2016 Winter Saturday Handicap

Bartley Sailing Club

Results are provisional as 16:16 on 19-03-2016

Asymmetric Fleet

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-01-02
Race 2
2016-01-09
Race 3
2016-01-16
Race 4
2016-01-23
Race 6
2016-02-13
Race 8
2016-02-27
Race 9
2016-03-06
Race 10
2016-03-12
Race 11
2016-03-19
Total Nett
1st DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 1.0 (2.0) 1.0 (2.0) 2.0 (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 58.0 6.0
2nd SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 2.0 (4.0) 3.0 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 78.0 10.0
3rd EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 4.0 (16.0 DNF) (16.0 DNC) 5.0 5.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 96.0 16.0
4th KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 1.0 (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 99.0 19.0
5th EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 (16.0 DNC) 1.0 2.0 (16.0 DNS) 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 102.0 22.0
6th CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNF) 4.0 3.0 (16.0 DNC) 2.0 16.0 DNC 105.0 25.0
7th GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 (16.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 106.0 26.0
8th WILLIAMS Tom WILLIAMS Richard RS 200 1049 5.0 5.0 (16.0 DNC) 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 113.0 33.0
9th REDDINGTON Mark STAITE Colin RS 400 943 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 116.0 36.0
10th BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 944 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 120.0 40.0
11th ASHWELL Richard IRONS Joe RS 400 943 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 123.0 43.0
12th PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 8.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 126.0 46.0
13th KNIGHT John ASHWELL Richard RS 400 943 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 16.0 DNC 129.0 49.0
14th WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNF) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 16.0 DNC 131.0 51.0
15th PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 131.0 51.0

Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-01-02
Race 2
2016-01-09
Race 3
2016-01-16
Race 4
2016-01-23
Race 6
2016-02-13
Race 8
2016-02-27
Race 9
2016-03-06
Race 10
2016-03-12
Race 11
2016-03-19
Total Nett
1st WARD Steve WILSON Leigh GP14 1130 (16.0 DNC) 3.0 (6.0) 1.0 (16.0 DNC) 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 76.0 6.0
2nd CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1112 (16.0 DNC) (6.0) (7.0) 2.0 1.0 (16.0 DNC) 2.0 (3.0) 1.0 54.0 6.0
3rd DEGGE Debbie   RS AERO 7 1065 2.0 1.0 2.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 88.0 8.0
4th WALKER Mark   K1 1065 (16.0 DNC) (4.0) 3.0 (4.0) 2.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 66.0 10.0
5th BONEHAM Neil   Phantom 1006 3.0 (5.0) (16.0 DNF) (6.0) 3.0 (4.0) 4.0 1.0 (16.0 DNF) 58.0 11.0
6th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 4.0 7.0 (16.0 DNC) (8.0) (16.0 DNC) 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 91.0 19.0
7th STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 9.0 (16.0 DNC) 6.0 (16.0 DNC) 5.0 4.0 104.0 24.0
8th BOWNES Andy   Phantom 1006 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 115.0 35.0
9th HOPPER Roger   Phantom 1006 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 16.0 DNC 119.0 39.0
10th WALKER Ruth ASHWORTH Harry Javelin 926 (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 119.0 39.0
11th HEMFREY Andrew   Phantom 1006 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 123.0 43.0
12th KNIGHT Sam   RS 300 985 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 129.0 49.0
13th LE MARE Richard   RS 300 985 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 131.0 51.0
14th BLACKWELL Graham   Phantom 1006 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 132.0 52.0
15th O'CONNELL Brendan O'CONNELL Janet MERLIN-ROCKET 986 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNF 144.0 64.0

Laser Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-01-02
Race 2
2016-01-09
Race 3
2016-01-16
Race 4
2016-01-23
Race 5
2016-01-30
Race 6
2016-02-13
Race 7
2016-02-20
Race 8
2016-02-27
Race 9
2016-03-06
Race 10
2016-03-12
Total Nett
1st LING John   Laser 1081 (1.0) 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 14.0 5.0
2nd HIGSON Ed   Laser 1081 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 (7.0 DNC) 1.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 46.0 11.0
3rd PITT Robin   Laser 1081 (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) 3.0 (4.0) 3.0 3.0 4.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 47.0 15.0
4th HIGSON Jeremy   Laser 1081 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 (7.0 DNF) 2.0 (7.0 DNC) 3.0 2.0 7.0 DNC 53.0 18.0
5th LAVENDER Haydn   Laser Radial 1135 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 5.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 64.0 29.0
6th HARDIMAN Simon   Laser 1081 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 66.0 31.0

Solo Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-01-02
Race 2
2016-01-09
Race 3
2016-01-16
Race 4
2016-01-23
Race 6
2016-02-13
Race 9
2016-03-06
Race 10
2016-03-12
Race 11
2016-03-19
Total Nett
1st BADGER Dave   Solo 1155 (1.0) 1.0 1.0 (9.0 DNC) 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 18.0 4.0
2nd THORNTON Nick   Solo 1155 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 54.0 18.0
3rd BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 57.0 21.0
4th CAPENER Ian   Solo 1155 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 64.0 28.0
5th HOPPER Roger   Solo 1155 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 64.0 28.0
6th BRAND Dave   Solo 1155 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 65.0 29.0
7th BOX Steve   Solo 1155 (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 65.0 29.0
8th THORNTON Neil   Solo 1155 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 66.0 30.0

Supernova Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-01-02
Race 2
2016-01-09
Race 3
2016-01-16
Race 4
2016-01-23
Race 5
2016-01-30
Race 6
2016-02-13
Race 8
2016-02-27
Race 9
2016-03-06
Race 10
2016-03-12
Race 11
2016-03-19
Total Nett
1st GIBSON Mike   Supernova 1066 (1.0) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) 1.0 1.0 (8.0 DNC) 24.0 5.0
2nd BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 2.0 (3.0) 2.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 3.0 (8.0 DNC) 46.0 11.0
3rd SAUNDERS Ken   Supernova 1066 (3.0) (4.0) 3.0 3.0 (8.0 DNC) 2.0 2.0 (8.0 DNC) (4.0) 2.0 39.0 12.0
4th TAYLOR Phil   Supernova 1066 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC 67.0 27.0
5th HAWLEY Chris   Supernova 1066 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 73.0 33.0
6th BIRCH Alan   Supernova 1066 4.0 5.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 73.0 33.0
7th HAWLEY Steve   Supernova 1066 (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 74.0 34.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2016-01-02 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 48.10 0.51.05 1.0
2 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 49.33 0.52.33 2.0
3 REDDINGTON Mark STAITE Colin RS 400 943 51.16 0.54.22 3.0
4 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 53.54 0.57.09 4.0
5 WILLIAMS Tom WILLIAMS Richard RS 200 1049 62.40 0.59.44 5.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2016-01-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 52.17 0.55.27 1.0
2 DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 52.59 0.56.11 2.0
3 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 59.0 0.56.15 3.0
4 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 57.03 1.00.30 4.0
5 WILLIAMS Tom WILLIAMS Richard RS 200 1049 67.35 1.04.26 5.0
6 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 DNF   16.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2016-01-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 51.39 0.54.46 1.0
2 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 52.31 0.55.41 2.0
3 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 53.33 0.56.47 3.0
4 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 60.09 0.57.20 4.0
5 ASHWELL Richard IRONS Joe RS 400 943 59.41 1.03.17 5.0

Race 4 - Asymmetric Fleet - 2016-01-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 52.22 0.55.32 1.0
2 DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 53.45 0.57.00 2.0
3 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 60.34 0.57.44 3.0
4 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 54.58 0.58.17 4.0
5 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 55:13 0:58:33 5.0
6 ASHWELL Richard IRONS Joe RS 400 943 57.32 1.01.01 6.0
7 WILLIAMS Tom WILLIAMS Richard RS 200 1049 68.01 1.04.50 7.0
8 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 68.36 1.05.24 8.0
9 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 DNS   16.0
9 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 DNF   16.0
9 WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 DNF   16.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2016-01-30 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 6 - Asymmetric Fleet - 2016-02-13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 46.38 0.49.27 1.0
2 DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 46.39 0.49.28 2.0
3 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 46.46 0.49.36 3.0
4 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 49.0 0.51.58 4.0
5 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 49.37 0.52.37 5.0
6 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 58.02 0.55.19 6.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2016-02-20 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 8 - Asymmetric Fleet - 2016-02-27 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 REDDINGTON Mark STAITE Colin RS 400 943 55.03 0.58.23 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 55.56 0.59.19 2.0
3 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 58.14 1.01.45 3.0
4 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 944 64.51 1.08.42 4.0

Race 9 - Asymmetric Fleet - 2016-03-06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 54.35 0.57.53 1.0
2 DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 57.38 1.01.07 2.0
3 PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 62.33 1.06.20 3.0

Race 10 - Asymmetric Fleet - 2016-03-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT John ASHWELL Richard RS 400 943 50.13 0.53.15 1.0
2 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 51.10 0.54.16 2.0
3 WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 51.49 0.54.57 3.0
4 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 944 55.01 0.58.17 4.0

Race 11 - Asymmetric Fleet - 2016-03-19 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 58.11 1.01.42 1.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2016-01-02 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 BOWNES Andy   Phantom 1006 51.42 0.51.23 1.0
2 DEGGE Debbie   RS AERO 7 1065 57.41 0.54.10 2.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 1006 56.16 0.55.56 3.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 63.31 1.02.05 4.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2016-01-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 DEGGE Debbie   RS AERO 7 1065 61.20 0.57.35 1.0
2 WALKER Ruth ASHWORTH Harry Javelin 926 53.54 0.58.12 2.0
3 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1130 65.56 0.58.21 3.0
4 WALKER Mark   K1 1065 62.30 0.58.41 4.0
5 BONEHAM Neil   Phantom 1006 59.39 0.59.18 5.0
6 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1112 67.26 1.00.38 6.0
7 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 64.37 1.03.10 7.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2016-01-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam   RS 300 985 49.35 0.50.20 1.0
2 DEGGE Debbie   RS AERO 7 1065 57.58 0.54.26 2.0
3 WALKER Mark   K1 1065 58.17 0.54.44 3.0
4 HEMFREY Andrew   Phantom 1006 55.27 0.55.07 4.0
5 HOPPER Roger   Phantom 1006 56.06 0.55.46 5.0
6 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1130 49.00 0.57.49 6.0
7 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1112 49.31 0.59.22 7.0
8 BONEHAM Neil   Phantom 1006 DNF   16.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2016-01-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1130 63.13 0.55.57 1.0
2 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1112 63.26 0.57.03 2.0
3 DEGGE Debbie   RS AERO 7 1065 61.35 0.57.49 3.0
4 WALKER Mark   K1 1065 62:02 0:58:15 4.0
5 WALKER Ruth ASHWORTH Harry Javelin 926 54.43 0.59.05 5.0
6 BONEHAM Neil   Phantom 1006 59.28 0.59.07 6.0
7 HEMFREY Andrew   Phantom 1006 61.20 1.00.58 7.0
8 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 66.31 1.05.01 8.0
9 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 71.43 1.08.58 9.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2016-01-30 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 6 - Handicap Fleet - 2016-02-13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1112 56.12 0.50.32 1.0
2 WALKER Mark   K1 1065 54.45 0.51.25 2.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 1006 52.55 0.52.36 3.0

Race 7 - Handicap Fleet - 2016-02-20 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 8 - Handicap Fleet - 2016-02-27 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1130 67.24 0.59.39 1.0
2 BOWNES Andy   Phantom 1006 61.36 1.01.14 2.0
3 WALKER Mark   K1 1065 65.54 1.01.53 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1006 62.49 1.02.27 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 65.52 1.04.23 5.0
6 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 70.23 1.07.41 6.0

Race 9 - Handicap Fleet - 2016-03-06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1130 64.34 0.57.08 1.0
2 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1112 63.54 0.57.28 2.0
3 LE MARE Richard   RS 300 985 58.40 0.59.34 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1006 61.40 1.01.18 4.0

Race 10 - Handicap Fleet - 2016-03-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 BONEHAM Neil   Phantom 1006 52.21 0.52.02 1.0
2 HOPPER Roger   Phantom 1006 54.02 0.53.43 2.0
3 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1112 61.55 0.55.41 3.0
4 BLACKWELL Graham   Phantom 1006 57.21 0.57.00 4.0
5 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 64.45 1.02.16 5.0

Race 11 - Handicap Fleet - 2016-03-19 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1112 66.31 0.59.49 1.0
2 WALKER Mark   K1 1065 67.07 1.03.01 2.0
3 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 67.43 1.06.12 3.0
4 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 73.17 1.10.28 4.0
5 BONEHAM Neil   Phantom 1006 DNF   16.0
5 O'CONNELL Brendan O'CONNELL Janet MERLIN-ROCKET 986 DNF   16.0

Race 1 - Laser Fleet - 2016-01-02 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1081 58.40 0.54.16 1.0

Race 2 - Laser Fleet - 2016-01-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1081 61.24 0.56.48 1.0
2 PITT Robin   Laser 1081 62.22 0.57.42 2.0

Race 3 - Laser Fleet - 2016-01-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1081 59.59 0.55.29 1.0

Race 4 - Laser Fleet - 2016-01-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 HIGSON Ed   Laser 1081 59.15 0.54.49 1.0
2 LING John   Laser 1081 61.13 0.56.38 2.0
3 PITT Robin   Laser 1081 61.52 0.57.14 3.0
4 HIGSON Jeremy   Laser 1081 63.50 0.59.03 4.0
5 LAVENDER Haydn   Laser Radial 1135 68.02 0.59.56 5.0

Race 5 - Laser Fleet - 2016-01-30 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 HIGSON Ed   Laser 1081 51.30 0.47.38 1.0
2 LING John   Laser 1081 54.05 0.50.02 2.0
3 HARDIMAN Simon   Laser 1081 54.10 0.50.06 3.0
4 PITT Robin   Laser 1081 59.35 0.55.07 4.0
5 HIGSON Jeremy   Laser 1081 DNF   7.0

Race 6 - Laser Fleet - 2016-02-13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1081 53.57 0.49.54 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1081 54.28 0.50.23 2.0
3 PITT Robin   Laser 1081 55.46 0.51.35 3.0

Race 7 - Laser Fleet - 2016-02-20 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HIGSON Ed   Laser 1081 1 1.0
2 LING John   Laser 1081 2 2.0
3 PITT Robin   Laser 1081 3 3.0

Race 8 - Laser Fleet - 2016-02-27 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 HIGSON Ed   Laser 1081 61.59 0.57.20 1.0
2 LING John   Laser 1081 62.22 0.57.42 2.0
3 HIGSON Jeremy   Laser 1081 63.14 0.58.30 3.0
4 PITT Robin   Laser 1081 65.51 1.00.55 4.0

Race 9 - Laser Fleet - 2016-03-06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1081 60.12 0.55.41 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1081 63.14 0.58.30 2.0
3 LAVENDER Haydn   Laser Radial 1135 67.1 0.59.03 3.0

Race 10 - Laser Fleet - 2016-03-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1081 59.09 0.54.43 1.0

Race 11 - Laser Fleet - 2016-03-19 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 1 - Solo Fleet - 2016-01-02 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 59.13 0.51.16 1.0
2 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 67.54 0.58.47 2.0

Race 2 - Solo Fleet - 2016-01-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 64.49 0.56.07 1.0
2 BOX Steve   Solo 1155 66.36 0.57.40 2.0

Race 3 - Solo Fleet - 2016-01-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 61.25 0.53.10 1.0
2 THORNTON Nick   Solo 1155 63.21 0.54.51 2.0

Race 4 - Solo Fleet - 2016-01-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 HOPPER Roger   Solo 1155 67.12 0.58.11 1.0
2 BRAND Dave   Solo 1155 67.13 0.58.12 2.0
3 THORNTON Neil   Solo 1155 68.50 0.59.36 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 1155 68.58 0.59.43 4.0

Race 5 - Solo Fleet - 2016-01-30 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 6 - Solo Fleet - 2016-02-13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 56,21 1:21:07 1.0

Race 7 - Solo Fleet - 2016-02-20 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 8 - Solo Fleet - 2016-02-27 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 9 - Solo Fleet - 2016-03-06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 64.53 0.56.11 1.0

Race 10 - Solo Fleet - 2016-03-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 61.07 0.52.55 1.0
2 BADGER Dave   Solo 1155 61.18 0.53.04 2.0

Race 11 - Solo Fleet - 2016-03-19 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 CAPENER Ian   Solo 1155 69.57 1.00.34 1.0
2 BADGER Dave   Solo 1155 70.06 1.00.42 2.0
3 THORNTON Nick   Solo 1155 71.01 1.01.29 3.0

Race 1 - Supernova Fleet - 2016-01-02 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 57.30 0.53.56 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 58.27 0.54.50 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 59.39 0.55.57 3.0
4 BIRCH Alan   Supernova 1066 65.26 1.01.23 4.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2016-01-09

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 59.21 0.55.41 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1066 59.38 0.55.56 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 61.27 0.57.39 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 64.06 1.00.08 4.0
5 BIRCH Alan   Supernova 1066 66.38 1.02.30 5.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2016-01-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 56.18 0.52.49 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 59.34 0.55.53 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 60.02 0.56.19 3.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2016-01-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 59.54 0.56.11 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 61.44 0.57.55 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 64.28 1.00.29 3.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2016-01-30 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 57.03 0.53.31 1.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2016-02-13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 50.57 0.47.48 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 56.49 0.53.18 2.0

Race 7 - Supernova Fleet - 2016-02-20 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 8 - Supernova Fleet - 2016-02-27 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 TAYLOR Phil   Supernova 1066 64.36 1.00.36 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 66.54 1.02.45 2.0

Race 9 - Supernova Fleet - 2016-03-06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 60.23 0.56.39 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 64.28 1.00.29 2.0

Race 10 - Supernova Fleet - 2016-03-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 53.53 0.50.33 1.0
2 TAYLOR Phil   Supernova 1066 55.00 0.51.36 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 60.46 0.57.00 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 61.14 0.57.27 4.0

Race 11 - Supernova Fleet - 2016-03-19 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Elapsed Corrected Points
1 HAWLEY Chris   Supernova 1066 64.00 1.00.02 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 70.40 1.06.17 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com