
6 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary GP14 1132 Slow 48.59 6.0
7 THORNTON Nick   Solo 1156 Slow 51.01 7.0
8 BLUNT Richard   Solo 1156 Slow 51.07 8.0
9 CLARKE Ian   FINN 1042 Fast 46.28 9.0
10 WEBB K ????? FIREBALL 964 Fast 45.20 10.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com