2015 Summer Saturday Pursuit

Bartley Sailing Club

Results are provisional as at 22:01 on 27/09/2015

Asymmetric Fleet

Sailed: 13, Discards: 7, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2015-07/04
Race 2
2015-07-11
Race 3
2015-07-18
Race 4
2015-07-25
Race 5
2015-08-01
Race 6
2105-08-08
Race 7
2015-08-15
Race 8
2015-08-22
Race 9
2015-08-29
Race 10
2015-09-05
Race 11
2015-09-12
Race 12
2015-09-19
Race 13
2015-09-26
Total Nett
1st GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1071 (20.0 DNC) 1.0 (5.0) 1.0 1.0 (20.0 DNC) 1.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 132.0 7.0
2nd WHITEHOUSE Caroline MCCDONELL Jason RS 400 943 (20.0 DNS) 3.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 1.0 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 3.0 156.0 16.0
3rd EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 2.0 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 3.0 (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 1.0 156.0 16.0
4th PERRIGO Mark MASON Anna RS 200 1071 (20.0 DNC) (6.0) (8.0) 3.0 3.0 2.0 3.0 (6.0) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 4.0 116.0 16.0
5th EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 (20.0 DNF) 7.0 6.0 2.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNF 179.0 39.0
6th KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 187.0 47.0
7th SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 1.0 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 209.0 69.0
8th PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 216.0 76.0
9th WILLIAMS Richard WILLIAMS Tom RS 200 1071 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 226.0 86.0
10th SHINTON Jeremy SHINTON Theo 2000 1141 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 241.0 101.0
11th BEAUMONT Crispin BEAUMONT Leslie RS 400 943 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 242.0 102.0
12th KNIGHT John HANCOX Wayne RS 400 943 (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNF) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 242.0 102.0
13th STAITE Colin Johnny RS 200 1071 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 243.0 103.0
14th WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNF) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 244.0 104.0
15th ROBB Steve PACE Greg RS 400 944 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 245.0 105.0
16th EELES Bradley CLIFF Tony RS 400 943 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 245.0 105.0
17th BOWNES Chris CLIFF Tony RS 400 943 (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 245.0 105.0
18th PEACOCK Neil PEACOCK Sue RS 400 943 (20.0 DNC) 8.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 248.0 108.0
19th CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNF) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 260.0 120.0

Handicap Fleet

Sailed: 13, Discards: 7, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2015-07/04
Race 2
2015-07-11
Race 3
2015-07-18
Race 4
2015-07-25
Race 5
2015-08-01
Race 6
2105-08-08
Race 7
2015-08-15
Race 8
2015-08-22
Race 9
2015-08-29
Race 10
2015-09-05
Race 11
2015-09-12
Race 12
2015-09-19
Race 13
2015-09-26
Total Nett
1st CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 1118 2.0 (5.0) (28.0 DNC) 1.0 3.0 (28.0 DNC) 1.0 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (5.0) 2.0 (28.0 DNC) 160.0 10.0
2nd WALKER Mark   K1 1101 (28.0 DNF) 3.0 2.0 2.0 (28.0 DNC) (4.0) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 185.0 13.0
3rd WARD Steve WILSON Leigh GP14 1123 (28.0 DNC) 4.0 1.0 3.0 2.0 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 (7.0) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 192.0 17.0
4th BONEHAM Neil   Phantom 1013 4.0 2.0 3.0 4.0 (5.0) (8.0) (28.0 DNC) 2.0 3.0 (5.0) (8.0) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 128.0 18.0
5th CLEMENTS Richard   MIRROR S/H NO SPIN 1383 (28.0 DNC) 6.0 (28.0 DNC) 13.0 (28.0 OCS) 2.0 3.0 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 227.0 31.0
6th STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1097 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 5.0 (12.0) (28.0 DNC) (11.0) 5.0 8.0 5.0 (28.0 DNC) (28.0 DNF) 5.0 4.0 195.0 32.0
7th HOPPER Roger   Phantom 1013 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 28.0 DNC 2.0 28.0 DNC 1.0 1.0 259.0 63.0
8th REDDINGTON Mark STAITE Colin MERLIN-ROCKET 992 1.0 1.0 (28.0 DNC) 6.0 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 261.0 65.0
9th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1040 6.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 10.0 (28.0 DNF) 10.0 (28.0 DNC) 7.0 4.0 (28.0 DNF) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 261.0 65.0
10th BODDY Dave   K1 1101 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 8.0 (28.0 DNC) 7.0 (28.0 DNC) 6.0 (28.0 DNC) 6.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 279.0 83.0
11th BOWNES Chris BOWNES Claire MERLIN-ROCKET 992 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 (28.0 DNC) 1.0 3.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 286.0 90.0
12th DEGGE Debbie   RS AERO 7 1065 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 1.0 4.0 (28.0 DNF) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 2.0 287.0 91.0
13th HEMFREY Andrew   Phantom 1013 5.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 7.0 (28.0 DNC) 6.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 298.0 102.0
14th TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1371 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 11.0 (28.0 DNC) 5.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 3.0 28.0 DNC 299.0 103.0
15th WALKER Ruth ASHWORTH Harry Javelin 912 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 9.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 320.0 124.0
16th SKINNER Matt   Phantom 1007 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 5.0 28.0 DNC 28.0 DNC 9.0 28.0 DNC 28.0 DNC 322.0 126.0
17th KNIGHT Sam   RS 300 987 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 1.0 28.0 DNC 28.0 DNC 337.0 141.0
18th PETE John   Windsurfer 934 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 2.0 28.0 DNC 28.0 DNC 338.0 142.0
19th BLACKWELL Graham   Phantom 1006 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 4.0 28.0 DNC 340.0 144.0
20th BOWNES Chris   Phantom 1006 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 4.0 28.0 DNC 28.0 DNC 340.0 144.0
21st DEGGE Debbie   RS AERO 5 1105 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 340.0 144.0
22nd O'CONNELL Brendan O'CONNELL Janet MERLIN-ROCKET 983 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 340.0 144.0
23rd BUTTERFIELD Gary BUTTERFIELD Esther Tasar 1040 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 5.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 341.0 145.0
24th COLLES Tim   Windsurfer 933 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 6.0 28.0 DNC 28.0 DNC 342.0 146.0
25th KELLY, Ann   Mirror S/H no spin 1371 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 6.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 342.0 146.0
26th BAILLIE Alistair BAILLIE Linda GP14 1122 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 9.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNF 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 345.0 149.0
27th WARNKEN Nils   INTERNATIONAL MOTH 984 (28.0 DNF) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 364.0 168.0

Laser Fleet

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2015-07/04
Race 3
2015-07-18
Race 4
2015-07-25
Race 5
2015-08-01
Race 6
2105-08-08
Race 7
2015-08-15
Race 8
2015-08-22
Race 10
2015-09-05
Race 11
2015-09-12
Race 12
2015-09-19
Race 13
2015-09-26
Total Nett
1st LING John   Laser 1078 1.0 (2.0) (11.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 62.0 5.0
2nd BAKER Richard   Laser 1078 (11.0 DNC) 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 2.0 1.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 55.0 7.0
3rd ACASTER Mike   Laser 1078 (11.0 DNC) (4.0) 2.0 (3.0) 3.0 (11.0 DNC) 2.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 62.0 11.0
4th PITT Robin   Laser 1078 2.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 96.0 30.0
5th WILLIAMS Tom   Laser 1078 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 105.0 39.0
6th THOMAS Chris   Laser 1078 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 114.0 48.0
7th RAWLINSON Giles   Laser 1078 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 114.0 48.0
8th ALLCOCK Gary   Laser 1078 (11.0 DNF) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 115.0 49.0
9th SLYNE Martin   Laser 1078 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 121.0 55.0
9th HIGSON Jeremy   Laser 1072 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNF) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 121.0 55.0

Solo Fleet

Sailed: 13, Discards: 7, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2015-07/04
Race 2
2015-07-11
Race 3
2015-07-18
Race 4
2015-07-25
Race 5
2015-08-01
Race 6
2105-08-08
Race 7
2015-08-15
Race 8
2015-08-22
Race 9
2015-08-29
Race 10
2015-09-05
Race 11
2015-09-12
Race 12
2015-09-19
Race 13
2015-09-26
Total Nett
1st CAPENER Ian   Solo 1156 (1.0) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 (20.0 DNF) 109.0 6.0
2nd BADGER Dave   Solo 1156 (2.0) (20.0 DNC) 2.0 (4.0) 2.0 (20.0 DNC) (4.0) 2.0 1.0 (20.0 DNC) 1.0 2.0 (3.0) 83.0 10.0
3rd BRAND Dave   Solo 1156 (20.0 DNF) 3.0 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNF) 3.0 3.0 (20.0 DNC) (5.0) 2.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNF) 140.0 15.0
4th THORNTON Nick   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 3.0 4.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 159.0 19.0
5th BLAMIRE-BROWN Michael   Solo 1156 (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 193.0 53.0
6th BOX Steve   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 6.0 (20.0 DNC) 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 195.0 55.0
7th ROBINSON Graham   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNF) (20.0 DNF) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 3.0 20.0 DNC 211.0 71.0
8th HARRIS Des   Solo 1142 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 214.0 74.0
9th BOWLER Alan   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 225.0 85.0
10th THORNTON Neil   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 226.0 86.0
11th HOPPER Roger   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 228.0 88.0
12th RODGERS Dave   Solo 1143 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 4.0 229.0 89.0
13th RUSSAM Gary   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNF 244.0 104.0
14th CAMPBELL Derek   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 245.0 105.0
15th WATTON Dave   Solo 1142 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 245.0 105.0
16th MASON Guy   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 247.0 107.0
17th EAVES Nick   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 260.0 120.0
17th HADLEY Pete   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNF) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 260.0 120.0
17th STAMMERS Brian   Solo 1156 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 260.0 120.0

Supernova Fleet

Sailed: 13, Discards: 7, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Rating Race 1
2015-07/04
Race 2
2015-07-11
Race 3
2015-07-18
Race 4
2015-07-25
Race 5
2015-08-01
Race 6
2105-08-08
Race 7
2015-08-15
Race 8
2015-08-22
Race 9
2015-08-29
Race 10
2015-09-05
Race 11
2015-09-12
Race 12
2015-09-19
Race 13
2015-09-26
Total Nett
1st GIBSON Mike   Supernova 1065 (1.0) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) 61.0 6.0
2nd BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 (2.0) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (2.0) 2.0 (3.0) 2.0 (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) 1.0 52.0 9.0
3rd SAUNDERS Ken   Supernova 1065 (3.0) (3.0) (9.0 DNC) 2.0 2.0 (3.0) (4.0) (4.0) 3.0 (9.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 49.0 14.0
4th BIRCH Alan   Supernova 1065 (9.0 DNC) 2.0 (5.0) (9.0 DNC) 3.0 4.0 5.0 5.0 (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 79.0 20.0
5th HAWLEY Steve   Supernova 1065 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 1.0 (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 88.0 25.0
6th HAWLEY Chris   Supernova 1065 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 104.0 41.0
7th TAYLOR Phil   Supernova 1065 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 112.0 49.0
8th PATTERSON Jim   Supernova 1070 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 114.0 51.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2015-07/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 SHINTON Jeremy SHINTON Theo 2000 1141 3 1.0
2 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 6 2.0
3 WHITEHOUSE Caroline MCCDONELL Jason RS 400 943 DNS 20.0
3 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 DNF 20.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2015-07-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1071 1 1.0
2 KNIGHT John HANCOX Wayne RS 400 943 4 2.0
3 WHITEHOUSE Caroline MCCDONELL Jason RS 400 943 8 3.0
4 WILLIAMS Richard WILLIAMS Tom RS 200 1071 10 4.0
5 BOWNES Chris CLIFF Tony RS 400 943 12 5.0
6 PERRIGO Mark MASON Anna RS 200 1071 18 6.0
7 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 19 7.0
8 PEACOCK Neil PEACOCK Sue RS 400 943 20 8.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2015-07-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WHITEHOUSE Caroline MCCDONELL Jason RS 400 943 2 1.0
2 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 3 2.0
3 STAITE Colin Johnny RS 200 1071 5 3.0
4 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 6 4.0
5 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1071 7 5.0
6 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 10 6.0
7 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 12 7.0
8 PERRIGO Mark MASON Anna RS 200 1071 22 8.0

Race 4 - Asymmetric Fleet - 2015-07-25 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1071 3 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 16 2.0
3 PERRIGO Mark MASON Anna RS 200 1071 21 3.0
4 PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 22 4.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2015-08-01 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1071 2 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 7 2.0
3 PERRIGO Mark MASON Anna RS 200 1071 13 3.0
4 KNIGHT John HANCOX Wayne RS 400 943 DNF 20.0
4 WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 DNF 20.0

Race 6 - Asymmetric Fleet - 2105-08-08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 8 1.0
2 PERRIGO Mark MASON Anna RS 200 1071 16 2.0
3 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 943 DNF 20.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2015-08-15 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1071 4 1.0
2 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 16 2.0
3 PERRIGO Mark MASON Anna RS 200 1071 20 3.0

Race 8 - Asymmetric Fleet - 2015-08-22 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1071 3 1.0
2 BEAUMONT Crispin BEAUMONT Leslie RS 400 943 5 2.0
3 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 6 3.0
4 WHITEHOUSE Caroline MCCDONELL Jason RS 400 943 10 4.0
5 EELES Bradley CLIFF Tony RS 400 943 23 5.0
6 PERRIGO Mark MASON Anna RS 200 1071 24 6.0
7 PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 26 7.0

Race 9 - Asymmetric Fleet - 2015-08-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WHITEHOUSE Caroline MCCDONELL Jason RS 400 943 6 1.0
2 WILLIAMS Richard WILLIAMS Tom RS 200 1071 15 2.0
3 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 17 3.0
4 WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 943 18 4.0
5 ROBB Steve PACE Greg RS 400 944 20 5.0

Race 10 - Asymmetric Fleet - 2015-09-05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 12 1.0
2 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 13 2.0

Race 11 - Asymmetric Fleet - 2015-09-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 943 4 1.0
2 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 1071 5 2.0
3 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 8 3.0
4 WHITEHOUSE Caroline MCCDONELL Jason RS 400 943 12 4.0
5 PACE Greg ROBB Steve RS 400 943 18 5.0

Race 12 - Asymmetric Fleet - 2015-09-19 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 PERRIGO Mark MASON Anna RS 200 1071 8 1.0

Race 13 - Asymmetric Fleet - 2015-09-26 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 943 1 1.0
2 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 943 2 2.0
3 WHITEHOUSE Caroline MCCDONELL Jason RS 400 943 4 3.0
4 PERRIGO Mark MASON Anna RS 200 1071 11 4.0
5 EAVES Nick PACE Greg RS 400 943 DNF 20.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2015-07/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 REDDINGTON Mark STAITE Colin MERLIN-ROCKET 992 1 1.0
2 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 1118 8 2.0
3 WALKER Ruth ASHWORTH Harry Javelin 912 10 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1013 13 4.0
5 HEMFREY Andrew   Phantom 1013 15 5.0
6 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1040 16 6.0
7 WALKER Mark   K1 1101 DNF 28.0
7 WARNKEN Nils   INTERNATIONAL MOTH 984 DNF 28.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2015-07-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 REDDINGTON Mark STAITE Colin MERLIN-ROCKET 992 2 1.0
2 BONEHAM Neil   Phantom 1013 5 2.0
3 WALKER Mark   K1 1101 6 3.0
4 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1123 11 4.0
5 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 1118 13 5.0
6 CLEMENTS Richard   MIRROR S/H NO SPIN 1383 14 6.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2015-07-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1123 4 1.0
2 WALKER Mark   K1 1101 16 2.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 1013 18 3.0
4 O'CONNELL Brendan O'CONNELL Janet MERLIN-ROCKET 983 23 4.0
5 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1097 24 5.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2015-07-25 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 1118 2 1.0
2 WALKER Mark   K1 1101 4 2.0
3 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1123 7 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 1013 9 4.0
5 BUTTERFIELD Gary BUTTERFIELD Esther Tasar 1040 10 5.0
6 REDDINGTON Mark STAITE Colin MERLIN-ROCKET 992 12 6.0
7 HEMFREY Andrew   Phantom 1013 13 7.0
8 BODDY Dave   K1 1101 15 8.0
9 BAILLIE Alistair BAILLIE Linda GP14 1122 18 9.0
10 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1040 20 10.0
11 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1371 23 11.0
12 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1097 24 12.0
13 CLEMENTS Richard   MIRROR S/H NO SPIN 1383 26 13.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2015-08-01 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 REDDINGTON Mark STAITE Colin MERLIN-ROCKET 992 1 1.0
2 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1123 3 2.0
3 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 1118 4 3.0
4 DEGGE Debbie   RS AERO 5 1105 6 4.0
5 BONEHAM Neil   Phantom 1013 12 5.0
6 CLEMENTS Richard   MIRROR S/H NO SPIN 1383 OCS 28.0
6 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1040 DNF 28.0

Race 6 - Handicap Fleet - 2105-08-08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 DEGGE Debbie   RS AERO 7 1065 2 1.0
2 CLEMENTS Richard   MIRROR S/H NO SPIN 1383 4 2.0
3 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1123 7 3.0
4 WALKER Mark   K1 1101 9 4.0
5 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1371 12 5.0
6 HEMFREY Andrew   Phantom 1013 13 6.0
7 BODDY Dave   K1 1101 15 7.0
8 BONEHAM Neil   Phantom 1013 17 8.0
9 WALKER Ruth ASHWORTH Harry Javelin 912 18 9.0
10 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1040 22 10.0
11 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1097 23 11.0

Race 7 - Handicap Fleet - 2015-08-15 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 1118 2 1.0
2 BOWNES Chris BOWNES Claire MERLIN-ROCKET 992 6 2.0
3 CLEMENTS Richard   MIRROR S/H NO SPIN 1383 11 3.0
4 DEGGE Debbie   RS AERO 7 1065 12 4.0
5 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1097 23 5.0

Race 8 - Handicap Fleet - 2015-08-22 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 1118 2 1.0
2 BONEHAM Neil   Phantom 1013 7 2.0
3 HOPPER Roger   Phantom 1013 9 3.0
4 CLEMENTS Richard   MIRROR S/H NO SPIN 1383 12 4.0
5 SKINNER Matt   Phantom 1007 14 5.0
6 BODDY Dave   K1 1101 16 6.0
7 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1040 17 7.0
8 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1097 27 8.0
9 DEGGE Debbie   RS AERO 7 1065 DNF 28.0

Race 9 - Handicap Fleet - 2015-08-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BOWNES Chris BOWNES Claire MERLIN-ROCKET 992 5 1.0
2 WALKER Mark   K1 1101 7 2.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 1013 9 3.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1040 11 4.0
5 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1097 19 5.0
6 KELLY, Ann   Mirror S/H no spin 1371 21 6.0
7 BAILLIE Alistair BAILLIE Linda GP14 1122 DNF 28.0

Race 10 - Handicap Fleet - 2015-09-05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WALKER Mark   K1 1101 3 1.0
2 HOPPER Roger   Phantom 1013 5 2.0
3 BOWNES Chris BOWNES Claire MERLIN-ROCKET 992 7 3.0
4 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1123 8 4.0
5 BONEHAM Neil   Phantom 1013 9 5.0
6 BODDY Dave   K1 1101 10 6.0
7 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 1040 DNF 28.0

Race 11 - Handicap Fleet - 2015-09-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 KNIGHT Sam   RS 300 987 2 1.0
2 PETE John   Windsurfer 934 3 2.0
3 CLEMENTS Richard   MIRROR S/H NO SPIN 1383 6 3.0
4 BOWNES Chris   Phantom 1006 9 4.0
5 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 1118 13 5.0
6 COLLES Tim   Windsurfer 933 15 6.0
7 WARD Steve WILSON Leigh GP14 1123 16 7.0
8 BONEHAM Neil   Phantom 1013 17 8.0
9 SKINNER Matt   Phantom 1007 20 9.0
10 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1097 DNF 28.0

Race 12 - Handicap Fleet - 2015-09-19 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HOPPER Roger   Phantom 1013 2 1.0
2 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 1118 3 2.0
3 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 1371 11 3.0
4 BLACKWELL Graham   Phantom 1006 12 4.0
5 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1097 13 5.0

Race 13 - Handicap Fleet - 2015-09-26 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HOPPER Roger   Phantom 1013 3 1.0
2 DEGGE Debbie   RS AERO 7 1065 5 2.0
3 WALKER Mark   K1 1101 9 3.0
4 STABLES Ian NORTH Jonathon SCORPION 1097 16 4.0

Race 1 - Laser Fleet - 2015-07/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1078 5 1.0
2 PITT Robin   Laser 1078 7 2.0
3 ALLCOCK Gary   Laser 1078 DNF 11.0

Race 2 - Laser Fleet - 2015-07-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 3 - Laser Fleet - 2015-07-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BAKER Richard   Laser 1078 9 1.0
2 LING John   Laser 1078 14 2.0
3 PITT Robin   Laser 1078 17 3.0
4 ACASTER Mike   Laser 1078 19 4.0

Race 4 - Laser Fleet - 2015-07-25 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BAKER Richard   Laser 1078 6 1.0
2 ACASTER Mike   Laser 1078 14 2.0

Race 5 - Laser Fleet - 2015-08-01 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1078 8 1.0
2 BAKER Richard   Laser 1078 9 2.0
3 ACASTER Mike   Laser 1078 15 3.0
4 RAWLINSON Giles   Laser 1078 17 4.0
5 WILLIAMS Tom   Laser 1078 18 5.0
6 HIGSON Jeremy   Laser 1072 DNF 11.0

Race 6 - Laser Fleet - 2105-08-08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1078 6 1.0
2 BAKER Richard   Laser 1078 11 2.0
3 ACASTER Mike   Laser 1078 20 3.0

Race 7 - Laser Fleet - 2015-08-15 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1078 5 1.0
2 BAKER Richard   Laser 1078 10 2.0
3 PITT Robin   Laser 1078 14 3.0
4 THOMAS Chris   Laser 1078 19 4.0
5 ALLCOCK Gary   Laser 1078 22 5.0

Race 8 - Laser Fleet - 2015-08-22 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BAKER Richard   Laser 1078 11 1.0
2 ACASTER Mike   Laser 1078 25 2.0

Race 9 - Laser Fleet - 2015-08-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points

Race 10 - Laser Fleet - 2015-09-05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 WILLIAMS Tom   Laser 1078 15 1.0
2 BAKER Richard   Laser 1078 16 2.0
3 ACASTER Mike   Laser 1078 17 3.0

Race 11 - Laser Fleet - 2015-09-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 SLYNE Martin   Laser 1078 DNF 11.0

Race 12 - Laser Fleet - 2015-09-19 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 LING John   Laser 1078 9 1.0

Race 13 - Laser Fleet - 2015-09-26 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 ACASTER Mike   Laser 1078 13 1.0

Race 1 - Solo Fleet - 2015-07/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 1156 4 1.0
2 BADGER Dave   Solo 1156 11 2.0
3 BRAND Dave   Solo 1156 DNF 20.0

Race 2 - Solo Fleet - 2015-07-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 1156 7 1.0
2 BLAMIRE-BROWN Michael   Solo 1156 15 2.0
3 BRAND Dave   Solo 1156 17 3.0

Race 3 - Solo Fleet - 2015-07-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BOX Steve   Solo 1156 11 1.0
2 BADGER Dave   Solo 1156 20 2.0

Race 4 - Solo Fleet - 2015-07-25 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BRAND Dave   Solo 1156 5 1.0
2 THORNTON Nick   Solo 1156 8 2.0
3 BLAMIRE-BROWN Michael   Solo 1156 11 3.0
4 BADGER Dave   Solo 1156 17 4.0
5 HARRIS Des   Solo 1142 25 5.0

Race 5 - Solo Fleet - 2015-08-01 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 1156 5 1.0
2 BADGER Dave   Solo 1156 11 2.0
3 BRAND Dave   Solo 1156 DNF 20.0

Race 6 - Solo Fleet - 2105-08-08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 1156 5 1.0
2 ROBINSON Graham   Solo 1156 10 2.0
3 BRAND Dave   Solo 1156 14 3.0
4 HADLEY Pete   Solo 1156 DNF 20.0

Race 7 - Solo Fleet - 2015-08-15 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 1156 1 1.0
2 BOWLER Alan   Solo 1156 7 2.0
3 BRAND Dave   Solo 1156 9 3.0
4 BADGER Dave   Solo 1156 13 4.0
5 THORNTON Nick   Solo 1156 15 5.0
6 ROBINSON Graham   Solo 1156 DNF 20.0

Race 8 - Solo Fleet - 2015-08-22 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BOX Steve   Solo 1156 13 1.0
2 BADGER Dave   Solo 1156 15 2.0
3 THORNTON Nick   Solo 1156 19 3.0
4 HARRIS Des   Solo 1142 20 4.0
5 WATTON Dave   Solo 1142 22 5.0
6 ROBINSON Graham   Solo 1156 DNF 20.0
6 STAMMERS Brian   Solo 1156 DNF 20.0

Race 9 - Solo Fleet - 2015-08-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1156 2 1.0
2 THORNTON Neil   Solo 1156 3 2.0
3 HOPPER Roger   Solo 1156 8 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 1156 12 4.0
5 BRAND Dave   Solo 1156 13 5.0
6 BOX Steve   Solo 1156 14 6.0
7 MASON Guy   Solo 1156 16 7.0

Race 10 - Solo Fleet - 2015-09-05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 1156 1 1.0
2 BRAND Dave   Solo 1156 2 2.0
3 BOWLER Alan   Solo 1156 4 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 1156 6 4.0
5 CAMPBELL Derek   Solo 1156 11 5.0
6 BLAMIRE-BROWN Michael   Solo 1156 14 6.0

Race 11 - Solo Fleet - 2015-09-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BADGER Dave   Solo 1156 10 1.0
2 CAPENER Ian   Solo 1156 11 2.0
3 BRAND Dave   Solo 1156 14 3.0
4 THORNTON Neil   Solo 1156 19 4.0
5 HOPPER Roger   Solo 1156 21 5.0
6 ROBINSON Graham   Solo 1156 22 6.0
7 BOX Steve   Solo 1156 23 7.0
8 WATTON Dave   Solo 1142 DNF 20.0
8 EAVES Nick   Solo 1156 DNF 20.0

Race 12 - Solo Fleet - 2015-09-19 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 CAPENER Ian   Solo 1156 4 1.0
2 BADGER Dave   Solo 1156 5 2.0
3 ROBINSON Graham   Solo 1156 6 3.0
4 RUSSAM Gary   Solo 1156 7 4.0
5 RODGERS Dave   Solo 1143 14 5.0

Race 13 - Solo Fleet - 2015-09-26 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 THORNTON Nick   Solo 1156 7 1.0
2 BLAMIRE-BROWN Michael   Solo 1156 10 2.0
3 BADGER Dave   Solo 1156 12 3.0
4 RODGERS Dave   Solo 1143 14 4.0
5 HARRIS Des   Solo 1142 15 5.0
6 CAPENER Ian   Solo 1156 DNF 20.0
6 BRAND Dave   Solo 1156 DNF 20.0
6 RUSSAM Gary   Solo 1156 DNF 20.0

Race 1 - Supernova Fleet - 2015-07/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 2 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 9 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 12 3.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2015-07-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 3 1.0
2 BIRCH Alan   Supernova 1065 9 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 16 3.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2015-07-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 1 1.0
2 HAWLEY Chris   Supernova 1065 8 2.0
3 HAWLEY Steve   Supernova 1065 13 3.0
4 TAYLOR Phil   Supernova 1065 15 4.0
5 BIRCH Alan   Supernova 1065 21 5.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2015-07-25 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1065 1 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 19 2.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2015-08-01 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 10 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 14 2.0
3 BIRCH Alan   Supernova 1065 16 3.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2105-08-08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1065 1 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 3 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 19 3.0
4 BIRCH Alan   Supernova 1065 21 4.0

Race 7 - Supernova Fleet - 2015-08-15 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 3 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 8 2.0
3 HAWLEY Chris   Supernova 1065 17 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 18 4.0
5 BIRCH Alan   Supernova 1065 21 5.0
6 PATTERSON Jim   Supernova 1070 24 6.0

Race 8 - Supernova Fleet - 2015-08-22 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 1 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 1065 4 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 8 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 18 4.0
5 BIRCH Alan   Supernova 1065 21 5.0

Race 9 - Supernova Fleet - 2015-08-29 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 1 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 4 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 10 3.0

Race 10 - Supernova Fleet - 2015-09-05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BIRCH Alan   Supernova 1065 18 1.0

Race 11 - Supernova Fleet - 2015-09-12 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 1 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 7 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 24 3.0

Race 12 - Supernova Fleet - 2015-09-19 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1065 1 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 10 2.0

Race 13 - Supernova Fleet - 2015-09-26 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Rating Place Points
1 BUTTERFIELD Gary   Supernova 1065 6 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 1065 8 2.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com