2016 Summer Saturday Pursuit

Bartley Sailing Club

Results are provisional as at 09:49 on 26-09-2016

Asymmetric Fleet

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-07-02
Race 2
2016-07-09
Race 3
2016-07-16
Race 4
2016-07-16
Race 5
2016-07-30
Race 6
2016-08-06
Race 7
2016-08-13
Race 9
2016-09-03
Race 10
2016-09-10
Race 11
2016-09-17
Race 12
2016-09-24
Total Nett
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 (15.0 DNC) 2.0 (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 85.0 7.0
2 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 (15.0 DNC) 1.0 1.0 (15.0 DNC) 2.0 (3.0) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNF) 86.0 8.0
3 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 119.0 29.0
4 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 4.0 15.0 DNC 127.0 37.0
5 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 137.0 47.0
6 HANCOX Wayne CLIFF Tony RS 400 943 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 151.0 61.0
7 REDDINGTON Mark STAITE Colin RS 400 943 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 151.0 61.0
8 STAITE Colin REDDINGTON Mark RS 400 943 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 152.0 62.0
9 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 152.0 62.0
10 BOWNES Chris BOWNES Claire RS 400 943 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 153.0 63.0
11 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 153.0 63.0
12 PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 (15.0 DNF) (15.0 DNC) (15.0 DNF) (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 154.0 64.0
13 THOMAS Chris THOMAS P 2000 1101 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 154.0 64.0
14 HANCOX Wayne PACE Greg RS 400 943 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNF 165.0 75.0

Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-07-02
Race 3
2016-07-16
Race 4
2016-07-16
Race 5
2016-07-30
Race 6
2016-08-06
Race 7
2016-08-13
Race 8
2016-08-27
Race 10
2016-09-10
Race 11
2016-09-17
Race 12
2016-09-24
Total Nett
1 DEGGE Debbie   Streaker 1135 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 92.0 6.0
2 BONEHAM Neil   Phantom 1007 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (7.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 (21.0 DNC) 1.0 106.0 15.0
3 HOPPER Roger   Phantom 1007 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 (5.0) (7.0) 4.0 4.0 3.0 1.0 (21.0 DNC) 90.0 15.0
4 BLACKWELL Graham   K1 1066 1.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 (21.0 DNC) 5.0 (21.0 DNC) 2.0 123.0 18.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 (21.0 DNC) 4.0 5.0 (21.0 DNF) 8.0 6.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 133.0 28.0
6 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 (21.0 DNC) 1.0 4.0 4.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 137.0 32.0
7 WALKER Mark   K1 1065 (21.0 DNF) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 2.0 21.0 DNC 138.0 33.0
8 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 (21.0 DNC) 6.0 7.0 (21.0 DNC) 9.0 7.0 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 141.0 36.0
9 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 (21.0 DNC) 3.0 (21.0 DNC) 6.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 144.0 39.0
10 SHINTON Jeremy   FINN 1042 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 5.0 (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 161.0 56.0
11 COLLES Tim   Windsurfer 933 (21.0 DNC) 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 171.0 66.0
12 SEAL Ernie   Mirror S/H no spin 1370 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 8.0 (21.0 DNF) (21.0 DNC) (21.0 DNF) 21.0 DNC 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 183.0 78.0
13 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1107 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 190.0 85.0
14 ANSTEY Pete   Phantom 1007 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 191.0 86.0
15 KNIGHT Sam   RS 600 920 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 21.0 DNC 192.0 87.0
16 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC 193.0 88.0
17 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 195.0 90.0
18 BRINDLEY Nigel   Phantom 1007 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 8.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 197.0 92.0
19 PETE John   Windsurfer 933 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 9.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 198.0 93.0
20 SKINNER Matt   Phantom 1007 (21.0 DNF) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 210.0 105.0

Laser Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 2
2016-07-09
Race 3
2016-07-16
Race 4
2016-07-16
Race 5
2016-07-30
Race 6
2016-08-06
Race 7
2016-08-13
Race 8
2016-08-27
Race 9
2016-09-03
Race 11
2016-09-17
Race 12
2016-09-24
Total Nett
1 LING John   Laser 1081 (12.0 DNC) (2.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 44.0 5.0
2 BAKER Richard   Laser 1081 2.0 (6.0) (12.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) 65.0 11.0
3 PITT Robin   Laser 1081 3.0 (5.0) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 65.0 12.0
4 HIGSON Jeremy   Laser 1081 1.0 3.0 (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNF 90.0 30.0
5 HARDIMAN Simon   Laser 1081 (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 101.0 41.0
6 HEMMING A   Laser 1081 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 103.0 43.0
7 HIGSON Ed   Laser 1081 (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 109.0 49.0
8 LLOYD Pete   Laser 1081 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 110.0 50.0
9 LLOYD Tom   Laser 1081 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 111.0 51.0
10 BAILLIE Alistair   Laser 1081 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 112.0 52.0
11 THOMAS Chris   Laser (Replica) 1081 (12.0 DNC) 7.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 115.0 55.0

Solo Fleet

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-07-02
Race 3
2016-07-16
Race 4
2016-07-16
Race 5
2016-07-30
Race 6
2016-08-06
Race 7
2016-08-13
Race 8
2016-08-27
Race 10
2016-09-10
Race 11
2016-09-17
Total Nett
1 BADGER Dave   Solo 1155 (1.0) 1.0 (2.0) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 (15.0 DNC) 1.0 52.0 4.0
2 THORNTON Nick   Solo 1155 (15.0 DNC) (4.0) (4.0) (15.0 DNC) 1.0 (3.0) 2.0 1.0 3.0 48.0 7.0
3 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 2.0 97.0 22.0
4 HARRIS Des   Solo 1155 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 15.0 DNC 101.0 26.0
5 RUSSAM Gary   Solo 1155 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 121.0 46.0
6 CAPENER Ian   Solo 1155 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 121.0 46.0
7 BOWNES Chris   Solo 1155 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 122.0 47.0
8 SCOTT Ado   Solo 1155 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 122.0 47.0
9 HOPPER Roger   Solo 1155 (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 122.0 47.0
10 CAMPBELL Derek   Solo 1155 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 123.0 48.0
11 EAVES Nick   Solo 1155 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 123.0 48.0
12 BOX Steve   Solo 1155 (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 123.0 48.0
13 ASTON Bob   Solo 1155 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 124.0 49.0
14 ROGERS Dave   Solo 1155 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNF) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 135.0 60.0

Supernova Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 2
2016-07-09
Race 3
2016-07-16
Race 4
2016-07-16
Race 5
2016-07-30
Race 6
2016-08-06
Race 7
2016-08-13
Race 8
2016-08-27
Race 10
2016-09-10
Race 11
2016-09-17
Race 12
2016-09-24
Total Nett
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 (9.0 DNC) (1.0) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) 26.0 5.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 2.0 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 2.0 (9.0 DNC) 55.0 10.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 4.0 (5.0) 4.0 3.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 58.0 17.0
4 HAWLEY Steve   Supernova 1067 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 9.0 DNC 63.0 18.0
5 TAYLOR Phil   Supernova 1067 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 9.0 DNC 65.0 20.0
6 PATTERSON Jim   Supernova 1067 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 4.0 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 76.0 31.0
7 BIRCH Alan   Supernova 1067 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 79.0 34.0
8 HAWLEY Chris   Supernova 1067 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNF 83.0 38.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2016-07-02 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 1 1.0
2 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 3 2.0
3 PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 DNF 15.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2016-07-09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 1 1.0
2 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 2 2.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2016-07-16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 4 1.0
2 STAITE Colin REDDINGTON Mark RS 400 943 5 2.0
3 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 6 3.0
4 PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 DNF 15.0

Race 4 - Asymmetric Fleet - 2016-07-16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 3 1.0
2 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 4 2.0
3 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 19 3.0
4 THOMAS Chris THOMAS P 2000 1101 25 4.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2016-07-30 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 9 1.0
2 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 13 2.0
3 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 17 3.0
4 PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 21 4.0

Race 6 - Asymmetric Fleet - 2016-08-06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 4 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 6 2.0
3 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 8 3.0
4 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 19 4.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2016-08-13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 5 1.0
2 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 8 2.0
3 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 15 3.0
4 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 21 4.0

Race 8 - Asymmetric Fleet - 2016-08-27 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 9 - Asymmetric Fleet - 2016-09-03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 REDDINGTON Mark STAITE Colin RS 400 943 1 1.0

Race 10 - Asymmetric Fleet - 2016-09-10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 11 1.0

Race 11 - Asymmetric Fleet - 2016-09-17 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HANCOX Wayne CLIFF Tony RS 400 943 6 1.0
2 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 8 2.0
3 BOWNES Chris BOWNES Claire RS 400 943 11 3.0
4 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 12 4.0

Race 12 - Asymmetric Fleet - 2016-09-24 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 DNF 15.0
1 HANCOX Wayne PACE Greg RS 400 943 DNF 15.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2016-07-02 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BLACKWELL Graham   K1 1066 4 1.0
2 WALKER Mark   K1 1065 DNF 21.0
2 SKINNER Matt   Phantom 1007 DNF 21.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2016-07-09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 3 - Handicap Fleet - 2016-07-16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 1 1.0
2 COLLES Tim   Windsurfer 933 2 2.0
3 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 11 3.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 20 4.0
5 BLACKWELL Graham   K1 1066 21 5.0
6 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 22 6.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2016-07-16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1107 2 1.0
2 DEGGE Debbie   Streaker 1135 5 2.0
3 HOPPER Roger   Phantom 1007 6 3.0
4 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 14 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 18 5.0
6 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 20 6.0
7 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 23 7.0
8 SEAL Ernie   Mirror S/H no spin 1370 27 8.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2016-07-30 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1135 1 1.0
2 WALKER Mark   K1 1065 3 2.0
3 SHINTON Jeremy   FINN 1042 4 3.0
4 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 7 4.0
5 HOPPER Roger   Phantom 1007 10 5.0
6 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 12 6.0
7 BONEHAM Neil   Phantom 1007 14 7.0
8 BRINDLEY Nigel   Phantom 1007 19 8.0
9 PETE John   Windsurfer 933 20 9.0
10 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 DNF 21.0
10 SEAL Ernie   Mirror S/H no spin 1370 DNF 21.0

Race 6 - Handicap Fleet - 2016-08-06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1135 2 1.0
2 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 3 2.0
3 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 9 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1007 11 4.0
5 SHINTON Jeremy   FINN 1042 13 5.0
6 WALKER Mark   K1 1065 14 6.0
7 HOPPER Roger   Phantom 1007 17 7.0
8 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 24 8.0
9 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 25 9.0

Race 7 - Handicap Fleet - 2016-08-13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1135 4 1.0
2 ANSTEY Pete   Phantom 1007 10 2.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 1007 11 3.0
4 HOPPER Roger   Phantom 1007 13 4.0
5 BLACKWELL Graham   K1 1066 17 5.0
6 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 20 6.0
7 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 23 7.0
8 SEAL Ernie   Mirror S/H no spin 1370 DNF 21.0

Race 8 - Handicap Fleet - 2016-08-27 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 COLLES Tim   Windsurfer 933 1 1.0
2 DEGGE Debbie   Streaker 1135 4 2.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 1007 5 3.0
4 HOPPER Roger   Phantom 1007 6 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 8 5.0
6 SHINTON Jeremy   FINN 1042 11 6.0
7 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 13 7.0

Race 9 - Handicap Fleet - 2016-09-03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 10 - Handicap Fleet - 2016-09-10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1135 1 1.0
2 WALKER Mark   K1 1065 4 2.0
3 HOPPER Roger   Phantom 1007 6 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1007 8 4.0
5 BLACKWELL Graham   K1 1066 12 5.0
6 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 13 6.0
7 SEAL Ernie   Mirror S/H no spin 1370 15 7.0

Race 11 - Handicap Fleet - 2016-09-17 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HOPPER Roger   Phantom 1007 10 1.0
2 WALKER Mark   K1 1065 13 2.0
3 KNIGHT Sam   RS 600 920 14 3.0
4 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 18 4.0

Race 12 - Handicap Fleet - 2016-09-24 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BONEHAM Neil   Phantom 1007 2 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 1066 3 2.0

Race 1 - Laser Fleet - 2016-07-02 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 2 - Laser Fleet - 2016-07-09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HIGSON Jeremy   Laser 1081 5 1.0
2 BAKER Richard   Laser 1081 6 2.0
3 PITT Robin   Laser 1081 7 3.0

Race 3 - Laser Fleet - 2016-07-16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HIGSON Ed   Laser 1081 9 1.0
2 LING John   Laser 1081 12 2.0
3 HIGSON Jeremy   Laser 1081 14 3.0
4 HARDIMAN Simon   Laser 1081 15 4.0
5 PITT Robin   Laser 1081 16 5.0
6 BAKER Richard   Laser 1081 17 6.0
7 THOMAS Chris   Laser (Replica) 1081 19 7.0

Race 4 - Laser Fleet - 2016-07-16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1081 7 1.0
2 LLOYD Pete   Laser 1081 24 2.0
3 LLOYD Tom   Laser 1081 26 3.0

Race 5 - Laser Fleet - 2016-07-30 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1081 6 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1081 11 2.0
3 BAKER Richard   Laser 1081 15 3.0
4 HEMMING A   Laser 1081 23 4.0

Race 6 - Laser Fleet - 2016-08-06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1081 5 1.0
2 BAKER Richard   Laser 1081 7 2.0
3 HEMMING A   Laser 1081 22 3.0

Race 7 - Laser Fleet - 2016-08-13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1081 2 1.0
2 BAKER Richard   Laser 1081 12 2.0
3 PITT Robin   Laser 1081 16 3.0

Race 8 - Laser Fleet - 2016-08-27 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1081 9 1.0

Race 9 - Laser Fleet - 2016-09-03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 1081 2 1.0
2 PITT Robin   Laser 1081 3 2.0
3 HIGSON Jeremy   Laser 1081 DNF 12.0
3 LLOYD Tom   Laser 1081 DNF 12.0

Race 10 - Laser Fleet - 2016-09-10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 11 - Laser Fleet - 2016-09-17 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1081 4 1.0
2 BAKER Richard   Laser 1081 16 2.0
3 PITT Robin   Laser 1081 17 3.0
4 BAILLIE Alistair   Laser 1081 19 4.0

Race 12 - Laser Fleet - 2016-09-24 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 PITT Robin   Laser 1081 1 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1081 DNF 12.0

Race 1 - Solo Fleet - 2016-07-02 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 2 1.0

Race 2 - Solo Fleet - 2016-07-09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 3 - Solo Fleet - 2016-07-16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 3 1.0
2 HOPPER Roger   Solo 1155 7 2.0
3 BOX Steve   Solo 1155 8 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 1155 13 4.0

Race 4 - Solo Fleet - 2016-07-16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 1155 9 1.0
2 BADGER Dave   Solo 1155 10 2.0
3 EAVES Nick   Solo 1155 17 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 1155 21 4.0
5 HARRIS Des   Solo 1155 22 5.0

Race 5 - Solo Fleet - 2016-07-30 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 RUSSAM Gary   Solo 1155 5 1.0
2 SCOTT Ado   Solo 1155 22 2.0
3 ROGERS Dave   Solo 1155 DNF 15.0

Race 6 - Solo Fleet - 2016-08-06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 THORNTON Nick   Solo 1155 15 1.0
2 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 20 2.0
3 CAMPBELL Derek   Solo 1155 21 3.0
4 HARRIS Des   Solo 1155 23 4.0

Race 7 - Solo Fleet - 2016-08-13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 3 1.0
2 BOWNES Chris   Solo 1155 7 2.0
3 THORNTON Nick   Solo 1155 9 3.0
4 ASTON Bob   Solo 1155 19 4.0

Race 8 - Solo Fleet - 2016-08-27 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 7 1.0
2 THORNTON Nick   Solo 1155 10 2.0

Race 9 - Solo Fleet - 2016-09-03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 10 - Solo Fleet - 2016-09-10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 THORNTON Nick   Solo 1155 3 1.0
2 HARRIS Des   Solo 1155 9 2.0
3 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 10 3.0

Race 11 - Solo Fleet - 2016-09-17 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 2 1.0
2 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 5 2.0
3 THORNTON Nick   Solo 1155 7 3.0

Race 12 - Solo Fleet - 2016-09-24 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 1 - Supernova Fleet - 2016-07-02 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 2 - Supernova Fleet - 2016-07-09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1067 3 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 4 2.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2016-07-16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 10 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 18 2.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2016-07-16 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 1 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 8 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 15 3.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2016-07-30 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 2 1.0
2 TAYLOR Phil   Supernova 1067 8 2.0
3 BIRCH Alan   Supernova 1067 16 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 18 4.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2016-08-06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 1 1.0
2 TAYLOR Phil   Supernova 1067 10 2.0
3 HAWLEY Steve   Supernova 1067 12 3.0
4 BIRCH Alan   Supernova 1067 16 4.0
5 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 18 5.0

Race 7 - Supernova Fleet - 2016-08-13 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 1 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1067 6 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 1067 14 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 18 4.0
5 PATTERSON Jim   Supernova 1067 22 5.0

Race 8 - Supernova Fleet - 2016-08-27 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 2 1.0
2 HAWLEY Chris   Supernova 1067 3 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 12 3.0
4 PATTERSON Jim   Supernova 1067 14 4.0

Race 9 - Supernova Fleet - 2016-09-03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 10 - Supernova Fleet - 2016-09-10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 2 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 5 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 7 3.0
4 PATTERSON Jim   Supernova 1067 14 4.0

Race 11 - Supernova Fleet - 2016-09-17 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 1 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 3 2.0
3 HAWLEY Steve   Supernova 1067 9 3.0
4 TAYLOR Phil   Supernova 1067 15 4.0

Race 12 - Supernova Fleet - 2016-09-24 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HAWLEY Chris   Supernova 1067 DNF 9.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com