2016 Spring Saturday Pursuit

Bartley Sailing Club

Results are provisional as at 13:01 on 26-06-2016

Asymmetric Fleet

Sailed: 13, Discards: 7, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-04-02
Race 2
2016-04-09
Race 3
2016-04-16
Race 4
2016-04-23
Race 5
2016-04-31
Race 6
2016-05-07
Race 7
2016-05-14
Race 8
2016-05-21
Race 9
2016-05-28
Race 10
2016-06-04
Race 11
2016-06-11
Race 12
2016-06-18
Race 13
2016-06-25
Total Nett
1st EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 1.0 2.0 (3.0) (22.0 DNC) (3.0) 1.0 (22.0 DNC) 1.0 1.0 (22.0 DNC) 2.0 (22.0 DNC) (4.0) 106.0 8.0
2nd BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 943 6.0 (7.0) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNF) 4.0 3.0 (22.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNF) 162.0 23.0
3rd KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 (22.0 DNC) 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 1.0 22.0 DNC 2.0 184.0 30.0
4th SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 3.0 4.0 6.0 (22.0 DNC) 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 6.0 197.0 43.0
5th PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 7.0 6.0 (22.0 DNC) 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 5.0 198.0 44.0
6th DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 (22.0 DNC) 1.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNF) (22.0 DNC) 22.0 DNC 3.0 22.0 DNC 3.0 207.0 53.0
7th GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 4.0 (22.0 DNC) 4.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 208.0 54.0
8th WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 8.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 22.0 DNC 234.0 80.0
9th CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 5.0 5.0 7.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 237.0 83.0
10th EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 251.0 97.0
11th BELL Nigel WALKER Ruth RS 400 943 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 265.0 111.0
12th BEAUMONT Crispin BOWNES Chris RS 400 943 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 265.0 111.0
13th ROBB Steve PACE Greg RS 400 943 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNF) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 266.0 112.0
14th BEAUMONT Crispin BEAUMONT Leslie RS 400 943 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 266.0 112.0
15th BOWNES Chris MCDONNELL Jason RS 400 943 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 266.0 112.0
16th KUZYK Giles IRONSIDE Joe RS 400 943 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 267.0 113.0
17th WALKER Ruth BELL Nigel RS 400 943 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 268.0 114.0
18th KELLY Ann PERIGO Mark RS 200 1049 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 269.0 115.0
19th KNIGHT John ASHWELL Richard RS 400 943 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 269.0 115.0
20th ASHWELL Richard IRONSIDE Joe RS 400 943 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNF) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 270.0 116.0
21st MCDONNELL Jason PACE Greg RS 400 943 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 8.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 272.0 118.0

Handicap Fleet

Sailed: 13, Discards: 7, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-04-02
Race 2
2016-04-09
Race 3
2016-04-16
Race 4
2016-04-23
Race 5
2016-04-31
Race 6
2016-05-07
Race 7
2016-05-14
Race 8
2016-05-21
Race 9
2016-05-28
Race 10
2016-06-04
Race 11
2016-06-11
Race 12
2016-06-18
Race 13
2016-06-25
Total Nett
1st WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (25.0 DNC) 1.0 (4.0) (25.0 DNC) (4.0) (3.0) (25.0 DNC) 95.0 6.0
2nd WALKER Mark   K1 1065 (25.0 DNC) (5.0) (25.0 DNC) (6.0) 3.0 (4.0) 1.0 (25.0 DNC) 3.0 1.0 (25.0 DNC) 4.0 3.0 130.0 15.0
3rd BONEHAM Neil   Phantom 1007 4.0 7.0 (25.0 DNC) 4.0 (25.0 DNC) 3.0 3.0 (25.0 DNC) 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 198.0 23.0
4th CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNF) 6.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 6.0 (25.0 DNC) 3.0 6.0 2.0 201.0 26.0
5th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 (25.0 DNC) (8.0) 2.0 (7.0) 5.0 (25.0 DNC) 5.0 (25.0 DNC) 5.0 (25.0 DNC) 6.0 (7.0) 5.0 150.0 28.0
6th STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 7.0 (9.0) (25.0 DNC) 8.0 (25.0 DNC) 7.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 9.0 3.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 6.0 199.0 40.0
7th CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1107 6.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNF) (25.0 DNC) 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 2.0 1.0 25.0 DNC 25.0 DNC 236.0 61.0
8th DEGGE Debbie   RS AERO 5 1107 1.0 6.0 (25.0 DNC) 2.0 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 236.0 61.0
9th TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 (25.0 DNF) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 7.0 25.0 DNC 5.0 5.0 25.0 DNC 247.0 72.0
10th DEGGE Debbie   Streaker 1135 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 2.0 1.0 1.0 254.0 79.0
11th BLACKWELL Graham   Phantom 1007 (25.0 DNC) 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 4.0 (25.0 DNC) 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 262.0 87.0
12th DEGGE Debbie   RS AERO 7 1066 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 2.0 (25.0 DNC) 1.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 278.0 103.0
13th FISHER Peter   RS Q'BA 1278 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 10.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 288.0 113.0
14th BOWNES Chris   Phantom 1007 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 2.0 25.0 DNC 302.0 127.0
15th WALKER Ruth ASHWORTH Harry Javelin 933 (25.0 DNC) 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNF) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 302.0 127.0
16th COLLES Tim   Windsurfer 933 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 302.0 127.0
17th BOWNES Chris BOWNES Claire MERLIN-ROCKET 984 (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 303.0 128.0
18th BLACKWELL Graham   K1 1065 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 304.0 129.0
19th PETE John   Windsurfer 933 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 305.0 130.0
20th HEMFREY Andrew   Phantom 1007 5.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 305.0 130.0
21st ASHWORTH Harry   CONTENDER 976 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 6.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 306.0 131.0
22nd ANSTEY Pete   Phantom 1007 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 7.0 25.0 DNC 25.0 DNC 307.0 132.0
23rd LITTLE Andrew   BLAZE 1021 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 8.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 308.0 133.0
24th SEAL Ernie   Mirror S/H no spin 1370 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNF 25.0 DNC 325.0 150.0

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-04-02
Race 2
2016-04-09
Race 3
2016-04-16
Race 4
2016-04-23
Race 5
2016-04-31
Race 6
2016-05-07
Race 12
2016-06-18
Race 13
2016-06-25
Total Nett
1st LING John   Laser 1081 (1.0) 1.0 (8.0 DNC) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (8.0 DNC) 23.0 4.0
2nd BAKER Richard   Laser 1081 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 57.0 25.0
3rd WHITEHOUSE Caroline   Laser 1081 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 57.0 25.0
4th THOMAS Chris   Laser (Replica) 1081 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 57.0 25.0
5th PITT Robin   Laser 1081 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 58.0 26.0
6th HIGSON Jeremy   Laser 1081 (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 58.0 26.0
7th ENGLAND Roger   Laser 1081 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 59.0 27.0

Solo Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-04-02
Race 2
2016-04-09
Race 3
2016-04-16
Race 4
2016-04-23
Race 5
2016-04-31
Race 6
2016-05-07
Race 8
2016-05-21
Race 9
2016-05-28
Race 10
2016-06-04
Race 11
2016-06-11
Race 12
2016-06-18
Race 13
2016-06-25
Total Nett
1st BADGER Dave   Solo 1155 (1.0) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (2.0) (2.0) (12.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 47.0 6.0
2nd HOPPER Roger   Solo 1155 (4.0) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) (3.0) (3.0) 2.0 2.0 2.0 55.0 9.0
3rd THORNTON Nick   Solo 1155 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 2.0 3.0 4.0 (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 98.0 26.0
4th BRAND Dave   Solo 1155 2.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 107.0 35.0
5th BOX Steve   Solo 1155 3.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 109.0 37.0
6th THORNTON Neil   Solo 1155 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 114.0 42.0
7th CAPENER Ian   Solo 1155 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 2.0 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 115.0 43.0
8th PACE Greg   Solo 1155 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 3.0 127.0 55.0
9th BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 5.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 129.0 57.0
10th CAMPBELL Derek   Solo 1155 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 5.0 12.0 DNC 130.0 58.0
11th EAVES Nick   Solo 1155 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 137.0 65.0

Supernova Fleet

Sailed: 13, Discards: 7, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2016-04-02
Race 2
2016-04-09
Race 3
2016-04-16
Race 4
2016-04-23
Race 5
2016-04-31
Race 6
2016-05-07
Race 7
2016-05-14
Race 8
2016-05-21
Race 9
2016-05-28
Race 10
2016-06-04
Race 11
2016-06-11
Race 12
2016-06-18
Race 13
2016-06-25
Total Nett
1st GIBSON Mike   Supernova 1067 (1.0) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) 61.0 6.0
2nd HAWLEY Chris   Supernova 1067 2.0 1.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (4.0) (9.0 DNC) 1.0 69.0 11.0
3rd BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 (4.0) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 (9.0 DNC) 1.0 3.0 2.0 2.0 72.0 14.0
4th SAUNDERS Ken   Supernova 1067 (5.0) 2.0 5.0 2.0 3.0 2.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 76.0 17.0
5th HAWLEY Steve   Supernova 1067 (9.0 DNC) (9.0 DNF) 2.0 (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 81.0 18.0
6th TAYLOR Phil   Supernova 1067 3.0 (9.0 DNC) 4.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 94.0 31.0
7th BIRCH Alan   Supernova 1067 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 6.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 97.0 34.0
8th CLARKE Ian   Supernova 1067 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 105.0 42.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2016-04-02 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 1 1.0
2 BOWNES Chris MCDONNELL Jason RS 400 943 2 2.0
3 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 6 3.0
4 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 11 4.0
5 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 16 5.0
6 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 943 22 6.0
7 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 23 7.0
8 WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 24 8.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2016-04-09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 4 1.0
2 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 6 2.0
3 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 7 3.0
4 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 12 4.0
5 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 18 5.0
6 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 19 6.0
7 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 943 20 7.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2016-04-16

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BEAUMONT Crispin BOWNES Chris RS 400 943 3 1.0
2 DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 5 2.0
3 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 7 3.0
4 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 8 4.0
5 KNIGHT John ASHWELL Richard RS 400 943 11 5.0
6 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 12 6.0
7 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 15 7.0
8 MCDONNELL Jason PACE Greg RS 400 943 17 8.0
9 ROBB Steve PACE Greg RS 400 943 DNF 22.0

Race 4 - Asymmetric Fleet - 2016-04-23 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 9 1.0
2 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 16 2.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2016-04-31 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 13 1.0
2 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 14 2.0
3 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 15 3.0
4 WALKER Ruth BELL Nigel RS 400 943 16 4.0
5 WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 17 5.0
6 ASHWELL Richard IRONSIDE Joe RS 400 943 19 6.0
7 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 20 7.0
8 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 943 DNF 22.0

Race 6 - Asymmetric Fleet - 2016-05-07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 5 1.0
2 BEAUMONT Crispin BEAUMONT Leslie RS 400 943 7 2.0
3 KUZYK Giles IRONSIDE Joe RS 400 943 15 3.0
4 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 943 18 4.0
5 KELLY Ann PERIGO Mark RS 200 1049 22 5.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2016-05-14 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BELL Nigel WALKER Ruth RS 400 943 9 1.0
2 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 11 2.0
3 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 943 13 3.0

Race 8 - Asymmetric Fleet - 2016-05-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 2 1.0
2 DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 DNF 22.0
2 ASHWELL Richard IRONSIDE Joe RS 400 943 DNF 22.0

Race 9 - Asymmetric Fleet - 2016-05-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 1 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 4 2.0
3 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 943 15 3.0

Race 10 - Asymmetric Fleet - 2016-06-04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 6 1.0
2 ROBB Steve PACE Greg RS 400 943 9 2.0
3 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 943 10 3.0

Race 11 - Asymmetric Fleet - 2016-06-11 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 6 1.0
2 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 10 2.0
3 DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 12 3.0
4 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 943 21 4.0

Race 12 - Asymmetric Fleet - 2016-06-18 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 17 1.0

Race 13 - Asymmetric Fleet - 2016-06-25 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1049 10 1.0
2 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 13 2.0
3 DOWNING Caroline MCDONNELL Jason RS 400 943 14 3.0
4 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 15 4.0
5 PERRIGO Mark KELLY Ann RS 200 1049 17 5.0
6 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 18 6.0
7 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 943 DNF 22.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2016-04-02 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 DEGGE Debbie   RS AERO 5 1107 7 1.0
2 COLLES Tim   Windsurfer 933 12 2.0
3 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 15 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1007 17 4.0
5 HEMFREY Andrew   Phantom 1007 18 5.0
6 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1107 21 6.0
7 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 25 7.0
8 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 DNF 25.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2016-04-09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 2 1.0
2 WALKER Ruth ASHWORTH Harry Javelin 933 9 2.0
3 BOWNES Chris BOWNES Claire MERLIN-ROCKET 984 10 3.0
4 BLACKWELL Graham   Phantom 1007 11 4.0
5 WALKER Mark   K1 1065 13 5.0
6 DEGGE Debbie   RS AERO 5 1107 15 6.0
7 BONEHAM Neil   Phantom 1007 17 7.0
8 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 22 8.0
9 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 23 9.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2016-04-16

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 2 1.0
2 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 19 2.0
3 FISHER Peter   RS Q'BA 1278 20 3.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2016-04-23 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 2 1.0
2 DEGGE Debbie   RS AERO 5 1107 6 2.0
3 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 7 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1007 10 4.0
5 PETE John   Windsurfer 933 11 5.0
6 WALKER Mark   K1 1065 12 6.0
7 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 15 7.0
8 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 17 8.0
9 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1107 DNF 25.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2016-04-31 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 5 1.0
2 DEGGE Debbie   RS AERO 5 1107 9 2.0
3 WALKER Mark   K1 1065 10 3.0
4 BLACKWELL Graham   Phantom 1007 11 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 18 5.0
6 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 DNF 25.0

Race 6 - Handicap Fleet - 2016-05-07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 4 1.0
2 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1107 6 2.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 1007 10 3.0
4 WALKER Mark   K1 1065 11 4.0
5 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 16 5.0
6 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 17 6.0
7 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 21 7.0
8 WALKER Ruth ASHWORTH Harry Javelin 933 DNF 25.0

Race 7 - Handicap Fleet - 2016-05-14 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WALKER Mark   K1 1065 2 1.0
2 DEGGE Debbie   RS AERO 7 1066 3 2.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 1007 5 3.0
4 BLACKWELL Graham   Phantom 1007 6 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 10 5.0
6 ASHWORTH Harry   CONTENDER 976 12 6.0

Race 8 - Handicap Fleet - 2016-05-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 5 1.0

Race 9 - Handicap Fleet - 2016-05-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 DEGGE Debbie   RS AERO 7 1066 2 1.0
2 BONEHAM Neil   Phantom 1007 6 2.0
3 WALKER Mark   K1 1065 8 3.0
4 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 11 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 14 5.0
6 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 16 6.0
7 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 17 7.0
8 LITTLE Andrew   BLAZE 1021 18 8.0
9 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 19 9.0
10 FISHER Peter   RS Q'BA 1278 20 10.0
11 SEAL Ernie   Mirror S/H no spin 1370 DNF 25.0

Race 10 - Handicap Fleet - 2016-06-04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WALKER Mark   K1 1065 7 1.0
2 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1107 11 2.0
3 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 12 3.0

Race 11 - Handicap Fleet - 2016-06-11 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CLARKE Ian CLARKE C Wayfarer 1107 2 1.0
2 DEGGE Debbie   Streaker 1135 3 2.0
3 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 8 3.0
4 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 11 4.0
5 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 13 5.0
6 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 18 6.0
7 ANSTEY Pete   Phantom 1007 19 7.0

Race 12 - Handicap Fleet - 2016-06-18 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1135 1 1.0
2 BOWNES Chris   Phantom 1007 2 2.0
3 WARD Steve ACASTER Mike GP14 1131 5 3.0
4 WALKER Mark   K1 1065 7 4.0
5 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1370 13 5.0
6 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 15 6.0
7 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 16 7.0
8 SEAL Ernie   Mirror S/H no spin 1370 DNF 25.0

Race 13 - Handicap Fleet - 2016-06-25 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 1135 1 1.0
2 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 1370 7 2.0
3 WALKER Mark   K1 1065 9 3.0
4 BLACKWELL Graham   K1 1065 12 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1023 16 5.0
6 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1040 19 6.0

Race 1 - Laser Fleet - 2016-04-02 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1081 13 1.0

Race 2 - Laser Fleet - 2016-04-09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1081 8 1.0
2 HIGSON Jeremy   Laser 1081 16 2.0

Race 3 - Laser Fleet - 2016-04-16

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 THOMAS Chris   Laser (Replica) 1081 18 1.0

Race 4 - Laser Fleet - 2016-04-23 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1081 3 1.0
2 PITT Robin   Laser 1081 13 2.0

Race 5 - Laser Fleet - 2016-04-31 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1081 3 1.0

Race 6 - Laser Fleet - 2016-05-07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WHITEHOUSE Caroline   Laser 1081 2 1.0
2 LING John   Laser 1081 9 2.0
3 ENGLAND Roger   Laser 1081 19 3.0

Race 7 - Laser Fleet - 2016-05-14 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 8 - Laser Fleet - 2016-05-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 9 - Laser Fleet - 2016-05-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 10 - Laser Fleet - 2016-06-04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 11 - Laser Fleet - 2016-06-11 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 12 - Laser Fleet - 2016-06-18 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1081 3 1.0

Race 13 - Laser Fleet - 2016-06-25 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BAKER Richard   Laser 1081 11 1.0

Race 1 - Solo Fleet - 2016-04-02 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 4 1.0
2 BRAND Dave   Solo 1155 8 2.0
3 BOX Steve   Solo 1155 9 3.0
4 HOPPER Roger   Solo 1155 20 4.0

Race 2 - Solo Fleet - 2016-04-09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 1 1.0
2 BRAND Dave   Solo 1155 3 2.0
3 BOX Steve   Solo 1155 14 3.0

Race 3 - Solo Fleet - 2016-04-16

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 THORNTON Nick   Solo 1155 10 1.0
2 THORNTON Neil   Solo 1155 13 2.0

Race 4 - Solo Fleet - 2016-04-23 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HOPPER Roger   Solo 1155 1 1.0
2 THORNTON Nick   Solo 1155 4 2.0
3 THORNTON Neil   Solo 1155 5 3.0

Race 5 - Solo Fleet - 2016-04-31 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HOPPER Roger   Solo 1155 1 1.0
2 BADGER Dave   Solo 1155 2 2.0
3 THORNTON Nick   Solo 1155 4 3.0

Race 6 - Solo Fleet - 2016-05-07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HOPPER Roger   Solo 1155 3 1.0
2 BADGER Dave   Solo 1155 8 2.0
3 BOX Steve   Solo 1155 13 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 1155 14 4.0

Race 7 - Solo Fleet - 2016-05-14 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 8 - Solo Fleet - 2016-05-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 THORNTON Neil   Solo 1155 7 1.0

Race 9 - Solo Fleet - 2016-05-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 3 1.0
2 CAPENER Ian   Solo 1155 7 2.0
3 HOPPER Roger   Solo 1155 9 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 1155 10 4.0
5 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 13 5.0

Race 10 - Solo Fleet - 2016-06-04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 1 1.0
2 CAPENER Ian   Solo 1155 2 2.0
3 HOPPER Roger   Solo 1155 3 3.0
4 BRAND Dave   Solo 1155 4 4.0
5 EAVES Nick   Solo 1155 5 5.0

Race 11 - Solo Fleet - 2016-06-11 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 1 1.0
2 HOPPER Roger   Solo 1155 4 2.0
3 CAPENER Ian   Solo 1155 7 3.0
4 PACE Greg   Solo 1155 16 4.0
5 CAMPBELL Derek   Solo 1155 20 5.0

Race 12 - Solo Fleet - 2016-06-18 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 4 1.0
2 HOPPER Roger   Solo 1155 8 2.0
3 BRAND Dave   Solo 1155 10 3.0
4 BOX Steve   Solo 1155 12 4.0
5 CAMPBELL Derek   Solo 1155 14 5.0

Race 13 - Solo Fleet - 2016-06-25 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1155 2 1.0
2 HOPPER Roger   Solo 1155 3 2.0
3 PACE Greg   Solo 1155 4 3.0
4 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 1155 5 4.0

Race 1 - Supernova Fleet - 2016-04-02 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 3 1.0
2 HAWLEY Chris   Supernova 1067 5 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 1067 10 3.0
4 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 14 4.0
5 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 19 5.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2016-04-09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HAWLEY Chris   Supernova 1067 5 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 21 2.0
3 HAWLEY Steve   Supernova 1067 DNF 9.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2016-04-16

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 1 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1067 4 2.0
3 HAWLEY Chris   Supernova 1067 6 3.0
4 TAYLOR Phil   Supernova 1067 9 4.0
5 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 14 5.0
6 BIRCH Alan   Supernova 1067 16 6.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2016-04-23 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 TAYLOR Phil   Supernova 1067 8 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 14 2.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2016-04-31 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1067 6 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 7 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 8 3.0
4 CLARKE Ian   Supernova 1067 12 4.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2016-05-07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 1 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 12 2.0
3 BIRCH Alan   Supernova 1067 20 3.0

Race 7 - Supernova Fleet - 2016-05-14 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HAWLEY Chris   Supernova 1067 1 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1067 4 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1067 7 3.0
4 BIRCH Alan   Supernova 1067 8 4.0

Race 8 - Supernova Fleet - 2016-05-21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 1 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1067 3 2.0
3 HAWLEY Chris   Supernova 1067 4 3.0
4 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 6 4.0

Race 9 - Supernova Fleet - 2016-05-28 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 5 1.0
2 CLARKE Ian   Supernova 1067 12 2.0

Race 10 - Supernova Fleet - 2016-06-04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 8 1.0

Race 11 - Supernova Fleet - 2016-06-11 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 5 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1067 9 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 14 3.0
4 HAWLEY Chris   Supernova 1067 15 4.0
5 TAYLOR Phil   Supernova 1067 17 5.0

Race 12 - Supernova Fleet - 2016-06-18 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1067 6 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 9 2.0
3 BIRCH Alan   Supernova 1067 11 3.0

Race 13 - Supernova Fleet - 2016-06-25 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HAWLEY Chris   Supernova 1067 6 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1067 8 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com