2016 Summer Saturday Handicap

Bartley Sailing Club

Results are provisional as 17:18 on 24-09-2016

Asymmetric Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2016-07-02
Race 2
2016-07-09
Race 3
2016-07-16
Race 4
2016-07-23
Race 5
2016-07-30
Race 6
2016-08-06
Race 7
2016-08-13
Race 8
2016-08-27
Race 9
2016-09-03
Race 10
2016-09-10
Race 11
2016-09-17
Race 12
2016-09-24
Total Nett
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 Fast 2.0 2.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 1.0 (17.0 DNC) (3.0) 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 97.0 9.0
2 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 Fast (17.0 DNC) 1.0 (17.0 DNF) (17.0 DNC) 1.0 1.0 (17.0 DNF) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 1.0 125.0 23.0
3 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 Fast 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 17.0 DNC 1.0 17.0 DNC 140.0 38.0
4 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 160.0 58.0
5 PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 Fast 4.0 (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 176.0 74.0
6 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 Fast (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 17.0 DNC 176.0 74.0
7 RANDLE Mat RANDLE Jane RS 400 943 Fast (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 188.0 86.0
8 ASHWELL Richard IRONSIDE Joe RS 400 943 Fast (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 189.0 87.0
9 REDDINGTON Mark STAITE Colin RS 400 943 Fast (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNF) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 189.0 87.0
10 PILCHER Robin   RS 100 1004 Fast (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 189.0 87.0
11 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 Fast (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 189.0 87.0
12 WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 Fast (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 189.0 87.0
13 HANCOX Wayne PACE Greg RS 400 943 Fast (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 190.0 88.0
14 KNIGHT John KNIGHT Sam Laser 4000 920 Fast (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 17.0 DNC 17.0 DNC 190.0 88.0
15 ROBB Steve PACE Greg RS 400 943 Fast (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 190.0 88.0
16 BOWNES Chris BOWNES Claire RS 400 943 Fast (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 4.0 17.0 DNC 191.0 89.0

Handicap Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2016-07-02
Race 2
2016-07-09
Race 3
2016-07-16
Race 4
2016-07-23
Race 5
2016-07-30
Race 6
2016-08-06
Race 7
2016-08-13
Race 8
2016-08-27
Race 9
2016-09-03
Race 10
2016-09-10
Race 11
2016-09-17
Race 12
2016-09-24
Total Nett
1 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow (19.0 DNC) 2.0 (5.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 (4.0) (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 94.0 9.0
2 HOPPER Roger   Phantom 1007 Fast (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (5.0) 1.0 5.0 2.0 3.0 (19.0 DNC) 3.0 1.0 (19.0 DNC) 115.0 15.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 1007 Fast (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 4.0 5.0 2.0 (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) 1.0 131.0 17.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 6.0 (8.0) (8.0) 7.0 5.0 2.0 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 120.0 28.0
5 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 Slow (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 2.0 7.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 155.0 41.0
6 ANSTEY Pete   Phantom 1007 Fast (19.0 DNF) 1.0 4.0 (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 165.0 51.0
7 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 Slow (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) 6.0 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 172.0 58.0
8 BLACKWELL Graham   K1 1066 Slow 2.0 (19.0 DNC) 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 172.0 58.0
9 SKINNER Matt   Phantom 1007 Fast 1.0 (19.0 DNC) 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 183.0 69.0
10 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1107 Slow (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 196.0 82.0
11 SHINTON Jeremy   FINN 1042 Fast (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 200.0 86.0
12 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 204.0 90.0
13 REDDINGTON Mark STAITE Colin MERLIN-ROCKET 984 Fast (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 210.0 96.0
14 HARDIMAN Megan   RS Tera Sport 1457 Slow (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 211.0 97.0
15 PETE John   Windsurfer 933 Fast (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 212.0 98.0
16 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 Slow (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 213.0 99.0
17 KELLY, Ann   Mirror S/H no spin 1370 Slow (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 215.0 101.0
18 ASHWORTH Harry   CONTENDER 976 Fast (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNF) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 228.0 114.0

Laser Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2016-07-02
Race 2
2016-07-09
Race 3
2016-07-16
Race 4
2016-07-23
Race 5
2016-07-30
Race 6
2016-08-06
Race 7
2016-08-13
Race 8
2016-08-27
Race 9
2016-09-03
Race 10
2016-09-10
Race 11
2016-09-17
Race 12
2016-09-24
Total Nett
1 PITT Robin   Laser 1081 Slow 1.0 1.0 (4.0) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 1.0 (4.0) (16.0 DNC) 2.0 1.0 81.0 9.0
2 LING John   Laser 1081 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) (5.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 94.0 9.0
3 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 3.0 3.0 2.0 (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 110.0 14.0
4 BAKER Richard   Laser 1081 Slow 2.0 2.0 (6.0) (16.0 DNC) 3.0 3.0 (4.0) (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) 90.0 16.0
5 LLOYD Tom   Laser 1081 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 5.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 16.0 DNF 16.0 DNC 142.0 46.0
6 HANCOX Emma   Laser Radial 1136 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 149.0 53.0
7 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 150.0 54.0
8 BAILIE Alastair   Laser 1081 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 168.0 72.0
9 LLOYD Pete   Laser Radial 1136 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) 8.0 (16.0 DNF) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 173.0 77.0
10 HIGSON Ed   Laser 1081 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 177.0 81.0
11 HEMMINS A   Laser Radial 1136 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 180.0 84.0
12 HEMMING Ashleigh   Laser 1081 Slow (16.0 DNF) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 180.0 84.0
13 THOMAS Chris   Laser (Replica) 1081 Slow (16.0 DNC) 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 180.0 84.0
14 HEMMING A   Laser Radial 1136 Slow (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 183.0 87.0
15 ACASTER Mike   Rooster 8.1 1040 Fast (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNF) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 192.0 96.0

Solo Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 1
2016-07-02
Race 3
2016-07-16
Race 4
2016-07-23
Race 5
2016-07-30
Race 6
2016-08-06
Race 7
2016-08-13
Race 8
2016-08-27
Race 9
2016-09-03
Race 10
2016-09-10
Race 11
2016-09-17
Total Nett
1 BADGER Dave   Solo 1155 Slow (1.0) 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 66.0 5.0
2 THORNTON Nick   Solo 1155 Slow (15.0 DNC) (3.0) 2.0 (15.0 DNC) 1.0 (3.0) 3.0 (15.0 DNC) 1.0 2.0 60.0 9.0
3 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 Slow (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 3.0 112.0 37.0
4 ASTON Bob   Solo 1155 Slow 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 115.0 40.0
5 RUSSAM Gary   Solo 1155 Slow (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 123.0 48.0
6 HARRIS Des   Solo 1155 Slow (15.0 DNF) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 127.0 52.0
7 DAVIES Hugh   Solo 1155 Slow (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 129.0 54.0
8 THORNTON Neil   Solo 1155 Slow (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 136.0 61.0
9 BOWNES Chris   Solo 1155 Slow (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 137.0 62.0
10 BRAND Dave   Solo 1155 Slow (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 137.0 62.0
11 HOPPER Roger   Solo 1155 Slow (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 137.0 62.0
12 CAMPBELL Derek   Solo 1155 Slow (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) (15.0 RET) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 138.0 63.0
13 SCOTT A   Solo 1155 Slow (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 139.0 64.0
14 EAVES Nick   Solo 1155 Slow (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 139.0 64.0

Supernova Fleet

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Race 2
2016-07-09
Race 3
2016-07-16
Race 4
2016-07-23
Race 5
2016-07-30
Race 6
2016-08-06
Race 7
2016-08-13
Race 8
2016-08-27
Race 9
2016-09-03
Race 10
2016-09-10
Race 11
2016-09-17
Race 12
2016-09-24
Total Nett
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 Slow (11.0 DNC) (1.0) (1.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (11.0 DNC) 1.0 1.0 (11.0 DNC) 42.0 5.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 Slow 2.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (4.0) 2.0 69.0 10.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (4.0) 4.0 3.0 1.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 72.0 13.0
4 HAWLEY Steve   Supernova 1066 Slow 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 11.0 DNC 83.0 17.0
5 TAYLOR Phil   Supernova 1066 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 3.0 (11.0 DNC) 83.0 17.0
6 HAWLEY Chris   Supernova 1066 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 1.0 95.0 29.0
7 LOVERING Tony   Supernova 1066 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 4.0 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 102.0 36.0
8 PATTERSON Jim   Supernova 1067 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 4.0 (11.0 DNC) 6.0 11.0 DNC 11.0 DNC 103.0 37.0
9 BONEHAM Neil   Supernova 1066 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 113.0 47.0
10 BIRCH Alan   Supernova 1066 Slow (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 115.0 49.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2016-07-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 Fast 50.59 0.54.04 1.0
2 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 Fast 52.36 0.55.47 2.0
3 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 60.29 0.57.39 3.0
4 PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 Fast 59.00 1.02.34 4.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2016-07-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 Fast 48.09 0.51.04 1.0
2 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 Fast 50.35 0.53.38 2.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2016-07-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 Fast 60.38 1.04.18 1.0
2 PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 Fast 64.00 1.07.52 2.0
3 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 Fast DNF   17.0
3 REDDINGTON Mark STAITE Colin RS 400 943 Fast DNF   17.0

Race 4 - Asymmetric Fleet - 2016-07-23 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 Fast :2970 0:52:30 1.0
2 WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 Fast :4023 1:11:06 2.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2016-07-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 Fast 47.41 0.50.34 1.0
2 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 55.21 0.52.46 2.0
3 ROBB Steve PACE Greg RS 400 943 Fast 55.41 0.59.03 3.0

Race 6 - Asymmetric Fleet - 2016-08-06 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 Fast 55.09 0.58.29 1.0
2 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 Fast 56.59 1.00.26 2.0
3 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 Fast 59.10 1.02.45 3.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2016-08-13 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 Fast 59.23 1.02.58 1.0
2 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 Fast 67.46 1.11.52 2.0
3 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 Fast DNF   17.0

Race 8 - Asymmetric Fleet - 2016-08-27 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 RANDLE Mat RANDLE Jane RS 400 943 Fast 62.57 1.06.45 1.0
2 PILCHER Robin   RS 100 1004 Fast 59.23 1.28.43 2.0

Race 9 - Asymmetric Fleet - 2016-09-03 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 Fast 54.23 0.57.40 1.0
2 REDDINGTON Mark STAITE Colin RS 400 943 Fast 55.23 0.58.44 2.0
3 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 Fast 56.24 0.59.49 3.0

Race 10 - Asymmetric Fleet - 2016-09-10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 Fast 51.58 0.55.06 1.0
2 ASHWELL Richard IRONSIDE Joe RS 400 943 Fast 56.45 1.00.11 2.0
3 KNIGHT John KNIGHT Sam Laser 4000 920 Fast 62.09 1.07.33 3.0

Race 11 - Asymmetric Fleet - 2016-09-17 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 Fast 44.35 0.47.17 1.0
2 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 Fast 45.13 0.47.57 2.0
3 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 Fast 46.28 0.49.17 3.0
4 BOWNES Chris BOWNES Claire RS 400 943 Fast 46.54 0.49.44 4.0

Race 12 - Asymmetric Fleet - 2016-09-24 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WHITEHOUSE Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 Fast 55.17 0.58.37 1.0
2 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 Fast 66.19 1.03.13 2.0
3 HANCOX Wayne PACE Greg RS 400 943 Fast 60.53 1.04.34 3.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2016-07-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 SKINNER Matt   Phantom 1007 Fast 64.09 1.03.42 1.0
2 BLACKWELL Graham   K1 1066 Slow 68.09 1.03.56 2.0
3 ANSTEY Pete   Phantom 1007 Fast DNF   19.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2016-07-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 ANSTEY Pete   Phantom 1007 Fast 53.33 0.53.11 1.0
2 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow 63.02 0.55.32 2.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2016-07-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 Slow 63.16 0.46.11 1.0
2 HARDIMAN Megan   RS Tera Sport 1457 Slow 68.12 0.46.49 2.0
3 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast 47.59 0.46.54 3.0
4 ANSTEY Pete   Phantom 1007 Fast 47.18 0.46.58 4.0
5 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow 53.34 0.47.12 5.0
6 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 Slow 53.47 0.47.33 6.0
7 SKINNER Matt   Phantom 1007 Fast 48.56 0.48.36 7.0
8 BLACKWELL Graham   K1 1066 Slow 54.44 0.51.21 8.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2016-07-23 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow :4215 1:01:54 1.0
2 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 Slow :4271 1:02:56 2.0
3 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1107 Slow :4240 1:03:50 3.0
4 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 Slow :5355 1:05:09 4.0
5 HOPPER Roger   Phantom 1007 Fast :4025 1:06:37 5.0
6 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast :4134 1:07:21 6.0
7 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast :4319 1:07:39 7.0
8 ASHWORTH Harry   CONTENDER 976 Fast DNF   19.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2016-07-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HOPPER Roger   Phantom 1007 Fast 51.25 0.51.04 1.0
2 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow 58.30 0.51.33 2.0
3 PETE John   Windsurfer 933 Fast 49.41 0.53.15 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1007 Fast 54.01 0.53.38 4.0
5 ANSTEY Pete   Phantom 1007 Fast 54.25 0.54.02 5.0
6 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 Slow 75.13 0.54.54 6.0
7 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 Slow 64.21 0.56.54 7.0
8 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast 60.29 0.59.07 8.0

Race 6 - Handicap Fleet - 2016-08-06 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow 65.02 0.57.18 1.0
2 SHINTON Jeremy   FINN 1042 Fast 60.21 0.57.55 2.0
3 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1107 Slow 65.02 0.58.45 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1007 Fast 59.32 0.59.07 4.0
5 HOPPER Roger   Phantom 1007 Fast 59.41 0.59.16 5.0
6 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 Slow 68.08 1.00.15 6.0
7 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 Slow 85.11 1.02.11 7.0
8 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast 66.02 1.04.33 8.0

Race 7 - Handicap Fleet - 2016-08-13 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow 71.09 1.02.41 1.0
2 HOPPER Roger   Phantom 1007 Fast 64.16 1.03.49 2.0
3 ANSTEY Pete   Phantom 1007 Fast 65.28 1.05.01 3.0
4 SKINNER Matt   Phantom 1007 Fast 67.23 1.06.55 4.0
5 BONEHAM Neil   Phantom 1007 Fast 68.20 1.07.51 5.0
6 BLACKWELL Graham   K1 1066 Slow 72.51 1.08.20 6.0
7 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast 72.06 1.10.29 7.0

Race 8 - Handicap Fleet - 2016-08-27 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 REDDINGTON Mark STAITE Colin MERLIN-ROCKET 984 Fast 55.30 0.56.24 1.0
2 BONEHAM Neil   Phantom 1007 Fast 58.20 0.57.56 2.0
3 HOPPER Roger   Phantom 1007 Fast 58.39 0.58.15 3.0
4 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow 66.36 0.58.41 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast 63.18 1.01.53 5.0
6 KELLY, Ann   Mirror S/H no spin 1370 Slow 59.59 1.05.41 6.0
7 HUDSON Nigel HUDSON Freya National 12 1064 Fast 70.16 1.06.02 7.0
8 SHINTON Jeremy   FINN 1042 Fast 59.23 1.25.29 8.0

Race 9 - Handicap Fleet - 2016-09-03 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 Slow 66.23 0.58.42 1.0
2 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast 65.52 1.04.23 2.0

Race 10 - Handicap Fleet - 2016-09-10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BONEHAM Neil   Phantom 1007 Fast 56.33 0.56.09 1.0
2 DEGGE Debbie   Streaker 1135 Slow 63.50 0.56.14 2.0
3 HOPPER Roger   Phantom 1007 Fast 58.20 0.57.56 3.0
4 BLACKWELL Graham   K1 1066 Slow 65.45 1.01.41 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 Fast 65.01 1.03.33 5.0
6 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 Slow 89.45 1.05.31 6.0

Race 11 - Handicap Fleet - 2016-09-17 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HOPPER Roger   Phantom 1007 Fast 51.35 0.51.13 1.0

Race 12 - Handicap Fleet - 2016-09-24 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BONEHAM Neil   Phantom 1007 Fast 65.25 1.04.58 1.0

Race 1 - Laser Fleet - 2016-07-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 PITT Robin   Laser 1081 Slow 63.49 0.59.02 1.0
2 BAKER Richard   Laser 1081 Slow 65.33 1.00.38 2.0
3 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 68.52 1.03.42 3.0
4 HEMMING Ashleigh   Laser 1081 Slow DNF   16.0

Race 2 - Laser Fleet - 2016-07-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 PITT Robin   Laser 1081 Slow 57.03 0.52.47 1.0
2 BAKER Richard   Laser 1081 Slow 57.36 0.53.17 2.0
3 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 58.02 0.53.41 3.0
4 THOMAS Chris   Laser (Replica) 1081 Slow 66.27 1.01.28 4.0

Race 3 - Laser Fleet - 2016-07-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HIGSON Ed   Laser 1081 Slow 50.23 0.46.36 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 51.41 0.47.49 2.0
3 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 52.05 0.48.11 3.0
4 PITT Robin   Laser 1081 Slow 52.10 0.48.15 4.0
5 LING John   Laser 1081 Slow 52.47 0.48.50 5.0
6 BAKER Richard   Laser 1081 Slow 53.00 0.49.02 6.0
7 HEMMING A   Laser Radial 1136 Slow 57.22 0.50.30 7.0
8 LLOYD Pete   Laser Radial 1136 Slow 57.52 0.50.56 8.0
9 ACASTER Mike   Rooster 8.1 1040 Fast DNF   16.0

Race 4 - Laser Fleet - 2016-07-23 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HANCOX Emma   Laser Radial 1136 Slow :4387 1:04:22 1.0
2 LING John   Laser 1081 Slow :4184 1:04:30 2.0
3 LLOYD Tom   Laser 1081 Slow :4755 1:13:19 3.0
4 LLOYD Pete   Laser Radial 1136 Slow DNF   16.0

Race 5 - Laser Fleet - 2016-07-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1081 Slow 58.10 0.53.48 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 60.58 0.56.24 2.0
3 BAKER Richard   Laser 1081 Slow 61.25 0.56.49 3.0
4 HEMMING Ashleigh   Laser 1081 Slow 66.16 1.01.18 4.0
5 LLOYD Tom   Laser 1081 Slow 71.06 1.05.46 5.0

Race 6 - Laser Fleet - 2016-08-06 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HANCOX Emma   Laser Radial 1136 Slow 67.19 0.59.15 1.0
2 LING John   Laser 1081 Slow 64.26 0.59.36 2.0
3 BAKER Richard   Laser 1081 Slow 66.07 1.01.10 3.0
4 HEMMINS A   Laser Radial 1136 Slow 74.58 1.06.00 4.0
5 LLOYD Tom   Laser 1081 Slow 80.37 1.14.35 5.0

Race 7 - Laser Fleet - 2016-08-13 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1081 Slow 69.51 1.04.37 1.0
2 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 71.36 1.06.14 2.0
3 PITT Robin   Laser 1081 Slow 72.36 1.07.10 3.0
4 BAKER Richard   Laser 1081 Slow 73.16 1.07.47 4.0

Race 8 - Laser Fleet - 2016-08-27 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 PITT Robin   Laser 1081 Slow 65.37 1.00.42 1.0
2 LING John   Laser 1081 Slow 66.16 1.01.18 2.0
3 HANCOX Emma   Laser Radial 1136 Slow 71.22 1.02.49 3.0
4 BAILIE Alastair   Laser 1081 Slow 68.25 1.03.17 4.0
5 LLOYD Pete   Laser Radial 1136 Slow 80.52 1.11.11 5.0

Race 9 - Laser Fleet - 2016-09-03 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 1081 Slow 59.12 0.54.46 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 62.55 0.58.12 2.0
3 BAKER Richard   Laser 1081 Slow 63.26 0.58.41 3.0
4 PITT Robin   Laser 1081 Slow 63.50 0.59.03 4.0

Race 10 - Laser Fleet - 2016-09-10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LLOYD Tom   Laser 1081 Slow 81.18 1.15.12 1.0

Race 11 - Laser Fleet - 2016-09-17 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 1081 Slow 52.59 0.49.01 1.0
2 PITT Robin   Laser 1081 Slow 55.20 0.51.11 2.0
3 BAKER Richard   Laser 1081 Slow 57.01 0.52.45 3.0
4 BAILIE Alastair   Laser 1081 Slow 58.18 0.53.56 4.0
5 LLOYD Tom   Laser 1081 Slow DNF   16.0

Race 12 - Laser Fleet - 2016-09-24 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 PITT Robin   Laser 1081 Slow 65.47 1.00.51 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1081 Slow 66.20 1.01.22 2.0

Race 1 - Solo Fleet - 2016-07-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 Slow 67.02 0.58.02 1.0
2 ASTON Bob   Solo 1155 Slow 59.31 1.08.42 2.0
3 HARRIS Des   Solo 1155 Slow DNF   15.0

Race 2 - Solo Fleet - 2016-07-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 3 - Solo Fleet - 2016-07-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 Slow 54.00 0.46.45 1.0
2 HOPPER Roger   Solo 1155 Slow 55.00 0.47.37 2.0
3 THORNTON Nick   Solo 1155 Slow 55.55 0.48.25 3.0

Race 4 - Solo Fleet - 2016-07-23 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 Slow :4250 1:01:20 1.0
2 THORNTON Nick   Solo 1155 Slow :4282 1:01:47 2.0
3 CAMPBELL Derek   Solo 1155 Slow :4353 1:02:49 3.0
4 EAVES Nick   Solo 1155 Slow :4370 1:03:04 4.0

Race 5 - Solo Fleet - 2016-07-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 RUSSAM Gary   Solo 1155 Slow 64.27 0.55.48 1.0
2 BRAND Dave   Solo 1155 Slow 64.36 0.55.56 2.0
3 ASTON Bob   Solo 1155 Slow 65.40 0.56.51 3.0
4 SCOTT A   Solo 1155 Slow 79.29 1.08.49 4.0

Race 6 - Solo Fleet - 2016-08-06 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 THORNTON Nick   Solo 1155 Slow 69.59 1.00.35 1.0
2 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 Slow 70.06 1.00.42 2.0
3 DAVIES Hugh   Solo 1155 Slow 86.31 1.14.54 3.0
4 CAMPBELL Derek   Solo 1155 Slow RET   15.0

Race 7 - Solo Fleet - 2016-08-13 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 Slow 73.53 1.03.58 1.0
2 BOWNES Chris   Solo 1155 Slow 74.11 1.04.14 2.0
3 THORNTON Nick   Solo 1155 Slow 75.19 1.05.13 3.0

Race 8 - Solo Fleet - 2016-08-27 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 Slow 68.07 0.58.59 1.0
2 RUSSAM Gary   Solo 1155 Slow 69.34 1.00.14 2.0
3 THORNTON Nick   Solo 1155 Slow 69.36 1.00.16 3.0
4 HARRIS Des   Solo 1155 Slow 74.51 1.04.48 4.0
5 ASTON Bob   Solo 1155 Slow 76.04 1.05.52 5.0
6 DAVIES Hugh   Solo 1155 Slow 85.05 1.13.40 6.0

Race 9 - Solo Fleet - 2016-09-03 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 THORNTON Neil   Solo 1155 Slow 67.42 0.58.37 1.0

Race 10 - Solo Fleet - 2016-09-10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 THORNTON Nick   Solo 1155 Slow 68.52 0.59.37 1.0
2 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 Slow 72.40 1.02.55 2.0
3 HARRIS Des   Solo 1155 Slow 76.35 1.06.18 3.0

Race 11 - Solo Fleet - 2016-09-17 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 Slow 58.00 0.50.13 1.0
2 THORNTON Nick   Solo 1155 Slow 59.51 0.51.49 2.0
3 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 Slow 60.00 0.51.57 3.0

Race 12 - Solo Fleet - 2016-09-24 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 1 - Supernova Fleet - 2016-07-02 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Place Points

Race 2 - Supernova Fleet - 2016-07-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1066 Slow 55.10 0.51.45 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 Slow 58.54 0.55.15 2.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2016-07-16 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 Slow 48.50 0.45.49 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 Slow 50.52 0.47.43 2.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2016-07-23 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 Slow :4192 1:05:32 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 Slow :4210 1:05:49 2.0
3 BONEHAM Neil   Supernova 1066 Slow :4230 1:06:08 3.0
4 LOVERING Tony   Supernova 1066 Slow :4625 1:12:19 4.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2016-07-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 Slow 56.10 0.52.41 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 Slow 60.38 0.56.53 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 1066 Slow 61.06 0.57.19 3.0
4 LOVERING Tony   Supernova 1066 Slow 73.55 1.09.20 4.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2016-08-06 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1066 Slow 61.42 0.57.53 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1066 Slow 63.31 0.59.35 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 1066 Slow 65.02 1.01.00 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 Slow 65.42 1.01.38 4.0
5 BIRCH Alan   Supernova 1066 Slow 67.04 1.02.55 5.0
6 LOVERING Tony   Supernova 1066 Slow 82.43 1.17.36 6.0

Race 7 - Supernova Fleet - 2016-08-13 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 Slow 68.01 1.03.48 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1066 Slow 70.33 1.06.11 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 1066 Slow 71.39 1.07.13 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 Slow 72.54 1.08.23 4.0
5 PATTERSON Jim   Supernova 1067 Slow 85.0 1.19.40 5.0

Race 8 - Supernova Fleet - 2016-08-27 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 Slow 64.03 1.00.05 1.0
2 HAWLEY Chris   Supernova 1066 Slow 64.34 1.00.34 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 Slow 68.07 1.03.54 3.0
4 PATTERSON Jim   Supernova 1067 Slow 78.15 1.13.20 4.0

Race 9 - Supernova Fleet - 2016-09-03 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 Slow 65.16 1.01.14 1.0

Race 10 - Supernova Fleet - 2016-09-10 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 Slow 59.40 0.55.58 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 Slow 64.54 1.00.53 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1066 Slow 65.35 1.01.31 3.0
4 HAWLEY Chris   Supernova 1066 Slow 66.14 1.02.08 4.0
5 TAYLOR Phil   Supernova 1066 Slow 66.52 1.02.44 5.0
6 PATTERSON Jim   Supernova 1067 Slow 81.53 1.16.44 6.0

Race 11 - Supernova Fleet - 2016-09-17 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1066 Slow 52.30 0.49.15 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1066 Slow 52.36 0.49.21 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 1066 Slow 53.11 0.49.53 3.0
4 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 Slow 53.30 0.50.11 4.0

Race 12 - Supernova Fleet - 2016-09-24 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Rating Start Elapsed Corrected Points
1 HAWLEY Chris   Supernova 1066 Slow 64.58 1.00.57 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1066 Slow 72.29 1.08.00 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com