2015 Spring Saturday Handicap

Bartley Sailing Club

Results are provisional as at 19:00 on 27/06/2015

Asymmetric Fleet

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Race 1
2015-04-04
Race 2
2015-04-11
Race 3
2015-04-18
Race 4
2015-05-09
Race 5
2015-05-16
Race 6
2015-05-23
Race 7
2015-05-30
Race 8
2015-06-06
Race 9
2015-06-13
Race 10
2015-06-20
Race 11
2015-06-27
Total Nett
1st GILL Andy PERRY Ciara RS 200 (15.0 DNC) (1.0) 1.0 (2.0) 1.0 (15.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (15.0 DNC) 55.0 5.0
2nd KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 113.0 23.0
3rd CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 1.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 117.0 27.0
4th WHITEHOUSE Caroline MCDONELL Jason RS 400 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNF) (15.0 DNC) 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 118.0 28.0
5th EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 2.0 (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNF) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 125.0 35.0
6th BEAUMONT Crispin BEAUMONT Leslie RS 400 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNF) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 138.0 48.0
7th SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNF) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 141.0 51.0
8th WILLIAMS Richard WILLIAMS Tom RS 200 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 155.0 65.0
9th ASHWELL Richard JONES Matt RS 400 6.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 156.0 66.0
10th RANDLE Mat RANDLE Jane RS 400 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 157.0 67.0
11th HARDIMAN Simon HARDIMAN Megan RS FEVA XL 8.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 158.0 68.0
12th BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNF) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 165.0 75.0
12th PACE Greg ROBB Steve RS 400 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 165.0 75.0
12th WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNF) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 165.0 75.0

Handicap Fleet

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Race 1
2015-04-04
Race 2
2015-04-11
Race 3
2015-04-18
Race 4
2015-05-09
Race 5
2015-05-16
Race 6
2015-05-23
Race 7
2015-05-30
Race 8
2015-06-06
Race 9
2015-06-13
Race 10
2015-06-20
Race 11
2015-06-27
Total Nett
1st DEGGE Debbie   Streaker 1.0 (3.0) (26.0 DNC) (3.0) 2.0 (26.0 DNC) 3.0 (26.0 DNC) 1.0 1.0 (26.0 DNC) 118.0 8.0
2nd WARD Steve WILSON Leigh GP14 (2.0) 1.0 (2.0) (2.0) (3.0) 2.0 1.0 (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) 2.0 69.0 8.0
3rd ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 5.0 (26.0 DNF) 4.0 (26.0 DNF) (7.0) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 3.0 5.0 159.0 22.0
4th CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 4.0 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNF) (26.0 DNC) 4.0 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 194.0 38.0
5th CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.5 (26.0 DNC) 26.0 DNC 2.0 4.0 195.5 39.5
6th BONEHAM Neil   Phantom (26.0 DNC) (26.0 DNF) 3.0 4.0 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 3.0 197.0 41.0
7th HUDON Nigel HUDSON Freya National 12 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNF) 1.0 8.0 (26.0 DNC) 3.0 26.0 DNC 26.0 DNC 220.0 64.0
8th KNIGHT Sam   RS 300 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 239.0 83.0
9th DEGGE Debbie   RS Aero 7 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 1.0 261.0 105.0
10th WALKER Ruth ASHWORTH Harry Javelin (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 261.0 105.0
11th REDDINGTON Mark STAITE Colin MERLIN-ROCKET (26.0 DNF) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNF 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 261.0 105.0
12th HANCOX Wayne   RS 600 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 263.0 107.0
13th ACASTER Mike   ROOSTER 8.1 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 4.0 26.0 DNC 26.0 DNC 264.0 108.0
14th TEALL Dave   Mirror S/H no spin (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.5 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 264.5 108.5
15th BOWNES Chris   Phantom (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 6.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 266.0 110.0
16th PAYNE Kevin   RS 300 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 6.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 266.0 110.0
17th ANSTEY Pete   Phantom (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 267.0 111.0
18th WALKER Mark   K1 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 8.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 268.0 112.0
19th HARDIMAN Megan   RS TERA SPORT (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 9.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 269.0 113.0
20th COLLES Tim   Windsurfer (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 9.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 269.0 113.0
21st GOULD Chris CROFT Caroline MERLIN-ROCKET (26.0 DNF) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 286.0 130.0
21st CHEEL John DAVIES Glyn GP14 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNF 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 286.0 130.0
21st HEMFREY Andrew   Phantom (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNF 26.0 DNC 286.0 130.0
21st LITTLE Andrew   BLAZE (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNF 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 286.0 130.0
21st BOWNES Chris BOWNES CLAIRE MERLIN-ROCKET (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNF) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 286.0 130.0

Laser Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Race 1
2015-04-04
Race 2
2015-04-11
Race 3
2015-04-18
Race 4
2015-05-09
Race 5
2015-05-16
Race 6
2015-05-23
Race 8
2015-06-06
Race 9
2015-06-13
Race 10
2015-06-20
Race 11
2015-06-27
Total Nett
1st LING John   Laser (1.0) (11.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 50.0 5.0
2nd BAKER Richard   Laser 2.0 (11.0 DNF) (11.0 DNC) (4.0) (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 57.0 9.0
3rd PITT Robin   Laser (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 74.0 19.0
4th ACASTER Mike   Laser 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 1.0 84.0 29.0
5th HIGSON Jeremy   Laser 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 88.0 33.0
6th HARDIMAN Simon   Laser (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNF) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 100.0 45.0
7th HIGSON Ed   Laser (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 101.0 46.0
8th HANCOX Emma   Laser 4.7 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 11.0 DNC 102.0 47.0
9th THOMAS Chris   Laser (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 105.0 50.0
10th ALLCOCK Gary   Laser (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 110.0 55.0

Solo Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Race 1
2015-04-04
Race 2
2015-04-11
Race 3
2015-04-18
Race 4
2015-05-09
Race 5
2015-05-16
Race 6
2015-05-23
Race 7
2015-05-30
Race 9
2015-06-13
Race 10
2015-06-20
Race 11
2015-06-27
Total Nett
1st CAPENER Ian   Solo 1.0 (15.0 DNC) (3.0) 1.0 1.0 (2.0) (2.0) (15.0 DNC) 1.0 1.0 42.0 5.0
2nd BRAND Dave   Solo 2.0 (15.0 DNF) 1.0 (15.0 DNC) 2.0 1.0 (5.0) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 73.0 8.0
3rd BADGER Dave   Solo (5.0) 2.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) 2.0 2.0 (6.0) 71.0 15.0
4th HARRIS Des   Solo (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNF) (15.0 DNF) 3.0 1.0 1.0 3.0 8.0 91.0 16.0
5th ROBINSON Graham   Solo (15.0 DNC) 1.0 2.0 (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 3.0 99.0 24.0
6th THORNTON Nick   Solo (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNF) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 15.0 DNC 4.0 5.0 106.0 31.0
7th ASTON Bob   Solo 6.0 (15.0 DNF) 6.0 (15.0 DNF) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 124.0 49.0
8th RODGERS Dave   Solo 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 138.0 63.0
9th CAMPBELL Derek   Solo (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNF) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 139.0 64.0
10th BOX Steve   Solo (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 139.0 64.0
11th THOMAS Trefor   Solo 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 139.0 64.0
12th BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 140.0 65.0
13th PASS Roger   Streaker 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 142.0 67.0
14th WATTON Dave   Solo (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNF 9.0 144.0 69.0

Supernova Fleet

Sailed: 11, Discards: 6, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class Race 1
2015-04-04
Race 2
2015-04-11
Race 3
2015-04-18
Race 4
2015-05-09
Race 5
2015-05-16
Race 6
2015-05-23
Race 7
2015-05-30
Race 8
2015-06-06
Race 9
2015-06-13
Race 10
2015-06-20
Race 11
2015-06-27
Total Nett
1st SAUNDERS Ken   Supernova (4.0) 1.0 (6.0) (4.0) (10.0 DNC) 1.0 (5.0) (10.0 DNF) 2.0 1.0 1.0 45.0 6.0
2nd BUTTERFIELD Gary   Supernova 2.0 (10.0 DNC) (4.0) 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 3.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNF) 65.0 11.0
3rd GIBSON Mike   Supernova 1.0 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 74.0 14.0
4th TAYLOR Phil   Supernova 3.0 (10.0 DNC) 5.0 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 84.0 24.0
5th HAWLEY Steve   Supernova (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNF 85.0 25.0
6th HAWLEY Chris   Supernova (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNF 86.0 26.0
7th LOVERING Tony   Supernova 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 10.0 DNF 94.0 34.0
8th BIRCH Alan   Supernova (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNF 10.0 DNC 2.0 10.0 DNC 102.0 42.0
9th TAYLOR Philip   Supernova (10.0 DNC) (10.0 DNF) (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 103.0 43.0

Race 1 - Asymmetric Fleet - 2015-04-04 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 60.40 1.04.20 1.0
2 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 61.2 1.04.43 2.0
3 WHITEHOUSE Caroline MCDONELL Jason RS 400 62.1 1.05.46 3.0
4 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 63.44 1.07.35 4.0
5 WILLIAMS Richard WILLIAMS Tom RS 200 75.25 1.10.37 5.0
6 ASHWELL Richard JONES Matt RS 400 67.15 1.11.19 6.0
7 RANDLE Mat RANDLE Jane RS 400 70.51 1.15.08 7.0
8 HARDIMAN Simon HARDIMAN Megan RS FEVA XL 90.27 1.51.02 8.0

Race 2 - Asymmetric Fleet - 2015-04-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 47.20 0.44.19 1.0

Race 3 - Asymmetric Fleet - 2015-04-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 66.55 1.02.39 1.0
2 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 59.50 1.03.27 2.0

Race 4 - Asymmetric Fleet - 2015-05-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 51.20 0.54.26 1.0
2 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 61.09 0.57.15 2.0
3 WHITEHOUSE Caroline MCDONELL Jason RS 400 54.30 0.57.48 3.0
4 BEAUMONT Crispin BEAUMONT Leslie RS 400 DNF   15.0
4 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 DNF   15.0

Race 5 - Asymmetric Fleet - 2015-05-16 at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 80.02 1.14.56 1.0
2 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 75.24 1.19.57 2.0
3 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 79.08 1.23.55 3.0
4 WHITEHOUSE Caroline MCDONELL Jason RS 400 DNF   15.0
4 BLAKEMORE Gareth BLAKEMORE Kate RS 400 DNF   15.0
4 WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 DNF   15.0

Race 6 - Asymmetric Fleet - 2015-05-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 61.19 1.05.01 1.0

Race 7 - Asymmetric Fleet - 2015-05-30 at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 63.00 1.13.44 1.0
2 BEAUMONT Crispin BEAUMONT Leslie RS 400 70.21 1.14.36 2.0
3 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 74.34 1.19.04 3.0
4 CAMPBELL Derek MASON Guy RS 400 76.00 1.20.36 4.0
5 WHITEHOUSE Caroline MCDONELL Jason RS 400 76.20 1.20.57 5.0
6 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 DNF   15.0

Race 8 - Asymmetric Fleet - 2015-06-06 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 BEAUMONT Crispin BEAUMONT Leslie RS 400 56.23 0.59.47 1.0
2 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 70.17 1.05.49 2.0
3 PACE Greg ROBB Steve RS 400 DNF   15.0
3 WOODCOCK Shawn CLIFF Tony RS 400 DNF   15.0

Race 9 - Asymmetric Fleet - 2015-06-13 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 56.37 0.53.01 1.0

Race 10 - Asymmetric Fleet - 2015-06-20 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 GILL Andy PERRY Ciara RS 200 54.31 0.51.03 1.0

Race 11 - Asymmetric Fleet - 2015-06-27 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 EELES Howard HANCOX Wayne RS 400 62.08 1.05.53 1.0
2 WHITEHOUSE Caroline MCDONELL Jason RS 400 62.29 1.06.16 2.0
3 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 66.47 1.10.49 3.0
4 SHINTON Jeremy RUSSAM Gary RS 400 67.40 1.11.45 4.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2015-04-04 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 70.45 1.03.14 1.0
2 WARD Steve WILSON Leigh GP14 72.47 1.04.52 2.0
3 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 59.32 1.05.17 3.0
4 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 73.51 1.06.25 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 73.45 1.11.03 5.0
6 REDDINGTON Mark STAITE Colin MERLIN-ROCKET DNF   26.0
6 GOULD Chris CROFT Caroline MERLIN-ROCKET DNF   26.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2015-04-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve WILSON Leigh GP14 49.21 0.43.59 1.0
2 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 49.39 0.44.39 2.0
3 DEGGE Debbie   Streaker 54.05 0.48.20 3.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar DNF   26.0
4 BONEHAM Neil   Phantom DNF   26.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2015-04-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 KNIGHT Sam   RS 300 58.39 0.59.51 1.0
2 WARD Steve WILSON Leigh GP14 68.05 1.00.41 2.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 62.22 1.02.00 3.0
4 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 71.45 1.09.07 4.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2015-05-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 REDDINGTON Mark STAITE Colin MERLIN-ROCKET 53.50 0.54.53 1.0
2 WARD Steve WILSON Leigh GP14 63.10 0.56.18 2.0
3 DEGGE Debbie   Streaker 63.35 0.56.49 3.0
4 BONEHAM Neil   Phantom 60.21 0.59.59 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar DNF   26.0
5 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer DNF   26.0
5 BOWNES Chris BOWNES CLAIRE MERLIN-ROCKET DNF   26.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2015-05-16 at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 WALKER Ruth ASHWORTH Harry Javelin 67.53 1.14.11 1.0
2 DEGGE Debbie   Streaker 69.25 1.14.26 2.0
3 WARD Steve WILSON Leigh GP14 70.21 1.15.14 3.0
4 KNIGHT Sam   RS 300 77.36 1.19.11 4.0
5 BONEHAM Neil   Phantom 79.59 1.19.30 5.0
6 PAYNE Kevin   RS 300 78.07 1.19.43 6.0
7 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 70.44 1.21.46 7.0
8 WALKER Mark   K1 74.07 1.21.58 8.0
9 COLLES Tim   Windsurfer 79.58 1.25.37 9.0
10 HUDON Nigel HUDSON Freya National 12 DNF   26.0

Race 6 - Handicap Fleet - 2015-05-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 HUDON Nigel HUDSON Freya National 12 72.08 1.07.32 1.0
2 WARD Steve WILSON Leigh GP14 83.30 1.14.25 2.0
3 HANCOX Wayne   RS 600 69.19 1.14.37 3.0
4 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 87.28 1.18.39 4.0

Race 7 - Handicap Fleet - 2015-05-30 at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 WARD Steve WILSON Leigh GP14 66.00 1.13.32 1.0
2 CLARKE Ian SAMMONS Tony Wayfarer 65.40 1.13.49 2.0
3 DEGGE Debbie   Streaker 66.31 1.14.18 3.0
4 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 81.31 1.14.29 4.5
4 TEALL Dave   Mirror S/H no spin 81.31 1.14.29 4.5
6 BOWNES Chris   Phantom 76.10 1.15.43 6.0
7 ANSTEY Pete   Phantom 78.28 1.18.00 7.0
8 HUDON Nigel HUDSON Freya National 12 68.07 1.19.43 8.0
9 HARDIMAN Megan   RS TERA SPORT 76.29 1.27.29 9.0
10 CHEEL John DAVIES Glyn GP14 DNF   26.0

Race 8 - Handicap Fleet - 2015-06-06 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Place Points
1 REDDINGTON Mark STAITE Colin MERLIN-ROCKET DNF 26.0
1 LITTLE Andrew   BLAZE DNF 26.0

Race 9 - Handicap Fleet - 2015-06-13 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 57.35 0.51.28 1.0
2 WARD Steve WILSON Leigh GP14 61.27 0.54.46 2.0
3 HUDON Nigel HUDSON Freya National 12 64.47 1.00.40 3.0
4 ACASTER Mike   ROOSTER 8.1 65.20 1.02.35 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 68.00 1.05.31 5.0

Race 10 - Handicap Fleet - 2015-06-20 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 DEGGE Debbie   Streaker 58.29 0.52.16 1.0
2 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 86.16 1.03.04 2.0
3 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 74.13 1.11.30 3.0
4 HEMFREY Andrew   Phantom DNF   26.0

Race 11 - Handicap Fleet - 2015-06-27 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 DEGGE Debbie   RS Aero 7 69.58 1.05.42 1.0
2 WARD Steve WILSON Leigh GP14 76.04 1.07.48 2.0
3 BONEHAM Neil   Phantom 68.58 1.08.33 3.0
4 CLEMENTS Richard   Mirror S/H no spin 63.48 1.09.57 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 63.48 1.32.12 5.0

Race 1 - Laser Fleet - 2015-04-04 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 71.26 1.06.38 1.0
2 BAKER Richard   Laser 75.14 1.10.11 2.0
3 HIGSON Jeremy   Laser 75.34 1.10.29 3.0
4 ACASTER Mike   Laser 76.16 1.11.09 4.0

Race 2 - Laser Fleet - 2015-04-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 46.13 0.43.07 1.0
2 BAKER Richard   Laser DNF   11.0

Race 3 - Laser Fleet - 2015-04-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 63.44 0.59.27 1.0
2 PITT Robin   Laser 65.01 1.00.39 2.0

Race 4 - Laser Fleet - 2015-05-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 57.24 0.53.33 1.0
2 HIGSON Ed   Laser 57.48 0.53.55 2.0
3 PITT Robin   Laser 61.40 0.57.31 3.0
4 BAKER Richard   Laser 62.25 0.58.13 4.0
5 HIGSON Jeremy   Laser 62.39 0.58.27 5.0
6 THOMAS Chris   Laser 66.46 1.02.17 6.0
7 HARDIMAN Simon   Laser DNF   11.0

Race 5 - Laser Fleet - 2015-05-16 at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 78.45 1.13.28 1.0
2 PITT Robin   Laser 80.47 1.15.21 2.0
3 HIGSON Jeremy   Laser 83.17 1.17.41 3.0

Race 6 - Laser Fleet - 2015-05-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 57.0 0.53.10 1.0
2 BAKER Richard   Laser 78.09 1.12.54 2.0

Race 7 - Laser Fleet - 2015-05-30 at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Place Points

Race 8 - Laser Fleet - 2015-06-06 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 PITT Robin   Laser 66.39 1.02.10 1.0
2 ALLCOCK Gary   Laser DNF   11.0

Race 9 - Laser Fleet - 2015-06-13 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 LING John   Laser 48.40 0.45.24 1.0
2 BAKER Richard   Laser 65.12 1.00.49 2.0

Race 10 - Laser Fleet - 2015-06-20 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 BAKER Richard   Laser 61.14 0.57.07 1.0
2 ACASTER Mike   Laser 64.45 1.00.24 2.0
3 HANCOX Emma   Laser 4.7 72.59 1.00.46 3.0

Race 11 - Laser Fleet - 2015-06-27 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 ACASTER Mike   Laser 73.38 1.08.41 1.0
2 BAKER Richard   Laser 74.43 1.09.42 2.0

Race 1 - Solo Fleet - 2015-04-04 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 CAPENER Ian   Solo 74.06 1.04.53 1.0
2 BRAND Dave   Solo 74.26 1.05.11 2.0
3 RODGERS Dave   Solo 76.44 1.07.12 3.0
4 THOMAS Trefor   Solo 77.5 1.07.30 4.0
5 BADGER Dave   Solo 78.19 1.08.35 5.0
6 ASTON Bob   Solo 80.0 1.10.03 6.0
7 PASS Roger   Streaker 79.06 1.10.41 7.0

Race 2 - Solo Fleet - 2015-04-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 ROBINSON Graham   Solo 56.00 0.49.02 1.0
2 BADGER Dave   Solo 56.30 0.49.28 2.0
3 BRAND Dave   Solo DNF   15.0
3 ASTON Bob   Solo DNF   15.0

Race 3 - Solo Fleet - 2015-04-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 BRAND Dave   Solo 70.02 1.01.20 1.0
2 ROBINSON Graham   Solo 70.07 1.01.24 2.0
3 CAPENER Ian   Solo 70.14 1.01.30 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 72.08 1.03.10 4.0
5 BADGER Dave   Solo 73.26 1.04.18 5.0
6 ASTON Bob   Solo 77.02 1.07.27 6.0

Race 4 - Solo Fleet - 2015-05-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 CAPENER Ian   Solo 64.56 0.56.52 1.0
2 HARRIS Des   Solo DNF   15.0
2 THORNTON Nick   Solo DNF   15.0
2 ASTON Bob   Solo DNF   15.0
2 CAMPBELL Derek   Solo DNF   15.0

Race 5 - Solo Fleet - 2015-05-16 at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 CAPENER Ian   Solo 71.19 1.02.27 1.0
2 BRAND Dave   Solo 73.41 1.04.31 2.0
3 ROBINSON Graham   Solo 74.15 1.05.01 3.0
4 HARRIS Des   Solo DNF   15.0

Race 6 - Solo Fleet - 2015-05-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 BRAND Dave   Solo 70.10 1.01.27 1.0
2 CAPENER Ian   Solo 75.06 1.05.46 2.0
3 HARRIS Des   Solo 77.05 1.07.30 3.0
4 BADGER Dave   Solo 85.38 1.14.59 4.0
5 BLAYMIRE-BROWN Michael   Solo 88.03 1.17.06 5.0

Race 7 - Solo Fleet - 2015-05-30 at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 HARRIS Des   Solo 67.08 0.58.47 1.0
2 CAPENER Ian   Solo 67.23 0.59.00 2.0
3 THORNTON Nick   Solo 67.34 0.59.10 3.0
4 BOX Steve   Solo 67.39 0.59.14 4.0
5 BRAND Dave   Solo 67.51 0.59.25 5.0

Race 8 - Solo Fleet - 2015-06-06 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Place Points

Race 9 - Solo Fleet - 2015-06-13 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 HARRIS Des   Solo 64.32 0.56.31 1.0
2 BADGER Dave   Solo 66.02 0.57.49 2.0

Race 10 - Solo Fleet - 2015-06-20 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 CAPENER Ian   Solo 57.55 0.50.43 1.0
2 BADGER Dave   Solo 62.42 0.54.54 2.0
3 HARRIS Des   Solo 63.51 0.55.55 3.0
4 THORNTON Nick   Solo 70.18 1.01.34 4.0
5 WATTON Dave   Solo DNF   15.0

Race 11 - Solo Fleet - 2015-06-27 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 CAPENER Ian   Solo 77.04 1.07.29 1.0
2 BRAND Dave   Solo 78.09 1.08.26 2.0
3 ROBINSON Graham   Solo 79.04 1.09.14 3.0
4 CAMPBELL Derek   Solo 79.14 1.09.23 4.0
5 THORNTON Nick   Solo 79.26 1.09.33 5.0
6 BADGER Dave   Solo 79.42 1.09.47 6.0
7 ASTON Bob   Solo 81.23 1.11.16 7.0
8 HARRIS Des   Solo 55.04 1.12.20 8.0
9 WATTON Dave   Solo 59.48 1.18.33 9.0

Race 1 - Supernova Fleet - 2015-04-04 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 66.20 1.02.00 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 68.25 1.03.56 2.0
3 TAYLOR Phil   Supernova 71.04 1.06.25 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova 73.37 1.08.48 4.0
5 LOVERING Tony   Supernova 81.55 1.16.33 5.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2015-04-11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 SAUNDERS Ken   Supernova 53.44 0.50.13 1.0
2 TAYLOR Philip   Supernova DNF   10.0

Race 3 - Supernova Fleet - 2015-04-18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 60.40 0.56.42 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 63.48 0.59.38 2.0
3 HAWLEY Chris   Supernova 64.33 1.00.20 3.0
4 BUTTERFIELD Gary   Supernova 65.56 1.01.37 4.0
5 TAYLOR Phil   Supernova 67.13 1.02.49 5.0
6 SAUNDERS Ken   Supernova 72.33 1.07.48 6.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2015-05-09 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 HAWLEY Chris   Supernova 57.49 0.54.02 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova 61.09 0.57.09 2.0
3 TAYLOR Philip   Supernova 63.53 0.59.42 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova 66.47 1.02.25 4.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2015-05-16 at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 76.11 1.11.12 1.0
2 TAYLOR Phil   Supernova 85.42 1.20.06 2.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2015-05-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 SAUNDERS Ken   Supernova 77.49 1.12.44 1.0

Race 7 - Supernova Fleet - 2015-05-30 at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 GIBSON Mike   Supernova 63.15 0.59.07 1.0
2 HAWLEY Steve   Supernova 63.21 0.59.12 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 64.21 1.00.08 3.0
4 TAYLOR Phil   Supernova 66.41 1.02.19 4.0
5 SAUNDERS Ken   Supernova 67.09 1.02.45 5.0
6 LOVERING Tony   Supernova 80.15 1.15.00 6.0

Race 8 - Supernova Fleet - 2015-06-06 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 61.12 0.57.12 1.0
2 HAWLEY Chris   Supernova 62.06 0.58.02 2.0
3 BUTTERFIELD Gary   Supernova 64.42 1.00.28 3.0
4 SAUNDERS Ken   Supernova DNF   10.0
4 BIRCH Alan   Supernova DNF   10.0

Race 9 - Supernova Fleet - 2015-06-13 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 BUTTERFIELD Gary   Supernova 53.57 0.50.25 1.0
2 SAUNDERS Ken   Supernova 61.54 0.57.51 2.0

Race 10 - Supernova Fleet - 2015-06-20 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 SAUNDERS Ken   Supernova 58.15 0.54.26 1.0
2 BIRCH Alan   Supernova 63.46 0.59.36 2.0
3 LOVERING Tony   Supernova 73.02 1.08.15 3.0

Race 11 - Supernova Fleet - 2015-06-27 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Class Elapsed Corrected Points
1 SAUNDERS Ken   Supernova 77.40 1.12.35 1.0
2 BUTTERFIELD Gary   Supernova DNF   10.0
2 HAWLEY Steve   Supernova DNF   10.0
2 HAWLEY Chris   Supernova DNF   10.0
2 LOVERING Tony   Supernova DNF   10.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com